Elektrihinnast ja energiahindade tõusust on viimastel kuudel räägitud meediaväljaannetes lausa iga päev. Sest teema puudutab meid kõiki. Paljud on elektri hinnatõusu saanud tunda omal nahal seeläbi, et elektriarved on kuust kuusse kasvanud. Ent tööstusettevõtete puhul tuleb rääkida kordades suurematest elektriarvetest. Samas tootmist elektrihinna tõusu tõttu seisata ei saa. Nii tekib paljudes tootmisharudes küsimus, mis mõju sellel kõigel on tootmisele ja lõpuks ka tarbijale.
Nagu selgub meie tänases leheloos, on hinnamõjud õige erinevad. On ettevõtteid, kelle elektrikulu on vaid mõni protsent üldistest tootmiskuludest ning see polegi just kõige olulisem kuluartikkel. Teisalt on ettevõtteid, kellel on sõlmitud elektrimüüjatega pikaajalised lepingud ning kes polegi veel saanud suurt hinnatõusu omal nahal tunda.
Kuid kindlasti on ka firmasid ja tootjaid, keda kallis elekter pitsitab ning kes on sunnitud kas tootmist koomale tõmbama või oma toodete hinda märkimisväärselt tõstma. Nii nagu on erinevad elektrikasutused, on ka erinevad toimetulemised ja soovid. Seepärast ei oodata ka riigilt ühest rahasüsti kõigile, vaid ikka vastavalt olukorrale.
Taas tuleb tõdeda, nagu ka peaminister Kaja Kallas eelmisel nädalal Jõgeval kinnitas, et ühest ja lihtsat lahendust ses keerulises olukorras polegi. Küll aga ollakse energiakriisis jalgadega maas ning vaetakse erinevaid võimalusi, kuidas tootmist elus hoida ja talvisele kütteperioodile kindlamalt vastu minna.
30.08.2022
blog comments powered by Disqus