Möödunud pühapäeval Piilsi Külaseltsi eestvedamisel toimunud juubelikülade rattaretkel kogupikkusega 48 kilomeetrit külastati endise Avinurme riigimõisa maadel asunud paiku, mis tänavu tähistavad väärika numbriga tähtpäeva. Uudistati kauneid külaplatse, kuulati lugusid ja legende ning sedagi, millega tänapäeval külades tegeletakse.
Jalgrattamatkajad alustasid retke Ulvi rahvamaja eest tublide Ulvi naiste saatel. „Ulvil oli üllatavalt suur väliraamatukogu rahvamaja eeskoja katuse all, kust endale huvitava teose võis igaüks kaasa võtta. Edasi külastasime Adraku ja Laekannu külaplatse. Adraku külapatsil nägime äsja püstitatud püstkoda, milles lõke sees ja kus väga hubane istuda ja juttu puhuda,” rääkis Piilsi Külaseltsi liige Piret Haav.
Retk lõppes Kalmakülas
Seejärel peatuti Avinurmes rongi juures, tutvuti Maetsma külaplatsiga ja Vadi külaplatsil söödi lõunat. Vadil asuvas katusealuses välisöögisaalis jätkub ruumi ligi viiekümnele inimesele. Matkajatele pakuti lõkkel keedetud külasuppi ja maitsvat kodust leiba, mille oli küpsetanud Kaja Leeben Paadenurme külast.
„Edasi kulges meie retk Kärasi külla, siis Piilsi koolimaja juurde, sealt mööda vana metsateed Tammispää külaplatsile. Tammispääl vaatasime katusega kaetud laevakujulist lava-tantsupõrandat, kuhu vihma korral palju inimesi varju alla mahub. Tammispääl toimus lausa etenduse proov.
Lõpetasime rattaretke Kalmakülas Peipsi kaldale rajatud kaunil puhkealal. Kalmaküla puhkeala on kõige noorem, värskem ja uudsem, sealne rannaala oli pilliroost puhastatud, suurepärane vaade järvele avatud,” jutustas Piret Haav.
„Igas külas võis märgata, et hoolega valmistutakse eelolevateks juubelipidustusteks,” lisas ta.
Rattaretkel osales kokku nelikümmend viis inimest. „Algusest lõpuni ehk Ulvilt Kalmakülla sõitis üheksa matkajat. Nende seas oli palju just kaugemalt tulijaid – nii Tallinnast, Tartust, Rõugest, Põlvast kui ka Jõhvist. Avinurmest liitus veel kaheksa ratturit, kelle hulgas kaks algklasside õpilast Tallinnast, kes sõitsid vapralt lõpuni välja.
Enamus retkega liitujatest tegid väikese sõidu naaberkülla ja tagasi koju. Oli ka mitu jalgsimatkajat, kes liikusid neile sobivale, ajakavas välja kuulutatud külaplatsile. Huvitav ja mõtlemisainet pakkuv tähelepanek on, et matkal ei osalenud ühtegi kohalikku kooliõpilast,” ütles Piret Haav.
Neli uut matkapassi
Tema sõnul anti välja neli uut Mustvee valla matkapassi. Esmakordselt anti sellised passid kätte 2018. aasta oktoobris toimunud Mustvee valla esimesele aastapäevale pühendatud hõimupäeva matkal.
„Passi saamiseks peab lihtsalt matkal osalema. Passis on 12 kleepsu, iga kolmas neist annab õiguse saada väike auhind. Selleks on väike tarbeese, mis tarvilik jalgsi või jalgrattaga matkamiseks. Esimest korda saime auhinnaga premeerida seitset aktiivset inimest. See on õnnenumber, mis tagab edu meie järgmisele Mustvee valla aastapäeva matkale, mis toimub selle aasta oktoobri lõpus. Jälgige kindlasti reklaami,” märkis Haav.
Juubelikülade rattaretke korraldajad tänavad kõiki särasilmseid entusiaste külades, kes matka ideega kaasa tulid ja rattaretkelisi lahkelt vastu võtsid. Samuti toetajaid: Avinurme Külavanemate Koda ja Krista Pedak ning Avinurme Kultuurikeskus ja Marika Schasmin. Toitlustajaid: Tamme-Kopra Talu koduste leibade, Vadi küla kokkasid külasupi ja Kalmaküla Õige Koht kokkasid kohaseljanka eest.
Lohusuu Rannakultuuri Seltsi inventari eest ja pritsimees Ants Rummelit maanteel turvamise eest.
Endise Avinurme mõisa külade juubeliüritused
- juulil kell 14.00 Laekannu 420
- juulil kell 15.00 Tammispää 420
- juulil kell 19.00 Vadi 420
- augustil kell 19.00 Adraku 420
- augustil kell 14.00 Piilsi 395 ja Kärasi 420
- augustil kell 14.00 Ulvi 335
Septembris tähistab Lohusuu küla 420. aastapäeva.
JAAN LUKAS