1. märtsil Tallinnas Nokia kontserdimajas peetavas ja sealt otsepildis televaatajateni jõudvas Eesti Laulu 2014 lõppvoorus astub peale kümne finalisti üles ka kolm lastebändi, kes täidavad ära aja, mil televaatajad oma lemmiklaulu poolt hääletada saavad. Üks neist on Põltsamaa muusikakooli bänd S&M’s.
Eesti Laulu korraldajad asusid finaalsaatesse sobivaid lastebände otsima detsembri keskel. Kandideerida soovijatel tuli korraldajatele saata telefoni või fotoaparaadiga üles filmitud klipp mõnest oma bändi esitusest.
“Konkursi idee sai alguse ühest sotsiaalmeedias ringelnud YouTube’ist pärit lastebändiklipist,” ütles Eesti Laulu produtsent Heidy Purga. “Mõistsime, et Eesti Laul võiks olla heaks platvormiks, mis tõstab esile bänditegemise väärtust laste seas. Nendest sirguvad meie tulevased lavade vallutajad nii Eestis kui rahvusvahelisel areenil. Lõpliku valiku tegemisel oli määrav, et tegemist oleks ansambliga ja et nende repertuaar haakuks konkursi Eesti Laul põhiolemusega.”
Ehkki korraldajad polnud kindlad, et potentsiaalsed osalejad sellist väikest konkurssi üldse märkavad, kogunes kandidaate siiski kümmekond. Nokia kontserdimaja lavale astuvad neist peale Põltsamaa S&M’si kaks Tallinna bändi, Gustav Adolfi gümnaasiumi ansambel Missulvigaon? ja Vanalinna Hariduskolleegiumi ansambel Rhythm of Adventure.
Vanemate idee
S&M’si juhendaja, Põltsamaa muusikakooli kitarriõpetaja Reigo Tõnissoni sõnul sündis kõnealune koosseis umbes poolteist aastat tagasi ehk eelmise õppeaasta algul.
“Bändi tegemise idee käisid välja mõned lapsevanemad,” ütles Reigo Tõnisson. “Et oli olemas ka piisavalt pilli mängida oskavaid lapsi, siis saigi idee teoks tehtud.”
Bändis mängivad viis poissi: Madis Miks (kitarr), Silver Rump (kitarr), Martin Matson (basskitarr), Siim Hendrik Saar (kitarr) ja Mathias Orav (trummid). Kõik peale viimati nimetatu õpivad Põltsamaa muusikakoolis. Poiste vanus jääb 10 ja 12 eluaasta vahele. Hiljuti lisandus instrumentaalkoosseisule solist Lisa Pajo. Temagi õpib muusikakoolis.
Kui ansamblile nimi pandi, olid selles ainult poisid, kelle nimed algavad kõik kas S- või M-tähega. Sellest siis tuligi see S&M’s. Lisa pärast nime muutma ei hakata ja eks solist olegi natuke eraldiseisev nähtus.
Proovi teeb muusikakooli lastebänd kord nädalas Põltsamaa ühisgümnaasiumi aulas. Seal on harjutamiseks suurepärased tingimused. Muusikakoolis, kus õppetöö käib enamasti õhtupoolikul, häiriksid läbi maja kostvad valjud helid (bänd kasutab võimendust!) teiste pilliõppijate tunde, ühisgümnaasiumis on aga bändiproovi ajaks kõigil tunnid lõppenud ja seal ei segata kedagi.
Noortele muusikutele on pillid ostnud nende vanemad. Kui aga teised käivad proovis oma pilliga, siis trummaril oleks oma varustust keerukas transportida. Seepärast kasutab ta proovis ühisgümnaasiumi trummikomplekti.
Poolteise aasta jooksul on bänd üles astunud muusikakooli ja ühisgümnaasiumi üritustel. Meeldejäävaim oli aga esinemine Pärnu raamatupidamiskonverentsil spaa- ja konverentsihotellis Strand, kus kuulajaid oli ligi kolmsada. Kui juhendaja Reigo Tõnisson on ise tegev džässi valdkonnas, siis S&M’s viljeleb rohkem rokilikku stiili. Eelkõige improvisatsioonil põhineva džässiga on noortel muusikutel lihtsalt veel vara tegelda. Täispika kontserdi jagu neil praegu veel repertuaari polegi, lühema etteaste jaoks aga küll.
Eesti Laulule uue looga
Mis Eesti Laulu korraldajate poolt välja kuulutatud lastebändide konkurssi puutub, siis sellel osalemise idee tuli samuti ühelt lapsevanemalt, Mathias Orava emalt Mariselt. Ning nüüd ootabki verinoori muusikuid ees ülesastumine Nokia kontserdisaali ja kogu Eestimaa telepubliku ees.
Möödunud reedel käiski Reigo Tõnisson Tallinnas, et kohtuda Eesti Laulu produtsendi Heidy Purgaga ning arutada läbi repertuaar ja mõned muud küsimused. 28. veebruaril oodatakse S&M’si aga Nokia kontserdimajja proovile, kus pannakse paika valgus, heli ja bändi asukoht laval: nii suure lava puhul on seegi oluline. Järgmisel päeval, 1. märtsil on siis aga juba esinemine.
“Otsustasime, et tuleme proovi ja esinemise vahel koju tagasi. Finaalkontsert on 1. märtsi õhtul ja nii pikalt Tallinnas olla läheks väsitavaks,” ütles Reigo Tõnisson.
Tähtsa ülesastumiseni jääva aja jooksul tuleb Põltsamaa noortel muusikutel aga kõvasti proovi teha, et esitatav lugu hästi selgeks saada. Eesti Laulul kannab S&M’s nimelt ette nende jaoks päris uue loo, Vaiko Epliku kirjutatud “Soorebased”.
“Korraldajate sooviks oli, et esitatav pala oleks lauluga ja eestikeelne. Nii saigi valitud “Soorebased”,” ütles Reigo Tõnisson.
Hoidkem siis 1. märtsi õhtul Eesti Laulu vaadates pöialt mitte ainult oma lemmiklaulu esitajale, vaid ka kodukandi lastebändile, et neil esimene teleesinemine hästi läheks!
i
RIINA MÄGI