Jõgeva kultuurikeskuses avatud MTÜ Vanaajamaja ja Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuurikeskuse ühisnäitusel „Vana Aja Maja” on siidkangastel vaadata samanimelisel fotokonkursil välja valitud nelikümmend pilti ajaloohõngulistest ehitistest mitmelt poolt üle Eesti.
Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskuse juhataja Elo Lutsepp märkis, et tavavaates ei pruugi erinevates paikades asuvad vanaaegsed majad üksteisest kuigi palju erineda, kuid spetsiifilisemalt uurides tulevad nende iseärasused väga hästi välja.
„Näiteks on põhjarannikul ja Raplamaal kasutatud ehitusmaterjalina paekivi, Mulgimaal maakivi, ja selles piirkonnas on hästi levinud ka taluhäärberid. Põlvamaal ja Läänemaal on kasutatud savi, mujal Eestimaal aga enamasti palki. Tänasel Jõgevamaal on ennekõike Kesk-Eestile omased talud.
MTÜ Vanaajamaja on koostöös Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskusega samanimelist fotokonkurssi läbi viinud viis aastat. „Pärast kolmandat konkurssi veendusime, et ilusaid pilte on nii palju ning neid tasuks ka avalikkusele tutvustada. Näituste eesmärk on tekitada huvi vanu maju taastada ka neis, kes pole selliseid ajaloolisi ehitisi varem märganud, küll aga harrastavad fotografeerimist. Huvi kujunemine paneb külamaastikke hoopis uue pilguga vaatama,” ütles ühenduse projektijuht Piret Uus.
Tema sõnul avati praegune näitus Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva tähistamise algusaastal 2017 ja esmalt tutvustati seda Lõuna-Eestis. „Tänaseks on näitust eksponeeritud viieteistkümnes- kuueteistkümnes paigas. Fotosid valides arvestasime eelkõige seda, et nad oleksid visuaalselt kaunid ja sisaldaksid ka emotsiooni. Näituse paigutamiseks on tarvis ka piisavalt ruumi. Jõgeva kultuurikeskus ongi üks väheseid kohti, kus saame kogu näitust eksponeerida,” ütles Uus.
„Paremusjärjestust ei koostatud, kõik tööd olid vahvad. Väljapanekus valisime välja need, mis sobivad hästi just näituse kontekstis,” lisas Elo Lutsepp.
Näituse koostajaid tervitasid Jõgeva abivallavanem Arvo Sakjas ja kultuuritöö peaspetsialist Ilona Piirimägi ning Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar.
„Seda näitust võiksid külastada ka kooliõpilased. Vanade majade ehitamisel on kasutatud võtteid, mis nüüdseks ununenud, kuid sobivad ka tänapäevaste ehitiste rajamiseks,” ütles jõgevalane Ants Prii, kes on töötanud ka koolis tööõpetuse õpetajana.
„Selline näitus viib mõtted eemale argirutiinist,” märkis näitust külastanud teenekas harrastusfotograaf Mihkel Vaher.
Tänavusele fotokonkursile „Vana Aja Maja” saab töid esitada 15. oktoobrini.
MTÜ Vanaajamaja loodi 1998. aastal selleks, et huvilised saaksid ammustel aegadel ehitatud majade taastamiseks nõu küsida, õppida selleks vajalikke oskusi ja töövõtteid. „See pagas ei tohiks kaduma minna. Hea meel on tõdeda, et vana väärtustatakse järjest rohkem. Vanade majade taastamiseks vajaminevat erialast ja kõrgemat haridust saab omandada mitmetes metsanduse ja ehituse spetsiifikaga ametikoolides. Näiteks Hiiumaa ametikoolis koolitatakse puitehitiste restauraatoreid, samuti saab seda õppida kunstiakadeemias ja Tartu Pallases,” rääkis Piret Uus.
JAAN LUKAS