Jõgevamaa gümnaasiumi õpilane Jasper Jõgi on kirglik majandushuviline, kelle armastus on investeerimine. Noormees saabus hiljuti Ameerika Ühendriikidest, kus ta kogus praktilisi juhtimis-, ettevõtlus-, majandus- ja turunduskogemusi.
Jasper oli üks kolmekümnest Baltimaade noorest, kes pääses rahvusvahelise ettevõtluse programmi, mida rahastab Balti-Ameerika Vabaduse Fond (BAFF). Fondi üks eesmärkidest on rikastada Ameerika Ühendriikide ja Balti riikide vahelist koostööd õpilasvahetuste kaudu. “Programmi kandideeris 1051 inimest, 70 kutsuti vestlusele ja 30 said Ameerikasse Portlandis toimuvasse suvekooli – Eestist 8 ning Lätist ja Leedust 11 õpilast,” rääkis Jasper.
Kuigi noormees tahtis väga suvekooli jõuda, kõlas programmi pääsemine tema jaoks uskumatult. Kandideerimine oli pikk ja mahukas: veebis tuli täita küsimustik, kirjutada esseesid ning tõestada, et kogemused ja tulevikuplaanid sobituvad suvekooliga. Pärast eelvooru tuli minna vestlusele ning kaitsta oma seisukohti. “Mul läks väga hästi, tunne oli hea. Vaatasin varasematel aastatel esitatud küsimusi. Analüüsisin neid, aga midagi pähe ei õppinud,” kirjeldas Jasper ettevalmistusi. Poiss sõnas, et kõige suurema tänu võlgneb ta seda programmi tutvustanud Jõgevamaa gümnaasiumi õppejuhile Anti Alasile. Jasper veetis Ameerikas neli nädalat. Kolm nädalat oli aktiivset õppetööd ning nädal enne koju tulekut käisid nad New Yorgis, Washingtonis ja Bostonis.
Pesapall noorte seas popiks
“Esimesel nädalal tegime Boston Red Sox kohalikule teise liiga pesapallimeeskonnale reklaamikampaaniat ja koostasime programmi, kuidas nad saaksid muuta pesapalli noortele meeldivamaks,” jutustas poiss. Pesapallimeeskonnal on oma staadion, kus käib mänge vaatamas pea 6000 inimest. Pesapall on Ameerikas tuntud ja armastatud spordiala. Jasperi sõnul on seda küll mõnus mängida, ent igav vaadata. “Meieealised noored lähevad pigem õhtul välja, kui staadionile mängu vaatama,” sõnas ta.
Alguses, kui meeskond oma murest rääkis, tundus see lihtsa ülesandena. “Teemat analüüsides saime aru, et võistlustel käivad vanemad inimesed oma väikeste lastega. Lastele on seal maskott või võistlused, 18-35aastastel pole seal midagi teha. Mäng kestab kuni kuus tundi ja selle aja jooksul saadakse võib-olla seitse punkti,” selgitas noormees olukorda.
Võimalike lahendustena pakkusid nad välja erinevaid teemaõhtuid, pidusid pärast võistlust või pakkuda pesapallipiletitega lisavõimalusi – saad külastada oma lemmiksöögikohta. Lisaks võiks ülikoolidest võtta klubisse praktikante, kes teavad, mis noortele huvi pakub. Eelmiselgi aastal olid sama programmi noored neile ideid välja käinud. “Meeskond on neid kasutanud ja nad lubasid ka meie ideed käiku panna,” märkis Jasper.
Pingeline töö
Teisel ja kolmandal nädalal jagati osalejad meeskondadeks ning algas töö projektidega. Valikus oli kolm teemavaldkonda: suveniirid, turistikogemus ja toitlustus. Jasperi meeskond tegeles turistidele meeldejääva kogemuse välja töötamisega. Esiteks käidi lauale mitmeid ideid, siis tuli läbi viia turu-uuring. “Koostasime küsimused ja läksime linna, otsisime enda sihtrühma inimesi, hakkasime neid küsitlema, nii jõudsime oma ideeni,” selgitas poiss ja lisas, et inimeste arvamus on peamine, oma mõtteid ei saa peale suruda.
Kõigil noortel olid seljas sinised särgid ning kaelas kaardid. Kuigi kohalikud pidid suvekooli programmist teadlikud olema, sai Jasper oma meeskonnaga üllatuse osaliseks, kui selgus, et enamasti neist midagi ei teata.
Kuid sellegi poolest olid inimesed sõbralikud ning nõus noorte ettevõtjate küsimustele vastama. Loomulikult oli neidki uudishimulikke, kes uurisid nii Venemaa, valimiste kui selle kohta, mida noored Trumpist arvavad. Jasper rääkis, et siis tuli oma arvamus alla suruda ning jääda diplomaatiliselt viisakaks.
Koorunud äriidee tuli ette valmistada ning esitada võimalikele investoritele – see oli väga pingeline. Noored soovisid pakkuda turistidele aktiivset puhkust. Kuuldavasti on Portlandis maailma parimad merivähid. Turistid tuleb viia vähke püüdma. Nad saavad selle pärast koos kokaga ise ära küpsetada. Teine kohalik armastatud maitse on mustikasiirup. Turistid saavad minna farmi marju korjama ja ise siirupit teha.
Ideed kuuldavaks
Jasperi jaoks oli kõige põnevam oma äriideede tutvustamine. Mitte ainult võimalike investorite ees esinemine, vaid kogu ettevalmistav protsess kruttis üles magusa põnevusega pinget. Eelmised õhtud ja ööd möödusid kõnet harjutades, et ettekujutus peas kõlaks veenvalt ka kuulajatele.
“Pinge oli õhus, kolm päeva ja õhtut mõtlesid kogu aeg selle peale. Kui üritasin magama jääda, kuulsin, kuidas keegi kõrvaltoas kõnet harjutab. Kui tulime näiteks ujumast ja nägime kedagi oma paberilehega harjutamas, oli see väga motiveeriv,” naeris Jasper.
Õppetöö eesmärk on saada kogemus, kuidas oma ideid ellu viia. Kirja tuleb panna kindel ajakava ja sammud, kuidas jõuda ideeni; milline on sihtrühm; kust tuleb ja kuhu läheb raha. Äriidee pidi olema nii läbi mõeldud, et kui peaks, saaks kohe järgmisel päeval alustada. “Selleks, et koostöö toimiks, peavad kõigil olema oma ülesanded,” kinnitas Jasper. “Nurgas istuda ei saa, kaasamist ei tasu oodata, ise tuleb kogu aeg enda eest väljas olla ning oma mõtted kuuldavaks teha. Ainult nii saad oma võimeid näidata,” lausus ta.
Suvekoolis jagasid oma kogemusi ning hindasid noorte pingutusi USA äriinimesed. “Õppetöö oli praktiline, päevas oli umbes paar tundi loenguid. Mitte teooriat, vaid nõuanded, kuidas me hakkame oma asju tegema,” rääkis Jasper. Ta selgitas, et ükski osaline ei öelnud, et sai uusi teadmisi, vaid saadi praktilisi kogemusi, kuidas oma teadmised ellu viia. “Nüüd tulebki enda ettevõttes ajada asju nagu õpetatud.”
Ameerika turule
Jasperil on pisut üle kuu olnud oma ettevõtte OÜ Monance Investments, mis tegeleb kinnisvara üürileandmisega. Kapitali suurendamiseks mõlgub Jasperil ja tema äripartneril mõttes lüüa käed tuttavaga, kes tegeleb sarnase ettevõtlusega. Koos on lihtsam areneda ning üürile saaks võtta rohkem kortereid.
“Kinnisvaraturg on kuumenemas, see on riskantne värk. Kui võtta kortereid üürile paariks kuuks, siis ei ole hullu,” juurdles noormees. Inimesi, kes soovivad korterid lühiajaliselt, kasvõi üheks päevaks üürida, jagub.
Jasper taotles luba, et hakata USA-s aktsiatega kauplema. “Ameerikas on suured turuliikumised, alustaval ettevõtjal on võimalik lihtsamalt kui Eestis raha teenida,” tõdes ta.
Artikli ilmumise ajaks on Jasper saanud ametliku loa USA aktsiaturul tegutsemiseks. Seni harjutas ta kätt LHV virtuaalsete aktsiatega. Kui muidu ostetakse aktsiad lootuses, et nende väärtus tõuseb, siis Jasper kavatseb teenida sellelt, et nende väärtpaberi hind hoopis langeks. “Kui ostad pikaks, siis loodad, et aktsia hind tõuseb. Kui müüd lühikeseks, siis loodad, et maksad selle eest hiljem vähem tagasi,” täpsustas poiss.
Jasperit võiks juba tinglikult nimetada Wall Streeti karuks. Noormees muigas, et USA-s on Wall Streetil pulli skulptuur, mis sümboliseerib kasvavat aktsiaturgu. “Ent on ka nn karuturg, mis tähendab, et turg langeb, aga ühtegi karu kuju seal ei ole,” naeris ta.
Pidevalt tuleb püsida uudisvoos. Jasper jälgib turuseisu Yahoo Finance programmis, hoiab Twitteris silma peal Trumpi säutsudel ning firmade aruannete avaldamisel – siis on turul kiired liikumised. Jasper tõi näitena välja Snapchati kvartaliaruande avalikustamise, mille peale langes aktsia üle kümne protsendi.
Jasper on aastaid olnud finantshuviline, siin on oma roll vanaisalgi. “Vanaisa kinkis mulle raamatu “Rikkaks saamise õpik”, hakkaksin lugema ja tekkis huvi. Juba põhikooli ajal lugesin läbi gümnaasiumi majandusõpikud. Sealt sain algteadmised selles valdkonnas inimestega suhtlemiseks,” märkis ta.
Suviti ja kooli kõrvalt on poiss tööl käinud. “Hakkasin varakult sugulaste toitlustusäris abiks käima. Hiljem sain Tartus ühe peakoka juurde tööle, käsin seal õppimas. Sealt avanesid uued võimalused: näiteks eelmisel suvel oli mul korraga kolm töökohta,” sõnas noormees. Muide, investeerimise kõrvalt on Jasper ka hea kokk ning teeb kõige paremini krevetipastat. Kogutud taskuraha läks investeeringutesse. Enne firma asutamist tegeles Jasper eraisikuna ühisrahastuse portaalidesse investeerimisega. “Olen sellega kasumis – panin oma taskuraha õigetesse kohtadesse, kuid tulu ei olnud minu jaoks piisav,” sõnas ta.
Jasper on pärast gümnaasiumi lõppu võtnud sihiks USA kõrgkoolis finants- või majanduse erialal õppimise. “Kui ma nägin sealset kiiret elu, sain aru, et tahan sinna minna. Mulle kohe väga meeldib see kiirus,” rääkis Jasper innustunult. Läbitud suvekooli programm annab kõrgkooli pürgimisel palju juurde. “Keskmist hinnet 4,8 tuleb aga parandada viieks,” muigas ta peagi algavale kooliaastale viidates.
MARGE TASUR