Complete Crew treenerid sütitavad noori tantsukirega

Marek Tamme (30) tantsuhuvi sai alguse ligi 15 aastat tagasi, kui ta venna sõbra eeskujul breigiasendis käe peal seismist katsetas. Ta hakkas vastavasisulisi videoid uurima ning tekitas sõpradega keldrisse oma tantsuseltskonna.


Hiljem liitus Marek Jõgeva breigipoistega. “Siis tekkis rühm, oli palju esinemisi ja võistlusi. Saime üle Eesti häid kohti,” rääkis Marek. Ühel hetkel tekkisid liikmetel uued huvid ning rühma oli keeruline koos hoida. Enne 2013. aastat käis ta ära sõjaväes ning oli paar aastat Austraalias. Ehitusele tööle läinud mees leidis ennast peagi tsirkusest. “Tegime koos jaapanlaste ja hiinlastega poodide vahel trenni, kui tsirkusse kohta pakuti. Sulandusin kohe tsirkuseperekonda. See oli tõeline staarielu! Seda ei saagi kirjeldada.”

Pärast esinemist piirasid autogrammi soovivad fännid Mareki sisse. Mehe sõnul õppis ta seal hulgaliselt uusi asju, kuigi Austraalia breik on teistmoodi. Seal jälgivad kaaslased üksteist, toetavad ning õpetavad; kui valesti teed, siis juhendavad. Marek on ise kõike õppinud, praegu on mugav internetist jälgida või ise ägedaid tantsijaid filmida. Vanasti tuli aga film videomakile salvestada ning  seda siis edasi ja tagasi kerida. 

Väikestest kohtadest tulevad talendid

Tantsurühm Complete Crew sai endale nime 2005. aastal. Aktiivselt alustati treeninguid Marek Tamme eestvedamisel 2013. aastal. “Mõtlesin, et võiksin noori kaasata. Alguses ei olnud trennis kedagi, aga siis hakkas tulema ja nüüd on juba üle 130 osaleja,” rääkis Marek.

Trennid toimuvad Imaveres, Võhmas, Pilistveres, Põltsamaal, Jõgeval, Türil ja uuel aastal ka Koigis. Lisaks on breigi huviring Päinurmes asuvas Nurme koolis, kus Marek tööõpetuse õpetaja ja huvijuhi ametit peab. Treeneri kinnitusel pole ta mõelnudki, et läheks Tallinna või Tartusse. “Paljud tahavad ka väikestes kohtades trennis käia, aga neil pole võimalusi, ma tahan need luua. Talendid tulevad siit, väikesest kohast. Juba praegu võin öelda, et neid on 20 ringis,” rääkis missioonitundega Marek.

Trenni võivad tulla juba kuueaastased, noorematel on luud Mareki sõnul veel liiga nõrgad. “Ülempiir on 80, siis nad hakkavad juba aeglaseks muutuma,” muigas teine treener Carl Heinrich Pruun. “Meil ongi tegelikult plaan teha rühm vanematele breigihuvilistele. Juba küsitakse, millal tuleb,” kergitas Marek katet tulevikuplaanidelt.

Täiskasvanute rühma loomist ootab ka Aleksi ja Taanieli ema, kes käib alati trennis poistele kaasa elamas. “Ma ei taha veel rahvatantsu minna. Olen praegu kaval ja käin poegadega kaasas. Tahan siin seltskonnas olla, isegi siis, kui poisse trennis pole, olen mina kohal – see hoiab mind noorena,” rääkis ta naerdes. Aleksi arvates on tema ema nii kihvt, et võiks suisa ise tunde anda. Aga seni on väga lahe kolmekesi kodus pea peal seismist harjutada.

Pea peal seismine on mõneti breikarite nali. See pole kindlasti asi, millest alustatakse. Põhiline on tasakaal ja rütm, selle tajumiseks on kõige parem ikka jalgadel tantsida. Mareki kinnitusel ei pea breigiga alustamiseks eelnevalt eeldusi olema. “Musklivennaga ei tee midagi, tal on lihased kinni. Loomulikul tuleb hea üldine füüsiline vorm kasuks.”

Kunagi oli kindel, kui noormehel on üks püksisäär üleval ja nokats viltu peas, siis on tegemist breikariga. Tänapäeval see nii ei ole, ükskõik kuidas on mugav ja äge. Eriti tähtsad on randmekaitsmed, et käsi välja ei vääna, ja pea peal keerlemisel on abiks kiiver.

Tants ei ole tantsitud

Eelmisest sügisest on Complete Crews treeneriks ka Carl Heinrich Pruun. “Sel aastal kandus eestvedamine suuresti Tamme peale. Imestan ja mõtlen, kuidas ta suudab. Ta polegi nagu inimene,” avaldas Carl hämmastust. “Kui noortel on rõõmus meel, siis tuleb energia,” vastas seepeale Marek. Carli sõnul on vabatahtlikku tööd palju ja see on juba iga inimese tunnetus, kui suur on tema vastutus noore inimese elu kujundamisel. Praegu on toiminud kõik ka helistades ja kirjutades. Silmast silma suhelda on ikka parem, aga saame hakkama, tuleb ainult lõputult kirjeldada. “Äkki see nii just toimibki,” muigas Marek.

Treener Carl Heinrich Pruun (23) õpib Viljandi kultuuriakadeemias tantsukunsti. Varem on ta tegelenud rattaspordiga. Carl ülistab tantsu. “Tants ei röövi minu aega, vaid ma saan tulla ja ennast välja elada. Tantsul on nii palju erinevaid vorme, kuidas seda mõista – sellel ei ole lõppu, vaid võidki tantsima jääda,” rääkis treener sütitavalt.

Carl võib oma kogemuste põhjal öelda, et tants ei ole kunagi tantsitud, tehtud ega lõpetatud. “Breik on tants, mis paneb mõtlema. See on enda sisemine tunne midagi selgeks õppida ja saavutada, breik on hea füüsiline treening, isegi kõrvatagused väsivad ära,” kinnitas Carl.

“Breik on asjade koos tegemine. Üksi võidki tegema jääda, minna tippu ja saad patsutuse õlale, et tubli oled. Talendikus ja tarkus on küll tähtsad, kuid ilma teisteta ei ole me mitte keegi – koos anname panuse ja see areng ning emotsioonid on kirjeldamatud,” kirjeldas tulevane koreograaf tantsimise sünergiat. 

“Tants on kirjeldamatu, aga meie vormime seda. Tantsuõpetajaks õppides saan võtme, millega tantsu erinevate nurkade alt avada. Kõndimine võib ka tants olla. Tants algab liikumisest, nii lihtne see ongi.”

Lõbu peab jääma

Marek Tamm kinnitas, et breigis pole midagi keerulist ega rasket. Kohe alguses ei panda kedagi raskeid trikke tegema. Noorel peab olema oma nägemus, kuhu edasi minna. Kui baas on hea, siis tulevad ka trikid. “Maja ei ehitata, kui vundament korralik ei ole.”

Complete Crew’l on oma suvelaagrid. Eelmisel aastal toimus see juunis, kohe pärast kooli lõppu, sel aastal aga juulis. Treener Carl nentis, et kui vaid korra nädalas kokku saada, siis ei õpi nii hästi üksteist tundma. Laager on noortele hea võimalus nädal aega intensiivset trenni teha ja omavahel paremini tuttavaks saada. “Iga päev on meil uus teema, mis tuleb ära õppida. Samas on see ka seitse päeva esinemist,” lisas ta.

Noortel on vaja rohkem trenni, et tantsu süveneda. “Ma tegin kunagi päev otsa trenni,” märkis Marek. Ka Carl toob näite lõppenud kultuuriakadeemia kooliaastast, kus õppepäevad kestsid kella kella 10st 22ni ning seal sees oli kuus tundi tantsuproove. Lisaks laagritele on noortel omad tantsuvõistlused. Soovi võistlema tulla on avaldanud juba Kohtla-Järve 70–80 noorega, Tartu ja Võru.

Mareki nägemuses on nende aastatega saadud päris kõvaks meeskonnaks. “Noored tahavad õppida, kui nemad on aktiivsed, siis oleme ka meie,” lisas ta. Hea meeskonnatunnetus ja koostöö ei ole jäänud žüriidel märkamata. Võistlustelt on kaasa toodud eriauhind meeskonnatöös. “See on tunnustus, sest seda rohkem suudame pakkuda. Laval loeb tervik, mitte trikid,” rõhutas tantsujuht.

Talveks oma tantsustuudiosse

Treener Marek Tamme kinnitusel on Complete Crewl oma ruumid juba olemas. Tulevane tantsustuudio asub Põltsamaa lossi varemetes. “Oleme asunud lammutama ja ise ehitame tasapisi, kuid vajame siiski heade inimeste abi ehitusmaterjalide ostmiseks – nii saaksime talveks juba sisse kolida. Siis saavad noored rohkem trenni teha,” märkis Tamm.

Praegu jagavad treenerid ennast mitme koha vahel. Breikarid saavad treenida umbes kaks tundi nädalas, ent tantsustuudio annab suuremad võimalused.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus