Nagu tavaks, algas jüripäevasündmus möödunud laupäeval Kassinurme mägedes Jõgevamaa metsaseltsi liikmete ja Eesti erinevate klubide rollimängijate ühiste talgutega. Sealsamas Kassinurme mägedes tehti kujundusraiet, kooriti linnuse edasiehitamiseks vajaminevaid palke, vahetati välja kiigepostid ning alustati sepikoja ehitust. Osa rahvast käis ka Elistvere loomapargis heakorratöödel ja Siimustis metsa istutamas.
Traditsiooniline jüripäeva rollimäng algas sündmustega külades: kus peeti pulmi, kus hukati vangi langenud vaenlasi, kus tehti muid toimetusi. Lahinguks maarahva ja rüütlite vahel läks alles laupäeva hilisõhtul. Kuna maarahvast ründajatel vaatamata pikale ponnistamisele linnust ära võtta ei õnnestunud, jäeti mäng lõpuks viiki ja lasti rahvas magama.
?Kui rollimäng toimub Kassinurmes, siis läheb varem või hiljem ikka linnuse piiramiseks. Aga vallutada pole seda keegi vist juba kahe aasta jooksul suutnud,? ütles Kirve hüüdnime kandev rollimängija, kes koos oma sõprade Kiido, Mari, Lennarti ja Liinaga pühapäeval Kassinurme mägedes hommikuputru helpis.
?Iseasi, kui linnust saaks paar nädalat piirata: siis saaks kaitsjatel joogivesi otsa ja nad oleksid sunnitud alla andma,? arvas Kiido.
?Kaevude mürgitamine aitaks ka: sinna võiks katku nakatatud rotte uputada,? lisas Kirves itsitades.
Külma ei karda
Nagu näha, olid rollimängijad endiselt mõttega Jüriöö ülestõusu aegades. Külmavõitu ilm ei seganud neid aga ei mängu ajal ega ka järel.
?Külmast teeb rollimängija numbrit ehk esimese aasta jooksul, siis tavaliselt harjutakse,? ütles Mari.
Küsimusele, kas rollimängu tullaksegi sõpruskondadega, vastas Kiido:
?Mõni tuleb ka üksi, aga kohapeal intergreeritakse ta kohe mõnda sõpruskonda.?
Ka Jõgeva poisid Andreas ja Aapo Rehi ning Günther Palanen ütlesid, et rollimängudes leiab toredaid sõpru, aga samas saab seal juurde uusi teadmisi, julgust ja osavust.
?Mina sain seekord lahingus kaheksa korda boffermõõgaga pähe, nii et pea praegugi natuke valutab, aga kui põnevas mängus osaleda tahad, ei saa sellest hoolida,? ütles Günther.
Öösel väsisid noored rollimängijad siiski lõpuks ära ning läksid poole lahingu pealt telki magama. See-eest harjutavad nad võitluskunsti agaralt ka kodus.
Talguliste-rollimängijate toitlustamise on enda peale võtnud Kassinurme naisselts.
?Eile keetsime lõunaks 130 liitrit suppi ja ainult paar liitrit jäigi järele,? ütles naisseltsi esindaja Terje Ahi. ?Teed keedame tavaliselt ikka 50 liitri kaupa. Eile õhtul aeti siin aga suisa kaks siga vardasse.?
Tulemas Mütofest
Tänu Keskkonnainvesteeringute Keskuse, Kultuurkapitali ja Jõgeva vallavalitsuse toetusele oli söök pärandkultuuri päeval osalejatele seekord prii.
?Me naersimegi, et rahvas tuli siia tasuta suppi sööma,? ütles üks ürituse korraldajatest, Mati Nuut MTÜst Kalevite Kange Rahvas. ?Pole siis ime, et külmale ilmale vaatamata üle paarisaja inimese kohale tuli.?
Põhjust sündmust toetada eelpool nimetatud instantsidel aga oli, sest, nagu öeldud, tehti ära hulk tööd ning teisalt õpivad inimesed ? nii noored kui ka vanemad ? sellise sündmuse käigus õppima meie pärandkultuuri.
?Ajalugu uuritakse kõvasti,? ütles Mati Nuut. ?Ma ise teen seda samuti. Ja mul on tekkinud küsimus, kas ordurüütlid ikka alistasid meie esivanemad või valisid meie esivanemad ise ordurüütlid oma liitlasteks. Näiteks aasta pärast Saaremaa langemist kutsus piiskop saarlasi üles liituma ordurüütlitega võitluses taanlaste vastu. See pöördumine meenutab rohkem liitlaste, mitte orjade poole pöördumist. Ka täitsid eestlased veel Jüriöö ülestõusuni mitmeid ühiskonnas olulisi ameteid ning vaba mehe tunnust ? mõõka ? lubati eesti meestel kanda veel 1507. aastani.?
Ka Kassinurme mägedesse püstitatav sepikoda teenib omal moel ajaloo uurimise eesmärki: kui raha leitakse, tahetakse sinna muistsete eeskujude järgi üles ehitada rauasulatusahi ning hakata seal soomaagist rauda sulatama. Ka muid eksperimentaalareoloogia alaseid katseid kavatsetakse Kassinurmes läbi viia. Juulis toimub seal aga teine Muistse Maailma Pidu ehk Mütofest, mis on mullusest hulga suurem ja hulga rahvusvahelisem.
?Taanist tulevad kohale viikingimuusikat viljelevad ansamblid Tyr ja Krauka, Lätist libahundid, Soomest, Rootsist, Venemaalt ja mujalt ajaloolise olustiku taaskehastajad,? ütles Mati Nuut. ?Tegutsevad töö- ja õpitoad, peetakse loenguid ja rollimängu jne.?
Lähemat infot leiab huviline Mütofesti kodulehelt www.mytofest.ee. Nädalavahetuse pärandkultuuri päev oli aga metsanädala eelüritus. Metsanädal ise leiab aset 7.-13. maini.
RIINA MÄGI