Kuigi nii eestlaste kui soomlaste rahvatarkus tänaseks mihklipäevaks naisi tuppa ja naereid ehk juurvilju panipaika manitseb, ei raatsita seda nõuannet nii soojal septembrikuul küll tõsiselt võtta. Mitmed suvelilled ja ilupõõsad on uuesti õitsele löönud, sest hallad pole neid veel “rajalt maha” võtnud ega isegi mitte näpistanud. Ka rändlinnud ei kiirusta teeleminekuga, mõned neist võtavad päikselisel hommikul laulugi üles.
Vanasti tehti mihklipäevaks rammusamaid toite, sest nii leiva- ja saiajahu kui juurvilja ja liha poolest oli taas uus järg ees. Tänapäeval, kui meist üsna paljudel lõikus ja kartulivõtt turul või poes tehtud saavad, pole enam nii väga kombeks seda rahvakalendri tähtpäeva toekama söögilauaga tähistada, küll on aga taas üsna moes mihklilaadad.
Ilmatargad on täheldanud, et kui lehed enne mihklipäeva puudelt pudenevad, on maarjapäevaks ehk 25. märtsiks lumi läinud ja jüripäevaks ehk 23. aprilliks rohi tärganud. Nii varajast kevadet meil seega küll loota pole, kuid leebe sügis lühendab külma aega ometi tunduvalt.
29. september 2011