Avinurme rahvas läheb rattamatkale

Avinurmes on traditsiooniks sügisel peale põllu- ning aiatööde lõppu käia üheskoos jalgrattamatkal, sel moel harrastada tervislikku eluviisi, õppida tundma oma koduvalda ja tunda rõõmu koos mõnusa seltskonnaga matkamisest. Tänavune rattamatk saab teoks eeloleval pühapäeval. Teekonda alustatakse südapäeval Avinurme kultuurikeskuse eest Ulvi küla suunas.


Avinurme valla kultuurijuhi ja rattamatka ühe korraldaja Toomas Tikerperi sõnul toimub matk juba seitsmendat aastat järjest. Idee sai kunagi alguse kohalike väljapakutud mõttest propageerida ühteaegu nii tervislikke eluviise kui ka tunda rõõmu ühisest tegevusest. Avinurme vald toimetab Ida-Viru maavalitsuse tervisedenduse projekti raames. Esimeste rattamatkade korraldamisse oli kaasatud tollane Avinurme vallavolikogu kultuuri-, praegune kultuuri-, haridus- ja sotsiaalkomisjon.

Vahest minnakse ka valla piirist kaugemale

Nii mõnigi Avinurme valla elanik ei ole kõiki oma koduvalla paiku läbi käinud ja põnevaid kohti näinud. Tavaliselt on matkajate seltskonda kuulunud ka noori, kes vanaemale-vanaisale Avinurme valda külla tulnud. Ka neil on huvitav Avinurme ümbrust põhjalikumalt tundma õppida.

Korraldajate eesmärk on läbi sõita kõik oma valla külad. Ühel aastal viis matkajate teekond ka väljapoole Avinurme valda ‒ naabrite juurde Piilsi külla, Lohusuu valda, kus praegu elab endine Avinurme vallavanem. Kuid matkadel on külastatud ka Vadi, Paadenurme, Kiissa, Änniksaare, Laekannu jt. külasid.

Esimestel aastatel osales rattamatkal 30-40 inimest, mõnel aastal on matkast osavõtjate arv piirdunud 15-20 inimesega, aasta tagasi oli matkamas umbes 30 inimest. Toomas Tkierperi sõnul on kõige aktiivsemad rattamatkal osalejad lapsed ja pensionärid. Korraldaja sõnul jääb osalejate vanus vahemikku 7-80 eluaastani.

Kingitus oma riigile 100. sünnipäevaks

Tänavu on eelseisva matka kohta aktiivsemalt teavitustööd tehtud. Korraldajad on seadnud ambitsioonika eesmärgi ‒ saada seekord kokku 100 matkajast koosnev seltskond ning teha sellega Avinurme rahva poolt kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäeva puhul, kuigi ametlikult seda plaani välja kuulutatud ei ole.

Rattamatkale eelregistreerimist ei toimu, nimed pannakse kirja alles sihtpunktis. Ulvis korraldatakse matkalistele seltskondlikke mänge. Seni on just lapsed matkadel mängudest agaralt osa võtnud. Kui õnnestub kokku saada võistkonnad võrkpallihuvilistest, siis korraldatakse Ulvis ka sõpruskohtumine võrkpallis. Ulvi tublid perenaised on lubanud matkajatele valmis keeta maitsva supi.

Igal matkal tutvustatakse lähemalt ka küla, mis on valitud matka sihtpunktiks. Tavaliselt tehakse teel olles peatusi neis paikades, mis matkajatele millegi poolest silma on hakanud.

Tähelepanu pööratakse ka turvalisusele

Korraldajad on matka alati kooskõlastanud ka Avinurme valla juhtidega ning määranud matkaseltskonnale vastutajad, kes julgestavad ratturite kolonni nii ees kui taga. Ja alati on rattamatkast teavitatud ka politseid. Lapsed peaksid matkale tulema koos saatjaga ja kindlasti kiivrit kandma. Korraldajad on sihtpunkti jõudmiseks välja valinud turvalisema trajektoori ning ka seekord ei sõideta Avinurmest Ulvisse mitte suurt maanteed mööda, vaid hoopis kõrvalisemaid teid pidi.

Toomas Tikerperi sõnul ei ole suurt maanteed mööda sõitmine nii huvitav nagu vaiksematel teedel kulgemine. Tagasi püütakse sõita teist teed pidi. Vahel on mõni tubli ema, isa, vanaema või vanaisa tulnud oma lapsele või lapselapsele tagasiteel vastu ja väsinud matkaja koos rattaga koju sõidutanud.

Seekordse matka pikkuseks Avinurmest Ulvisse ja tagasi on ligikaudu 30 kilomeetrit.

Mõni Ulvi elanik võib-olla sõidab selleks eelnevalt Avinurme, et siis matkaseltskonnaga koos koju tagasi sõita.

Avinurme rattamatka korraldajad ootavad kõiki matkahuvilisi, soovitavalt koos piknikukorviga, pühapäeval Avinurme kultuurikeskuse juurde, et sealt üheskoos teele asuda.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus