Eesti rattaprofid võitlesid Palamusel vihma, tuule ja külmaga

Möödunud nädalavahetusel toimusid Palamusel Eesti meistrivõistlused jalgratturite maanteesõidus. Pühapäeval sõidetud meeste eliitklassi 179,2 km grupisõidus võitis  ülirasketes oludes esikoha Siimustist pärit Alo Jakin. Eesti tuntumatel rattaproffidel Rein Taaramäel ja Tanel Kangertil viimane võistlus enne homme algavat Prantsusmaa velotuuri kõige paremini ei õnnestunud.

Kaks päeva enne grupisõitu jagasid eliitklassi ratturid Eesti meistrivõistluste medaleid 38,4 km temposõidus. Mullustel meistrivõistlustel temposõidus kulla ja hõbeda võitnud Tanel Kangert (Astana) ja Rein Taaramäe (Cofidis) seekord stardis ei olnud ning ajaga 49.16 võttis kulla mullune pronks, Taaramäe klubikaaslane Gert Jõeäär, kes edestas samuti Prantsusmaal profileiba teenivat Alo Jakinit (BigMat-Auber 93) ühe minuti ja 59 sekundiga. Pronksmedali pälvis võitjale ligi nelja minutiga kaotanud Peeter Pruus (Rietumu-Delfin), kes üldarvestuses jäi siiski alla ka U23 vanuseklassi kahele paremale. U23 ratturitest oli kiireim Oskar Nisu, talle järgnesid Timmo Jeret ja Endrik Puntso.

Stardis võidumõtted

Kui reedel pääsesid ratturid vihmast ning laupäeval toimunud meesjuunioride ja naiste grupisõite saatsid soojus ja päikesepaiste, siis pühapäevaks oli tagasi tänavuse suve põhiilm – natuke üle kümne soojakraadi, tugev tuul ja pidevad vihmasajud. Ülirasked olud peegeldusid ka lõpuprotokollis: viiekümnest hommikul kell 10 rajale läinud eliitklassi ja U23 vanuseklassi ratturist lõpetas neljateistringilise võistluse vaid 22 ning ka vahed kujunesid väga suurteks.

Mullu Viimsis grupisõidus meistritiitli võitnud Rein Taaramäe läks ka Palamusel starti võidulootusega, kuid märkis, et Palamuse rada võib paremini sobida hoopis konkurentidele. Lähen ikka sõitu tegema ja võitma,” ütles tiitlikaitsja enne starti. Tanel Kangert on ka ilmselt päris heas vormis ning mulle tundub, et profiili poolest sobib rada paremini Jõeäärele ja Jakinile. Meie Taneliga oleme võib-olla natuke suuremad nimed, aga neil tasub isegi rohkem silma peal hoida.” Rein Taaramäe ennustas enne starti ka võistluste käiku: Võidumõtetega läks starti ka Gert Jõeäär. Eesmärk on teine võit ära tuua,” ütles temposõidu kuld enne grupisõidu algust. Täna on kõik kõige tugevamad stardis ja kindlasti tuleb väga huvitav sõit. Rada on siin suhteliselt raske. Siinsed künkad küll väga pikad ei ole, aga nad on üsna kurnavad ja lõpuks hakkavad kindlasti jala peale.”

Võistlus kulgeski Taaramäe ennustuste kohaselt. Juba teisel ringil eraldus grupist 16 meest, kelle hulgas olid lisaks Taaramäele, Jõeäärele ja Jakinile ka peaaegu kõik teised eeldatavad favoriidid. Üllatuslikult jäi jooksikute hulgast välja Tanel Kangert, kes sõitis peagrupis seitsmenda ringi lõpuni ja tuli siis rajalt ära.

Eesmärgiks Tour de France

Täna oli teiste meeste päev,” ütles silmnähtavalt pettunud Tanel Kangert pärast sõidu poolelijätmist. Juba esimesel ringil tundsin, et mul ei ole täna mitte midagi sees. Ka külm ilm ei olnud mulle kasuks, tundsin rajal täielikku jõuetust. Olen alles neljandat päeva Astana mäestikulaagrist tagasi ning millegipärast on viimastel kordadel just neljas päev alati väga halb olnud. Sõitsin pool maad ära, ei hakanud ennast lõhkuma ja iga hinna eest teistest kümme minutit hiljem lõpetama.”

Eelseisvale Tour de France’ile mõeldes tunnistas Kangert, et Eesti meistrivõistlused väga head tunnet ei tekitanud, samas ei usu ta, et tuuriks valmistudes on midagi väga valesti läinud. Töö on tehtud,” lausus ta. Viimased kaks kuud olen ma elanud, maganud ja treeninud ainult selle nimel, et tuuriks hea olla. Ma ei usu, et ma olen midagi totaalselt valesti teinud. Täna oli lihtsalt kehv päev ja järgmiseks nädalaks olen tagasi. Füüsiliselt ei ole ma halb, pigem ei olnud lihaskond laagrist ära taastunud ning sellise külma ilmaga ei olnud mul lihtsalt reserve.”

Kangerti katkestamise hetkeks edestas juhtgrupp järjest väiksemaks kahanevat tagumist gruppi juba ligi kuue minutiga ning hiljem see vahe ainult suurenes. Neli ringi enne lõppu oli juhtgruppi jäänud kümme meest. Järgmise ringi lõpus viskas Gert Jõeäär soojendusvesti raja äärde ning siis algasidki otsustavad sündmused. Kõigepealt proovis ebaõnnestunult grupist ära minna Peeter Pruus, seejärel ründas Gert Jõeäär. Temaga suutis kaasa minna vaid Alo Jakin ning viimase ringi alguseks oli nende edu järgnevate ees juba ligi kaks minutit. Võitja selgus alles finišisirgel, kus vähem kui poole rattapikkusega jäi peale Alo Jakin.

Esimene meistrikuld

Varem U23 vanuseklassis Eesti meistrivõistlustelt medaleid võitnud Alo Jakinile oli see esimene meistrikuld eliitklassis. Siimustist pärit Jakini sõnul tuli meistritiitel väga raskelt. Rada oli raske ja ilm külm ning lõpusirgel võitlesime mõlemad Gerdiga krampidega, seetõttu ei olnud lõpp ka väga kiire,” ütles võitja, kes siiski leidis, et raske rada andis proffidele eelise. Sileda raja korral oleks ka teistel rohkem šansse olnud. Võistluse otsustavad hetked olidki just kõige raskemates kohtades, tõusu peal saime vahe sisse ja sealt oli vaja lõpuni panna. Saime grupil eest ära just siis, kui kõigil oli väsimus jalgades ja külm kontides.”

Ka lõpuspurdis Jakinile alla jäänud Gert Jõeääre sõnul oli võistlus raske. Vihmasadu ja külm tegid sõidu raskeks, ka tõusud hakkasid jala peale,” ütles hõbedamees võistlust kokku võttes. Kolm ringi enne lõppu saime Aloga kahekesi eest ära, tegime korralikult koostööd ja vahe läks suureks. Mulle sobis, et lõpp jäi finišispurdi peale, arvasin, et olen temast kõvem, aga viimasel ringil tulid mul krambid ja finišis sain väga napilt pähe.”

Pronksmedali võitis Jakinist 2.09 hiljem lõpetanud Risto Raid, kahe sekundiga kaotas medali Karlo Aia. U23 vanuseklassis sai teise kulla üldarvestuses viiendana lõpetanud Oskar Nisu, kellele järgnesid Mihkel Räim ja Timmo Jeret. Rein Taaramäe lõpetas üldarvestuses kaheksandana, kaotust võitjale kogunes lõpuks üks sekund üle nelja minuti.

Kehv päev oli, jalg ei olnud hea ning lõpus olin täitsa tühi,” ütles Taaramäe, kes alles sama päeva õhtul sai teada, et pääseb Cofidise meeskonna koosseisus Tour de France’i starti. Enesekindlust see võistlus kindlasti ei lisanud. Noored jätsid mu lõpus jõuga maha, aga ega mul midagi teha ei olnud. Eelmisel nädalal ma puhkasin veidike ning selle nädala alguses kangutasin kõvasti trenni teha, võib-olla seetõttu olingi kehv. Aga ma arvan, et õige mees võitis.”

Jõgevamaa ratturitest lõpetas Kristian Neemela üldarvestuses kuueteistkümnendana, U23 vanuseklassis sai ta kaheksanda koha. Kalle Kriit jättis sõidu pooleli. Reedel sõidetud meesjuunioride 25,6 km temposõidus sai rattaklubi Vooremaa Centrum kasvandik Peeter Pung tubli viienda koha, laupäevases 128 km grupisõidus oli ta viieteistkümnes.