Kauaaaegne Jõgeva külanõukogu esimees ja taasiseseisvunud Eesti esimene Jõgeva vallavanem Olavi Annuk soovitas kohalikel volikogudel taotleda loodavalt uuelt valitsuselt pikendust omavalitsuste ühinemiseks tulenevalt haldusreformi käsitlevast seadusest.
Kuremaa lasteaed – algkoolis korraldatud rahvakoosolekul Jõgeva linna, Jõgeva valla, Palamuse valla ja Torma valla ühinemislepingu projekti arutamiseks tegi kunagine omavalitsusjuht Annuk ettepaneku taotleda loodavalt valitsuselt aasta aega pikendust haldusreformi läbi viimiseks. “Jõgeva vallavolikogu ja Jõgeva linnavolikogu võiks koostada teemakohase pöördumise loodavale valitsuskoalitsioonile. Kõigi eelduste kohaselt peaministriks saav Jüri Ratas ja tema meeskond on avara silmaringiga ja võtab kohalikku algatust kindlasti arvesse. Omavalitsuste ühinemine on vajalik protsess, kuid seda ei tohi läbi viia kiirustades ja läbimõtlematult,” ütles Annuk.
Jõgeva vallavolikogu esimees Tiit Lääne avaldas arvamust, et mitmed haldusreformi täideviimisega kaasnevad probleemid ja võimalikud lahendusvariandid oleks juba selgeks saanud, kui inimesed süvenenuks teemasse varem. “Passiivsusest oleks tarvis jagu saada ja kiiresti reageerida. Haldusreformi tulek oli ju teada eelmise aasta lõpus,” lisas ta.
Kuremaal peetud kooolekul kõlasid seiskohad, et vabatahtlikult teoks saanud ühinemine on perspektiivikam ja paikkonna arengule tulemuslikum kui seadusest tingitud liitumine. Olavi Annuk tõi näiteks, et edukalt on toime tulnud vabatahtlikul liitumisel moodustunud Tapa vald.
“Vabatahtlik ühinemine on hoopis teine olukord, millest ilmselt kõik võidavad. Samas on varasematest ühinemiskordadest teada neidki lugusid, kus ühinemisega seoses lubatud rahasid pole täielikult välja makstud. Sellist olukorda on põhjustanud riigikogu koosseisu ja valitsuse vahetus. Nii oli näiteks 1999. aastal,” märkis Lääne.
Arutelul küsiti ka, mis saab siis, kui suurem osa rahvaküsitlusel osalejaid on omavalitsuste ühinemise vastu. “Kui suurem osa rahvast ütleb, et ei soovi seda lepingut, siis peab volikogu tegema otsuse, kuidas edasi minna,” ütles Jõgeva vallavanem Enn Kurg.
Samuti sooviti teada, miks pole Jõgeva vallas haldusreformi alasel rahvaküsitlusel võimalik hääletada volise keskkonna kaudu. “Sellega kaasneksid kulutused. Põhiline on aga see, et ruumis hääletamine, kuhu igaüks tuleb oma ID-kaardiga, on objektiivsem,” lausus Enn Kurg.
JAAN LUKAS