Selle nädala algul on meedia vahendusel palju räägitud vastlõppenud kergejõustiku MM-ist Berliinis ning meie sportlaste suunas on pillutud rohkem negatiivseid kui positiivseid kommentaare. Vaatamata ajakirjanduse kriitikanooltele, jätkus staadionil kohal viibinud Eesti koondise poolehoidjatel sportlastele vaid kiidusõnu.
Suurel staadionil võistlemine, kus keskpäeval valitseb põrgukuumus ja sportlast jälgib ligi viiskümmend tuhat silmapaari, ei ole lihtne ka kõige kogenumatele sportlastele, debütantidest rääkimata. Seda fakti kinnitas ka Berliini staadionitribüünil kohal viibinud odaviskaja Mihkel Kuke isa Vahur Kukk. “Poisid (Mihkel Kukk ja Tanel Laanmäe-toim.) väitsid, et neil pole närvi sees, ise olid näost hallid,” kirjeldas odaviskaja isa Berliinis nähtut. Sel momendil kannatab sportlane juba sellise närvipinge all, et ta tunneb end rahulikuna, kuid ümbritsevat enam adekvaatselt ei adu. Just sellise seisundi tõttu veab kauatreenitud tehnika alt ning tulemused pole ootuspärased. Pärast seda on lihtne avalikkusel käsi laiutada ja spekuleerida sportlase füüsilise tervise ja ettevalmistuse teemadel.
“Sportlased lähevad sellistele võistlustele endast kõik andma ja nende tulemus ongi selle hetke parim. Kõik Eesti fännid, kes Berliinis kohal olid, kiitsid meie sportlasi iga tulemuse puhul,” rääkis Vahur Kukk ning lisas, et ei kuulnud meie poolehoidjatelt sportlaste suunas ühtegi negatiivset kommentaari. Ka Kanteri kolmas koht oli nende jaoks võit, mitte kaotus, ning Pahapilli ebaõnnestumist kümnevõistlusel meenutati positiivse noodiga. “Ta läks lihtsalt maksimumi peale välja,” lisas Kukk.
Sadakond Eesti sportlast kogunes õhtuti ühte kohalikku klubisse, kus vahetati päevamuljeid. „Pidevalt valitses äärmiselt positiivne õhkkond, ka teiste riikide fännid, näiteks soomlased ja tšehhid, suhtlesid meiega äärmiselt sõbralikult ning lubasid samuti eestlastele pöialt hoida. Ka meie ütlesime, et hoiame Pitkamäkile ja Šeberlele pöialt,” rääkis Kukk, kiites ka sakslaste korraldustoimkonda. Iga detail oli viimseni paigas ning kõik sujus kui valatult. Kiidusõnu jätkus Kukel ka saksa publikule, kes toetasid oma sportlasi kõigest hingest. “Kui Ariana Friedrich hüppas finaalis kõrgust, valitses staadionil haudvaikus,“ rääkis Kukk. Vaatamata sellele, et Blanka Vlasic oli Friedrichi põhikonkurent, elati talle hoogsalt kaasa ning ka horvaadi võidu puhul oli publik väga rõõmus ja aplodeeris naisele tulihingeliselt. Sakslased tundsid rõõmu ka Friedrichi teise koha puhul.
iii
EILI KOITLA