Eelarves on kesksel kohal pensionitõus

Riigikogu hakkab peatselt arutama järgmise aasta eelarvet. Vahepealsetel aastatel nii riigieelarvet kui Eesti inimesi räsinud kriis on taandumas. Tööpuudus on vähenemas ning selle aasta lõikes prognoosib Eesti Pank majanduskasvuks 6,3 protsenti. Hoolimata sellest on nii maailmamajanduse kui sellest sõltuva Eesti majanduse tulevik habras. Seetõttu on valitsus esitanud Riigikogule eelnõu, mis lähtub jätkuvalt konservatiivse eelarve põhimõttest. Lihtustatult öeldes — riik ei ela üle oma võimete ega tuleviku arvelt.

2012. aasta riigieelarve kulud on ligi 6,6 miljardit ning tulud 6,2 miljardit eurot. Eestis on ligi 390 000 pensionäri ning neile on kindlasti olulisemaks sõnumiks see, et järgmisel aastal tõuseb pension 4,4 protsenti. Keskmine vanaduspension tõuseb 305 eurolt 318 euroni – vanas rahas arvestatuna 4975 kroonini. 7 aastat tagasi oli Eesti keskmine vanaduspension 2302 krooni ning järgmiseks aastaks on see enam kui kahekordistunud.

Hiljuti tähistasime kahekümne aasta möödumist Eesti taasiseseisvumisest. Üks riik saab päriselt täiskasvanuks siis, kui seal hoolitakse piisavalt ka vanadest inimestest ja suhtutakse neisse austusega. Eestis on suhtumine vanematesse inimestesse viimasel paaril aastal märgatavalt paranenud.  Majanduskriisi haripunktis seisis Reformierakond vastu ettepanekutele pensione kärpida, aprillis 2009 leidsime võimaluse pensione hoopis viie protsendi võrra tõsta.

Järgmise aasta pensionitõus tähendab, et pensionikassast tuleb siis võrreldes käesoleva aastaga umbes 70 miljonit eurot rohkem välja maksta.  Kokku moodustab pensionide väljamakse riigieelarve tulude mahust viiendiku ehk ligi 1,36 miljardit eurot. Ühtlasi taastuvad 2012. aastast pensioni teise samba sissemaksed. See loob tulevastele pensionäridele suurema majandusliku kindlustunde.

Pensionid moodustavad praegu 42 protsenti keskmisest palgast ja pensionide suhe keskmisse palka on iga aastaga järjest paranenud. Arvan, et on õige seada kaugemaks eesmärgiks, et pension moodustaks vähemalt poole keskmisest palgast.

Pensionitõusu eelduseks on konservatiivse rahanduspoliitika jätkamine, mis kindlustab stabiilse majanduskasvu ning uued töökohad. Sellest põhimõttest lähtudes teeb valitsuskoalitsioon tööd ka edaspidi. Kui kosub majandus, saavad kasvada ka pensionid.

i

REMO HOLSMER, Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige

blog comments powered by Disqus