Põltsamaalanna Elvi Bender võitis möödunud nädalavahetusel Arhangelskis toimunud seenioride maailmameistrivõistlustel sangpommispordis kuldmedali. Palamusel elav spordiveteran Ülo Kuusk tõi nendelt võistlustelt aga juba neljanda maailmameistrikulla.
Maailmameistrivõistlused Arhangelskis peeti selle linna Dünamo spordikompleksis. Pisisaare algkooli kehalise kasvatuse õpetaja Elvi Bender võistles kaalukategoorias 65,5 kg ning rebis viie minuti vältel sangpommi 125 korda.
“Ma rebisin kaheksakilogrammist pommi enamasti vasaku käega, kuid lõpuks võtsin kasutusele ka parema käe, sest võistlusreeglite järgi tuleb rebimisel mõlemat kätt kasutada. Korraga oli võistlemas 13 spordinaist. Kui hakkasin seinal tablood jälgima, võisin juba koos teiste Eesti sangpommisportlastega rõõmustada: tabloolt selgus, et minu tulemus oli parim. Mõneti tundus kõik siiski üllatusena ja nii küsisin endalt, kas olen nüüd tõesti maailmameister. Kindlasti aitas võidu saavutamisele oluliselt kaasa ka tugev närv, sest ilma selleta juba läbi ei löö. Muide, ettevalmistusruumis tundsin, et käed pisut värisevad, see läks aga võistlema asudes üle. Autasustamistseremoonial seisin poodiumil nagu sellel pidulikul sündmusel ikka. Eesti hümni kahjuks ei mängitud. Kuuldavasti oli CD plaat Eesti hümniga kuhugi kadunud, kuigi Eesti delegatsiooni juht Ülo Kuusk selle Arhangelskisse toimetas.
Võidud Eestis julgustasid
Elvi Bender, kes koos maailmameistri tiitliga sai automaatselt ka Euroopa meistri tiitli sai, võrdles oma tulemusi ka teiste võistlejate omadega. “Teise koha võitnud venelannast olin rebinud 33 korda rohkem. Naiste arvestuses kõikide kaalukategooriate kokkuvõttes oli mu tulemus paremuselt teine. Edetabelit juhtis sportlane, kes rebis pommi 127 korda,” rääkis ta.
Benderi sõnul julgustasid teda maailmameistrivõistlustel osalema mitmed esikohad Eestis korraldatud võistlustel.
“Treeningutega maailmakonkurentsis võistlemiseks alustasin möödunud talvel. Kevadel ja suve esimestel kuudel kulus piisavalt aega ka kergejõustikuga tegelemiseks, augustis alustasin taas intensiivsemat treenimist. Põhimõtteliselt võib maailmameistrivõistlustele minna igaüks, kuid tähtis on teadmine, mida suudad seal korda saata. Kui jõuad rebida vaid kümmekond korda, siis ei tasu ju esinduslikele võistlustele minna.”
Võistluspaika jõudmiseks sõideti esmalt rongiga Vologdasse ja sealt edasi Arhangelskisse. Reis oli sportlastele võrdlemisi pikk ja väsitav.
Järgmised maailmameistrivõistlused Tomskis
Maailmameistrivõistlustel osalemisega kaasnenud sõidu- ja muud kulud tasus Elvi Bender suures osas ise. Teatud summaga toetas teda ka Pajusi vallavalitsus.
Meeldiva üllatuse tegid kehalise kasvatuse ja kunstiõpetuse õpetajale kolmanda ja neljanda klassi õpilased, kes joonistasid oma maailmameistriks saanud õpetajast pilte. “Valmis seitse pilti, mis nüüd kooli fuajees seinu kaunistavad. Iga laps sai oma joonistuse eest ka viie,” ütles õpetaja Bender.
Eestlased võitsid aga Rahvusvahelise Sangpommi Kontföderatsiooni poolt Arhangelskis korraldatud võistlustel teisigi kuldmedaleid. Naiste arvestuses (kehakaalus 70 kg) tuli maailmameistriks Saima Saar Järva Jaanist. Palamuslane Ülo Kuusk (vanuseklass 60-64 aastat) rebis pommi viie minuti vältel 135 korda ja võitis neljanda maailmameistri ja seitsmenda Euroopa meistri tiitli. Samuti kuulub maailmameistritiitel nüüd Kalle Pussile Järvamaalt (vanuseklass 55-59), kes viie minuti vältel 252 korda sangpommi rebis.
“Arhangelskis toimusid seenioride maailmameistrivõistlused seetõttu, et selles linnas tegutseb aktiivne sangpommispordi eestvedaja Anatoli Jezov. Järgmise aasta maailmameistrivõistlused peetakse aga Tomskis, kus plaanivad konkurentsi pakkuda ka Eesti sportlased,” lubas Eesti Sangpommisektsiooni esimees Ülo Kuusk.
JAAN LUKAS