Allkirjastati kooli uue õppesuuna leping

Põltsamaa ühisgümnaasium on Eestis esimene üldhariduskool, kus saab õppida küberkaitset. Esmaspäeval allkirjastasid uue õppesuuna rajajad Põltsamaa ühisgümnaasiumis koostöölepingu ja ühiste kavatsuste protokolli.


Põltsamaa ühisgümnaasiumi (PÜG) direktor Aimar Arula rääkis, et ideega avada koolis küberkaitse õppesuund ja teha  Kaitseliiduga koostööd pöördus kooli poole Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik Mati Kuusvere.  Algul mõeldi, et see koostöö võiks reaalsuseks saada sideringi, robootikaringi või laskmisringina.  Põhjalikumalt selle teema üle arutledes jõuti seisukohale, et PÜGs võiks hakata õpetama riigikaitset.

Kui kooli õppealajuhataja Tiia Mikson oli käinud NATO Eesti Ühingu korraldatud koolitusel Tallinnas, sai ta kokkuleppele Eesti selle organisatsiooni  juhatuse esimehe  Krista Mulenokiga, et Eesti NATO Ühing aitab kooli küberkaitsesuuna arendamisel.

Suur majanduslik tulevik

PÜGi esindajad kohtusid 8. juunil Tallinnas Euroopa Liidu infokeskuse majas enam-vähem sama seltskonnaga, kes nädala alguses küberkaitse õppesuuna lepingut allkirjastamas oli.

Aimar Arula sõnul soovitati koolil jätkata ITalase tegevusega, ent mitte trügida küberkaitse valdkonda, kuid PÜGi esindajad jäid oma plaanile kindlaks. Praeguseks on ühiste jõupingutuste tulemusena jõutud niikaugele, et tänavu 1. septembril alustas koolis küberkaitse alal õpinguid 18 noort.

Riigikaitsealaste teadmiste õpetamist ei alustatud tühjalt kohalt, vaid koolil on olemas koostööleping Tartu kutsehariduskeskusega ning ITvaldkonna õppurid saavad soovi korral  Põltsamaa ühisgümnaasiumi lõpetades IT-süsteemide spetsialisti eelkutseõppe tunnistuse. Küberkaitse õppesuund on IT-valdkonna õpetamise loogiliseks jätkuks.

Küberkaitse pole seotud mitte ainult riigikaitsega. Üks Soome noormees on näiteks seadnud eesmärgiks alustada järgmisel aastal postipakkide vedamist droonidega, Eesti mehed on välja töötanud maa peal tegutsevad droonid. Need näited tõestavad, et küberneetikaalased teadmised on väga vajalikud ka muudes tegevusvaldkondades.

Kaitseliidu pealik Meelis Kiili lausus, et nende tegemised on alati toimunud vaba tahte, initsiatiivi ja inimeste sisemise usu toel.

 Kui selles organisatsioonis oodataks ainult ülevalt tulevaid käske, siis jääks nii mõnigi kasulik ettevõtmine lihtsalt ära.  Meelis Kiili ütles lepingu allkirjastamise juures viibinud  gümnasistidele, et neid oodatakse edaspidi teiste valdkondade kõrval tööle ka riigikaitsesektorisse.

Riigi infosüsteemi ameti peadirektor Taimar Peterkop lausus õppurite poole pöördudes, et nad avastavad iseseisvat elu alustades, et kus riigiga suhtlemisel ei tulegi ametnikega kuigi palju füüsiliselt kokku puutuda. Täisealine ID- kaardi omanik saab selle abil interneti vahendusel riigiga suhtlemisel korda ajada peaaegu kõik, välja arvatud abielu lahutamine ja kinnisvara soetamine.  Nende toimingute  puhul tuleb ise ametnike jutule minna. Peterkop lisas, et kui me tahame jätkuvalt oma riiki, siis tuleb seda kaitsta nii kriminaalide eest kui ka naabri eest. Riigi infosüsteemi ameti peadirektor lubas, et toetab PÜGs õpetatava küberkaitse õppesuuna õppureid nii palju, nagu põhitegevuse kõrvalt aega ja võimalusi jagub.

Idee jõudis teostuseni

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots ütles, et ideid on meil kõigil päris palju, aga nende elluviijaid on vähe. Linnapea avaldas tunnustust  neile, kes küberkaitse õppesuuna idee ellu viia suutsid.

Kaitseminister Hannes Hansole teeb rõõmu Eesti avatus innovatsioonile ja kõigile uutele tehnoloogilistele lahendustele.  Kui minister möödunud aasta mais koos meie IT-sõbraliku presidendi Toomas Hendrik Ilvesega Saksamaal riigivisiidil viibis, tuli teema korduvalt jutuks sealsete poliitikutega. Selleks ajaks oli Hanso olnud mõned kuud riigikogu liige ja andnud ainult ühe allkirja paberil – riigikogu liikme ametivandele. Selle peale olid Saksa Bundestagi liikmed väga üllatunud, et Eesti IT valdkonnas nii kaugele on jõudnud.

Kaitseminister sõnas, et sageli me ei taju Eestis, kui arenenud me mõnes valdkonnas ülejäänud maailmaga võrreldes oleme. Ka küberkaitse õppesuund on täiesti uus valdkond, mida pole veel kusagil mujal Eestis ega ka meie naaberriikides kooliprogrammi sisse viidud. Kaitseminister lubas, et kui kohtumistel teiste riikide poliitikutega tuleb jutuks kübervaldkond, toob ta neile eeskujuks Põltsamaa ühisgümnaasiumi.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus