Avinurme õmblustöökoda avas Jõgeval poe

Novembri algusest tegutseb Jõgeval Aia tänaval Kesk-Eesti ärikeskuse majas Avinurme õmblustöökoja pood, kust saab osta valmisriideid, trikotaažitooteid nii lastele kui ka täiskasvanutele ning mütse, sokke ja kindaid.


Kaks hakkajat naist, Mustvee gümnaasiumis 15 aastat vene keelt õpetanud Eda Kuusk ja Avinurmes arvutiõpetaja ametit pidanud Natalja Männiste asutasid osaühingu Dragonfly 2012. aasta 12. detsembril.

Õpetajad hakkasid ettevõtjateks

“Meie mehed ütlesid, et naised tegid igavusest firma,” rääkis Eda Kuusk. Tegevust alustati kahekesi, praegu on ettevõttes kolm töötajat ja müüja. “Meil on tsehh, kuid see pole veel tööle hakanud. Praegu töötame mudelid välja, leiame materjali ja viime õmblustöökotta. Tellime tööd Ahtme õmblustöökojalt. Kui kleidid, pluusid, seelikud, püksid ja T-särgid valmis, toome need poodi.”

Tegelikult on naistel poe jaoks ruumid ka Avinurme uues Konsumis, kuid sinna pole praegu müüjat leitud. Tahtsime seal samuti 1. novembrist poe avada, kuid seni pole õnnestunud,” tunnistas ta.

Suvel müüdi oma toodangut laatadel. Mida rohkem sügise poole, seda enam tundsid inimesed huvi, kust Avinurme õmblustöökojas valmistatud kaupa osta saaks. “Meil polnud oma poodi ja nii oli väga raske selgitada, kust meid leida. Tuttavatele jagasime infot Facebook’i kaudu, tuldi koju ja prooviti ning osteti. See oli keeruline.”

Kaubaks lähevad suuremad riided

Eda Kuusk rääkis, et nad valmistavad oma õmblustöökojas peamiselt suuremaid riideid. “Olen väga palju mööda Eestit ringi sõitnud. Kõige paremini lähevad kaubaks ikka XL, XXL kuni 4XL. S ja M suurust eriti ei küsita. Kui teeme, siis ühe väikese kleidi ja neli suurt. Suurt kasvu naised tahavad ka ilusasti riides käia.”

Trikotaažkangad tuuakse Türgist, selle materjaliga ollakse rahul. Kangaid tuuakse ka Leedust ja Poolast. Naised mõtlevad ise mudelid välja, seejärel teeb juurdelõikaja lõiked valmis. Mudelid on enamasti lihtsad ja klassikalised.

Algul mõeldi tegelikult teha ainult trikotaažist tooteid lastele. Paraku ei suuda Eesti valmistajad konkureerida Hiinast toodud kaubaga. “Hiinas toodetakse meeletult palju, neil on kõikvõimalikke pilte. Inimesed ei jõua osta kallimaid tooteid, Hiinast tulnud kaup on väga odav. Lapsed kasvavad väga kiiresti riietest välja ja neile ei tahetagi kallimaid asju osta,” rääkis ettevõtja. Hello Kitty, ämblikmehe ja Barbie piltidega T-särke aga Eestis valmistada ei saa. “Me ei saa teiste kaubamärke varastada. Meie tegime kvaliteetseid laste T-särke ja lühikesi pükse. Kvaliteeti aga ei nõuta, ostetakse ainult hinna järgi,” nentis Kuusk.

Oma õmblustsehh varsti valmis

Kui naised ettevõtlusega alustasid, said nad Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest (EAS) alustava ettevõtja toetust. Selle raha eest osteti masinad ja noad. “Meil on tegelikult õmblustsehh valmis, otsime juurdelõikajat. Õmblejatest enamik saaks tööd teha paraku vaid pool tööpäeva, hea seegi,” tõdes naine.

Kõige paremini minevaks kaubaks peab Eda Kuusk praegu trikotaažist mütse. “Need meeldivad inimestele,” kinnitas ta. Terve suve müüsid nad tuunikaid ja pükse. Nüüd sügisel ja talvel pakutakse kleite ja pluuse ning seelikuid. Detsembris tulevad müüki pidulikumad mudelid. “Meil hakkavad juba tekkima väikesed kollektsioonid,” kinnitas ta.

Eda Kuusk peab õigeks töötada just eelkõige väikeste kollektsioonidega, partii suuruseks on kümme kuni kolmkümmend eset, mitte rohkem. Algul töötatakse tema sõnul välja oma bränd, siis liigutakse edasi.

Ettevõtja tõdes, et Eestis on väga raske n-ö ellu jääda, sest kõik on kallis – alates konstruktorist, kes teeb lõiked, lõpetades etikettidega. “Püüame üht-teist tellida isegi Hiinast, sealt saab odavamalt,” lisas ta.

Tragid endised õpetajad, kellest on saanud ettevõtjad,  sooviksid veel ühe poe avada, sedapuhku juba Ida-Virumaa mõnes suuremas keskuses.

Avinurme õmblustöökoja üks omanikest Eda Kuusk: Tahtsime ka Avinurme uues Konsumis  novembrist poe avada, kuid sinna pole praegu müüjat leidnud.”

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus