Tänavu veebruaris tuli Avinurme puiduait välja Peipsi maitsete menüüga ja sealt on sööjatel tekkinud kaks lemmikut – kibusupp ja koha praad. On ka pikkpoiss Kalevipoeg ehk väikesed kotletid, mis inimestele väga meeldivad.
Kibusuppi serveeritakse kibu sees, millist suppi pakkuda, seda valivad rühmad ise – soovitakse kanasuppi, kalasuppi, seljankat, aedviljasuppi. Kibu on pigem ikka Avinurmega seotud.
Põhiline motivaator on toit
Avinurme puiduaidas toimetav ettevõtja Eveli Tooming rääkis, et puit oli aita rajades nende põhiline teema. Kui aidale tehti peale teine korrus, siis mõeldi, et sinna tulevad töötoad – kui inimesed tulevad, siis saavad nad seal rahulikult tegutseda, korvipunumist õppida või kalossile maalida. Töötoana toimib ülemine korrus samuti, kuid tegelikult on rühma põhiline motivaator, kuidas ta liigub, toit.
Kui kliendil on kõht täis söödetud ja ta on saanud esimese toreda elamuse, siis ta läheb ka alumisele korrusele poodi ja ostab midagi kaasa.
“Me püüame toidu serveerimisel kasutada palju puitu ja puunõusid, et näidata, kuidas puitu saaks kasutada. Kui inimene on kõhu täis söönud ja märkas, kuidas toitu serveeriti, oskab ta ka poest puidust esemeid küsida, et neid kodus samamoodi kasutada,” rääkis Eveli Tooming.
Kliendid ei tuleks muidu Avinurme puiduaita sööma, kui neile toit ei maitseks.“Meie köök on ehk natuke liiga väike, aga oleme siiani hakkama saanud,” lisas naine.
Lätlastele meeldib kamavaht
Üks Soome rühm näiteks oli tänavu Avinurme puiduaidas neljandat korda ning broneeris laua ka tulevaks suveks. “Nad liiguvad erinevates sihtkohtades, kuid sätivad oma marsruudi nii, et saavad siia sööma tulla. Seda on väga tore kuulda, kui toit on neile meeldinud.”
Avinurmes käib nädalas söömas kolm-neli turistide rühma, kus on 20-30 inimest. Pakutakse koduleiba, maitsevõid, kamakreemi, kibusuppi, samuti koha. “Peame tõdema, et iga kord me kala kahjuks pakkuda ei saa, sest seda lihtsalt pole, kuid püüame koha varuda nii palju kui võimalik,” märkis Tooming.
Koduleibasid on kolm või neli erinevat varianti, samuti ka maitsevõid. Lätlastele näiteks meeldib väga kamavaht. Koduleiba teeb Avinurme puiduaida perenaine. Kui perenaine vahetus, õppis uus töötaja leivategemise kohe ära. Samuti õpetab puiduait leiba tegema. Leivatainast hoitakse ja sõtkutakse puidust astjas, see saab puiduga alguse. Kõik, millel kokkupuude puiduga, on puiduaidas väga oluline.
Kasutatakse ka metsaande
Avinurme puiduait kasutab väga palju ka metsaande, menüüs on kukeseenekaste ja samuti jõhvikad, pohlad. Pohla kasutatakse kamavahu sees, maitsevesi on alati värskete marjadega. “Mets on meile väga oluline. Kui me kala alati kätte ei saa, vaatame metsa poole, saame toorme sealt. Kukeseeni on tänavu piisavalt. Kui mõnel aastal jääb neid Avinurme kandis väheseks, siis Lääne-Virumaa aitab alati hädast välja, sealt ikka saab. Meil on oma korjajad, kes igal aastal meid marjadega varustavad. Samuti ka mustikate ning pohlade ja jõhvikatega.”
Aasta lõpus teeb Eveli Tooming Peipsi maitsete menüüst kokkuvõtte. Lemmikud jäävad alles, kindlasti tulevad juurde mõned uued. Jaanuaris-veebruaris tehakse uus menüü.
HELVE LAASIK