Akvarellinäitus tõi Jõgevale Čiurlionise sugulase

Jõgeva linnaraamatukogus avati kaks nädalat tagasi Jõgeval tegutseva akvarelligalerii Kala koostatud näitus “Leedu värvid”, kus saab näha üheksa leedu akvarellisti töid. Kaks neist, Ramune Lebedyte ja Ariadna Čiurlionyte, viibisid näituse avamise ajal ka Jõgeval.

Ramune Lebedyte sõnul on Leedus akvarellitehnikat viljelevaid kunstnikke päris palju. Ainuüksi Vilniuses olevat neid neljakümne ja Kaunases kahekümne ringis. Paar-kolm akvarellisti on aga igas väiksemaski linnas.

“Seega ei saa üheksa kunstniku loomingunäidete põhjal küll leedu akvarellist ammendavat ülevaadet, ent samas on siinses väljapanekus esindatud üsna erinevad maailmanägemised ja akvarellikäsitlused,” ütles Ramune Lebedyte.

Näiteks Eugenija Pilypaitiene on Ramune Lebedyte sõnul väga staažikas akvarellist, kes armastab maalida merd ja arhitektuuri, aga ka huvitavaid figuraalseid kompositsioone. Meie publikule pakuvad äratundmisrõõmu Pilypaitiene Tallinna-pildid. Staažikas tegija on ka Virginija Urbonavičiene, kelle tööd toovad linnaraamatukokku suursuguste päevalillede ja metsikute aasalillede õiteilu.

Ceslovas Polonskise puhul tõi Ramune Lebedyte esile jõulise ja ekspressiivse maalimislaadi. Gražina Kamblevičiute seevastu tegeleb palju Hiina stiilis kalligraafiaga ning see on jätnud jälje ka tema “kammerlikule” akvarelliloomingule.

Kosmos ja huumor

Jurga Sidabriene viljeleb meisterlikult nn märjalt märjale maalimise viisi. Tulemuseks on fantaasiarikkas ja lopsakas stiilis abstraktsed tööd. Jurga tütar Dominyka Sidabraite, kellelt Jõgeval väljas tugevate värvidega ja omapärases stiilis kompositsioonid, asus hiljuti kunsti edasi õppima Saksamaal.

Ramune Lebedyte ise esineb Jõgeva publikule oma kevadiselt isikunäituselt “Universum” juba tuttavas “kosmilises” stiilis töödega. Gvidas Latakase tööd toovad aga näitusele akvarellitehnikaga mitte just sageli kaasas käivat huumorit.

Ariadna Čiurlionyte puhul tekitas peale isikupäraste taieste elevust ka tema perekonnanimi. Selgus, et tegemist on tõesti Leedu suurmehe, kunstniku ja helilooja Mikalojus Konstantinas Čiurlionise (1875-1911) veresugulasega. Et kuulsa eelkäija looming tema kunstnikukäekirja olulisel määral mõjutanud oleks, seda Ariadna ei kinnitanud, küll aga arvas, et oluline roll tema kunstnikuks kujunemisel oli kasvukeskkonnal.

Loomulik valik

“Meie suguvõsas tegelevad kõik kunsti, muusika, arhitektuuri või muude kaunite kunstidega,” ütles Ariadna Čiurlionyte. “Nii oli kunstnikutee minu jaoks üsna loomulik valik.”

Ariadna on lõpetanud Vilniuse Kunstiakadeemia ning on praegu Vilniuse Jesuiitide Gümnaasiumi kunstiõpetaja ja mitme kunstiajaloo õpiku autor. Ta viljeleb ka õli- ja akrüülmaali, ent akvarell pakub tema jaoks midagi, mida teised tehnikad ei paku.

“Akvarell on keeruline tehnika, aga annab õhulise ja ilusa tulemuse,” ütles Ariadna. “Akvarellidega maalimine on minu jaoks seesmiselt vabastav tegevus.”

Ramune Lebedyte, kes peale kunstnikudiplomi omab ka matemaatiku oma, lisas, et akvarell on tundlik tehnika, mille puhul tulemus oleneb mitmest asjaolust: sellest, kas maalitakse õues või toas; sellest, kas õhk on niiske või kuiv jne.

Kui Ramune Lebedyte oli lühikese aja jooksul juba kolmandat korda Jõgeval (veebruaris käis ta oma isikunäitust avamas, juuni lõpus-juuli alguses osales siin toimunud papier-pellie tehnikas akvarellimaali kursusel), siis Ariadna Čiurlionyte oli Eesti linnadest varem külastanud ainult Tallinna.

“Olen siiralt üllatunud, et Jõgeva-suguses väikelinnas tegutseb nii huvitava töödevalikuga akvarelligalerii nagu Kala ning nii pühendunud akvarellitehnika propageerija nagu galerii omanik Gennadi Lapin,” ütles Ariadna Čiurlionyte.

Näitus “Leedu värvid” jääb Jõgeva linnaraamatukogus avatuks oktoobri lõpuni.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus