Aprilli lõppu langes kahe tehnogeense katastroofi tähtpäev. 26. aprill on Tšernobõli tuumajaamas toimunud plahvatuse ja arvutiviiruse CIH, mis on tuntud nime all Tšernobõl, aastapäev. 26. aprillil 1999. aastal hävitas see viirus andmed enam kui pooles miljonis arvutis üle kogu maailma.
Eelmise sajandi viimase kümnendi viiruskirjutajate tegutsemise põhimotiiviks oli enese tõestamine ja kuulsusejanu. Sel ajal oli nende loomingul tihtipeale hävitavad omadused: nad kustutasid faile ja asendasid nende sisu. Käesoleval sajandil said viiruskirjutajad aru, et oma loominguga on võimalik raha teenida, seetõttu on moodsate viiruste eesmärgiks mitte andmete hävitamine, vaid hankimine. Viiruste eesmärgiks on hõivata infot ja paroole või krüptida andmeid, et oma ohvritelt raha välja pressida. Kuid suurem osa nüüdisaegsest kahjurtarkvarast ei sega üldse arvuti tööd, kuna sellele on vajalik just normaalselt töötav arvuti. Kasutaja ei aimagi tavaliselt, et tema arvuti on nakatunud ja täidab eemal oleva käskija ülesandeid. Petturid ühendavad nakatunud arvutid erijuhtimisega nn botnetŽidesse (sõnadest robot ja net ehk võrk) või zombivõrkudesse. Ühte sellisesse võrku võivad kuuluda tuhanded või isegi miljonid nakatunud arvutid. Nende võrkude abil teenivad kurjategijad raha, tegeldes nii elementaarse rämpsposti levitamisega kui ka internetilehtele ründamise ja lahtimurdmisega. Seetõttu ärge imestage, kui politsei just teid häkkeriks peab, sest teie arvuti kaudu võidi tõepoolest mõni veebileht lahti murda. Botnetid on kriminaalne tööstus, neid võrke müüakse, ostetakse või renditakse ning nad toovad omanikele miljonilisi kasumeid. Seepärast asendatakse lahtiühendatud võrk kohe äsja loodud uue võrguga.
Isegi kui teie arvuti töötab probleemideta, võite just teie olla teistele probleemiks. Seetõttu sõltub interneti tervis just teie ja teiste kasutajate teadlikkusest. Paigaldatud viirusetõrje programm on kaitseks mitte ainult teile, vaid ka teistele kasutajatele. Internetis töötamiseks soovitan Internet Security tüüpi programmi. Näiteks sisaldavad Kaspersky Internet Security või Agnitum Outpost Smart Security spetsiaalseid vahendeid internetis töötamiseks ning sealhulgas ka internetipankadesse sisenemiseks.
Kontrollige kindlasti oma arvutit viiruste suhtes. Veebilehelt www.antivirus.ee saab tasuta alla laadida Kaspersky Anti-Viruse ja kontrollida oma arvutit.
iii
JEVGENI SAVITSKI