Kellel veel jõulukuusk välja viimata, ei pea seda prügikasti panema ega ära põletama, vaid puukesest võib meisterdada midagi kasulikku, näiteks riidenagi, pudrumänna või uue jõulukuuse, mis ei vaja kastmist ning ei aja ka okkaid maha.
Laupäeval Elistvere looduskeskuses teoks saanud ettevõtmisel “Anname jõulukuusele uue elu” meisterdati looduskeskuse juhi Elle Mäeranna juhendamisel jõulupuudest tarbeesemeid. Looduskeskuse juhi sõnul viidi Elistveres sellist üritust läbi esimest korda. Varasematel aastatel on pärast kolmekuningapäeva jõulupuudele uus elu antud Kääpal.
Elistveres oli osalejaid üsna vähe, kuid see-eest said kõik endale kohapealt ümbertöötlemiseks meelepärase puu valida. “Muidugi võis igaüks puu ka kodunt kaasa võtta,” ütles Mäerand, näidates aita kogutud kuusevarusid. Tema ise kavatses oma kuusest riidenagi teha.
Nagi valmistamiseks on tarvis lõigata kuuse tüvest paraja pikkusega jupp, millel piisavalt tugevad oksad. Kuusk tuleb korralikult koorida ning oksad kõva traadi või nööriga pinge alla painutada, et nad korralikult kaardu kuivaksid. Kui kooritud tüvejupp pooleks saagida, saab sellest kaks nagi. Samas, kui jätta tüvi pooleks saagimata ning oksad lihtsalt ära painutada ja tüve külge nöör siduda, saab sellest stiilse pottide-pannide riputamise puu. Elistveres tegi endale riidenagi Jaan Poolak, kes sai tooriku mõisa aidast. “Oma jõulukuusk ei mahtunud mul autosse,” selgitas mees.
Omatehtud pudrumänd on stiilne
Ühest puust saab koju valmistada mitu asja. Kui tüve alumisest osast saab kaks riidenagi või köögitarvikute hoidja, siis ladvapoolsest osast, kus on mõned tugevamad oksad, saab valmistada pudrumänna, mis maaköögis näeb välja palju stiilsem ja uhkem kui mõni mitusada krooni maksev Tupperware kataloogikaup. Ka pudrumänna tarvis tuleb puutükk ära koorida ning oksad kuivamise ajaks traadiga pinge alla siduda.
Jõulupuust saab valmistada ka ehete hoidmise puu. Selleks kõlbab kõige paremini tihedate okstega kuuselatv. Kui see koorida ja alusele seada, saab kena sisustuselemendi, kuhu oma nipsasjakesed paigutada. Elistveres otsustas oma ehete jaoks just sellise viguri voolida Ülle Poolak, keda abistas kahe ja poole aastane lapselaps Nelenora. Tarmukas neiu ei peljanud ka ise nuga kätte võtta ning aitas vanaemal kuuselt koort maha kraapida.
Kui koorida ära terve kuusk, saab sellest valmistada ka korduvkasutusega jõulupuu, mis ei tekita prahti ning mida saab kasutada pikki aastaid. Isegi okasteta ja kooreta kuusepuu võib ilus välja näha. Looduskeskuse konverentsisaalis seisis ehitult just selline jõulupuu, mis ei näinud välja kehvem kui okastega, värskelt metsast toodud puu.
Jõuluks koju kiduramad kuused
Looduskeskuse juht lootis enda sõnul, et jõulukuusest tulevad midagi meisterdama ka need, kes enne jõule RMK-lt jõulupuu raieloa ostsid. Tõenäoliselt oli osalejate vähesus meisterdamispäeval tingitud sellest, et teeolud olid nädalavahetusel üsna keerulised ning nii mõnelegi ei mahtunud jõulukuusk autosse. Sellegipoolest võiksid inimesed, kel kuusk veel toas, sellest midagi tarvilikku valmistada.
Elle Mäerand rääkis veel, et tuppa kuuske valides peaks maha raiuma pigem hõredama kuuse, sest ilusatest kaharatest kuuskedest peavad ju kasvama suured ja võimsad puud. “Kui te selle vähe äbarikuma puu jõuludeks koju viite ja selle kenasti ära ehite, siis ta näeb ikkagi ilus välja,” kinnitas ta.
i
EILI KOITLA