MTÜ Sadala Hoolekande Ühing korraldas täiskasvanud õppija nädala raames Ookatku külas Eistre talus viljapuuokste lõikamise õppepäeva.
Mittetulundusühingu juhatuse liikme Valdi Reinase sõnul korraldati selleteemaline õppepäev, sest Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse rahvusvahelise õpikoostöö projekti tulemustest jäi kõlama mõte, et eelistatakse koolitusi, millest ka praktilist kasu oleks.
“Nii otsustasimegi inimestele meelde tuletada viljapuude lõikamise põhitõdesid. Koolitajaks oli Palamusel elav Kaia Puusepp. Lõikasime noori õunapuid, vana õunapuud, ploomi-, kirsi- ja pirnipuud. Tööde algul rõhutas koolitaja, et lõigata tuleb julgelt, puu annab andeks. Ta rääkis, mida oleks targem lõigata kevadel, suvel ja sügisel. Põgusalt käsitleti ka murelipuude ja mustsõstrapõõsaste lõikamist. Kordasime üle tarkuse, et viljapuude võra sisse kasvavad oksad niikuinii vilju ei kanna ning nende peale pole vaja puu elujõudu kulutada. Kuulsime koolitajalt, et üksteise vastu hõõrduvad oksad tekitavad puule ka haigusi. Üleliia kõrgeks ei ole mõtet aga lasta puul kasvada juba praktilisest seisukohast, sest sealt tuleb ju viljad kätte saada,” rääkis Reinas.
Lõikamisest erinevatel aastaaegadel
Eistre talu perenaine Luule Väin sai Kaia Puusepalt teada, et ploome tuleb just sügisel lõigata, sest kevadise lõikuse järel tekib neil puudel nn kummivoolus ehk pisikesed vaigused pisarad ploomi viljadel, ka tüvel ja okstel. “Sellest haigusest ploomi tavaliselt enam välja ei ravi. Õunapuid lõigatakse aga rohkem kevadel. Sügisel võib teha väiksemaid lõikusi. Suuremate lõigete puhul tuleb kindlasti lõikekoht sulgeda kas spetsiaalse pastaga või lihtsalt paksu õlivärviga. Juurde õppisime sedagi, et iga kord ei pea lõikama: kui oksad kasvavad ebasobivas suunas, saab neid ka lihtsalt painutada. Jämedamate ja tugevamate okste puhul võib teha ka kolmnurkse sisselõike. Siis on kergem painutada ja lõikekoht kasvab ilusti kinni,” rääkis Väin.
Erilist huvi pakkus veepress
“Saime teada, mis vahe on silmastamisel ja pookimisel,” ütles Valdi Reinas.
Luule Väina sõnul tutvustati õppepäeva lõpus kohaliku omaalgatuse programmi toetusega soetatud õunamahla pressimise vahendeid. “Eriti palju tekitas huvi veepress, millega on mahla pressida lihtsam kui seniste raampressidega. Kõik soovijad said värsket õunamahla juua ja kojugi kaasa võtta,” lausus Eistre talu perenaine.
“Õppepäev kestis plaanitud poolteise tunni asemel lausa kolm tundi. Osalejaid oli Sadala piirkonna küladest, Palamuselt, Jõgevalt, nii linnast kui alevikust ja Kuremaalt, kokku 19 inimest. Koolitus oli osalejatele tasuta. Märkimist väärib seegi, et meie seekordne õpetaja Kaia Puusepp tuli õpetama ainult sügavast isiklikust huvist ja töötasu küsimata,” ütles Valdi Reinas.
“Kindlasti jätkame praktiliste oskuste õpitubade korraldamisega. Inimesed meie ümber on tunduvalt targemad, kui me tihti eeldame, ja meil on üksteiselt alati midagi õppida,” lisas ta.
JAAN LUKAS