Vastlakuul oli ainult 3 sulapäeva, mis on 6 päeva võrra 83 aasta keskmisest vähem. Väga tugevat pakast veebruaris ei olnud ? kõige külmemal 25. veebruari ööl mõõdeti maakonnas 21?24 kraadi külma.
Külateed muutusid läbipääsmatuks
Suur tuisk oli Tartu maratoni päeval 13. veebruaril. Samuti oli ka järgnev 14. veebruar veel väga tuuline. Selle tuisu eest hoiatati ette ja kardeti palju hullemat. Õnneks eelnes nendele tuisupäevadele sulailm ja tugev tuul suutis kinni külmunud ning raskeks muutunud lund maast vähe üles tõsta.
Hangedesse tuiskas põhiliselt ainult uus värskelt sadanud lumi ja seda ei olnud meie maakonnas palju ? paari sentimeetri jagu. Paiguti kogunesid väiksematele külateedele siiski nii suured hanged, et sõiduautod ei pääsenud läbi.
Tuisk muutis lume põldudel ebaühtlaseks. Kohati tulid künninukid välja ja tuul haaras koos lumega kaasa ka mulda, muutes põllupinna määrdunud halliks. Parkide all oli maas palju murdunud peeneid oksi.
Ülejäänud veebruar oli valdavalt rahulik ja sageli tekkis puudele härmatis. Päikest paistis kuu jooksul rohkem kui tavaliselt.
Märts tuleb külm
Lume paksus püsis maakonnas kuu jooksul avamaastikul 11?25 cm piires. Lume all talvituvad taimed olid külma eest korralikult kaitstud. Jõgeva ümbruses langes temperatuur kõige külmematel hommikutel 3 cm sügavusel mullas, see on taliviljade võrsumissõlme sügavusel, ainult kuni -2…-3 kraadini.
Muld külmus kuu lõpuks põldudel enam kui 30 cm sügavuseni. Paksema lumega kohtades oli külmumist vähem. Tavaliselt külmub muld Jõgeval talve jooksul 40 cm sügavuseni.
Tavapäraselt on meil veebruar olnud aasta kõige külmem kuu ja järgnev märts samuti veel suures osas talvine. Märtsi keskel on Jõgeval registreeritud 34 kraadi külma ja lume paksuseks on kuu teisel poolel mõõdetud isegi enam kui pool meetrit.
Kõige rohkem on harilikult Eesti mandriosas lund veebruari lõpus ja märtsi alguses. Jõgeval on siis keskmiselt olnud lund 22 sentimeetri paksuselt. Püsiv lumikate laguneb siinmail tavaliselt 22. märtsil. Kahel viimasel aastal läks lumi põldudelt Jõgeval 18?19. märtsil, 2001. ja 2002. aasta kevadel kadus püsiv lumikate aga juba veebruari esimesel poolel. Kelts kaob meie kandis põldudel keskmiselt aprilli esimese kümmepäevaku lõpuks.
Laine Keppart
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert