Betti Alveri luulepäevade peapreemia läks Rakverre

Möödunud laupäeval lõppesid Betti Alverile pühendatud XXVI luulepäevad „Tähetund“, mille peaauhinna viis seekord lavastusega „Sina pead kandma maailma” koju Rakvere gümnaasiumi teatriansambel.


„Ma ootan, kuni väiksed tõrud sirgunud on suureks puuks.

Mu pilk on märg. Mu salajõud on virgunud.

Mu hing jääb truuks…” (Betti Alver)

  1. ja 24. novembril toimunud XXVI „Tähetund” tõi Betti Alveri sünnilinna noored luule- ja teatrisõbrad. Tänavused luulepäevad olid pühendatud poetessi 112. sünniaastapäevale ning sündmuse pealkiri oli „Luuletajad kõnnivad kahekesi läbi unede ulgumerise ao”. Seekordsed lavastused tuli kokku panna Doris Kareva ja/või Jaan Kaplinski loomingu põhjal.

„Peaksin ütlema, et täna oli jälle väga keeruline valik, ei ole lihtne leida Jaan Kaplinski ja Doris Kareva eraldi ja koos väljundeid. Nad on filosoofid, meie Eesti ja selle maa kandi mõtte kandjad. Aga kui noored inimesed seda edasi kannavad, siis on see suurepärane ja kaunis, sellest on väga palju rõõmu,” rääkis Akadeemia liige, näitleja ja lavastaja Garmen Tabor.

Erinevad ajastustseenid

„Ikka teatrikunstis on üks asi – töötab ansambel, terviklikkus, läbimõeldus ja mõtte jõudmine publikuni. Rakvere gümnaasiumi teatriansamblil olid kõik need nõuded täidetud. Olid imelised näitlejad ning nad teadsid, kuidas toimetavad. See oli väga terviklik luule vahendamine. Oli ka teisi väga ilusaid truppe, aga seekord läks grand prix Rakverre,” rääkis Tabor.

Võiduka teatriansambli juhendaja ja gümnaasiumi huvijuhi Aili Teedla sõnul ei osanud nad võitu oodata. „Emotsioonid olid väga võimsad, samal ajal olime ka hämmeldunud. Sain aru, et ei mina ega ka noored ei osanud kuidagi käituda, selline heas mõttes ehmatusmoment,” tunnistas ta.

„Kasutasime mõlema autori, nii Kareva kui ka Kaplinski loomingut, ja üritasime leida luuletajate ühiseid jooni. Natukene võis seda nimetada ajarännakuks, et mis on elus ajast aega tähtis olnud – armastus, maailmatunnetus, valu meie kodumaa ja rahvuse pärast. Etendus koosnes erinevatest ajastustseenidest ja tegevuspaik oli meil mõeldud muuseumina,” rääkis Rakvere gümnaasiumi teatriansambli juhendaja, kelle sõnul kasvas idee välja tööprotsessist, kui noortega luuletusi loeti.

Aili Teedla kinnitusel teadsid noored ka varem Kaplinski ja Kareva loomingut. „Rakveres toimus luulefestival, kus Kareva ka ise oma luuletusi luges, ja paljud käisid tookord linnuses seda vaatamas. Mõlemad on ikkagi tuttavad just gümnaasiumiastmele,” rääkis Teedla. Tema sõnul on ka järgmisel aastal plaan Betti Alveri luulepäevadele tulla.

Sära ja mõtte edasiandmine

„Kui päris ausalt ütlen, siis mul pole see siiamaani kohale jõudnud. Sellepärast, et olen valdavalt terve elu tegelenud natukene näitlemisega, sellised väikesed koolinäidendid ja nii edasi, aga rohkem hakkasin teatriga tegelema selle aasta septembrist ehk siis nüüdseks kolm kuud. Ma poleks seda absoluutselt oodanud,” rääkis parimaks naisnäitlejaks tituleeritud Saaremaa ühisgümnaasiumi Krevera teatritruppi kuuluv Lotta Meet päev hiljem.

Miks just tema valituks osutus, Lotta ei tea. „Võib-olla sellepärast, et meil oligi selline näidend, millest tegelikult kõik aru said. Pärast bussis trupikaaslased küsisid, et mitu lauset mul siis oli, mille peale ütlesin, et kolm lauset oli vaja niisama öelda ja ülejäänu oli laulmine,” naeris esimest korda Betti Alveri luulepäevadel osalenud Lotta.

„Ma olen väga tänulik selle ürituse eest. Kõik teatriinimesed on hästi avatud ja nii tore oli suhelda. See üritus oli ka hästi tore, mulle nii meeldis,” lisas ta.

Saaremaa ühisgümnaasiumi 10. klassis õppiv Lotta, kes on viimased neli aastat tegelenud ka etlemisega, ei tea veel, millega oma tuleviku seob. „Kõik ideed on avatud. Kindlasti tahan gümnaasiumi vältel näitlemisega tegeleda, aga ma ei oska veel öelda, mida tulevikus teha plaanin.”

Garmen Tabori sõnul paistsid parim nais- ja meesnäitleja silma oma sära ja mõtte edasiandmisega. „Ega seal muud ei ole, see on kõige lihtsam, aga ka kõige raskemini täidetav. Sellest hetkest, kui inimene esitab luulet või ükskõik millist muud teksti, saab see tema omaks ja iga sõna taga peab ta ise olema. Ja need inimesed täna olid,” rääkis ta.

MTÜ Tähetund ja Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdjad korraldatud luulepäeva lavastusi hindas žürii ehk Akadeemia koosseisus Doris Kareva, Merle Karusoo, Garmen Tabor, Märt Treier, Maarius Pärn, Jaak Allik, Margus Mikomägi, Toomas Lõhmuste, Martin Algus ja Tarmo Tiisler. Luulepäevadelt ei puudunud ka traditsioonilised mälestushetked Betti Alveri pargis ning noortel oli võimalus nautida ansambli The Swingin’ Sisters kontserti.

 Betti Alveri luulepäevade tunnustatud:

GRAND PRIX

„Sina pead kandma maailma” (Doris Kareva, Jaan Kaplinski) Rakvere gümnaasiumi teatriansambel, juhendaja Aili Teedla

LAUREAADID

  • „Elupäev” (Doris Kareva) Saaremaa ÜG Krevera, juhendaja Rita Ilves
  • „Tuhast tõusjad” (Doris Kareva, Jaan Kaplinski) Miina Härma gümnaasiumi trupp, juhendaja Ivika Hein
  • „Kuuldes lindude laulu…” (Doris Kareva, Jaan Kaplinski), Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja, juhendaja Lianne Saage-Vahur
  • „Mõista mõista” (Jaan Kaplinski) Tartu Hugo Treffneri gümnaasium trupp 11, grupi ühislooming
  • „Üks kuningas oli kord maata” (Jaan Kaplinski, Doris Kareva), Viljandi gümnaasiumi luuleteater, juhendajad Aili Kiin ja Silvia Soro

 

PARIM JUHENDAJA

Tiina Kippel, Rakvere reaalgümnaasium, LMS „Karla“

PARIM NAISNÄITLEJA

Lotta Meet, Saaremaa ühisgümnaasium, Krevera

PARIM MEESNÄITLEJA

Oliver Valk, Tartu Hugo Treffneri gümnaasium, Trupp 11

ERIPREEMIAD

  • Kostüümi eripreemia lavastusele „Hinge tagasitulek”,

 Kunda ühisgümnaasiumi kooliteater, 9.-12. kl

Tervikliku tekstikompositsiooni eest lavastusele „Üks kuningas oli kord maata”, Viljandi gümnaasiumi luuleteater

  • Väljapeetud stiili terviku eest lavastusele „Nii palju naisi…”, Viimsi gümnaasium, Eksperiment

NÄITLEJAPREEMIAD:

  • Haldi Välimäe Viljandi gümnaasiumi luuleteatrist
  • Hendri Paomees Saaremaa ühisgümnaasiumi Kreverast
  • Erling Eding Rakvere reaalgümnaasiumist, LMS „Karla”
  • Harli Kadanik Tallinna õpilaste näitetrupist Et
  • Katre-Liis Võhma Saaremaa ühisgümnaasiumi trupist Kreisis
  • Catherine Randlaht Rapla gümnaasiumist
  • Eliisabel Jõela Tallinna 32. keskkooli 11. d teatriklassist

DEIVI SUISTE

blog comments powered by Disqus