Aktiivsed naised teevad Kurista Kauni Kodu vääriliseks

Iga kolmapäeva pärastlõunal kogunevad Kurista lasteaeda Karukell ümbruskonnas elavad aktiivsed käsitööhuvilised naised, selleks, et õppida uusi nippe, jagada kogemusi ning arutada ka maailma asjade üle.

Kogunemistele pani alguse MTÜ Airaan, eesotsas juhataja Aita Saksinguga. Mittetulundusühing korraldas eelmise aasta suvel mitmeid loodusretki ja õppepäevi, mis talve tulekuga jäid üha harvemaks. Selleks, et kooskäimist uuesti aktiveerida, otsustati selle aasta jaanuaris hakata kogunema regulaarselt, iga nädala kolmapäeval Kurista lasteaeda külakogukonna kasutusse antud ruumidesse.

Lühikese ajaga moodustus kindel grupp, kuhu kuulub tosinkond usinat naisterahvast, kes käivad igal nädalal Kurista lasteaia õpperuumis koos käsitööd tegemas, kogemusi jagamas uusi tehnikaid teistele õpetades ning nädala uudiseid ja tervislikku teed nautimas.

Tegemist pole siiski sellise käsitöö ringiga, kus tullakse kokku ja keegi peab mingi loengu või õpetab ülejäänud grupile mõnd kindlat uut käsitöötehnikat. Seal teeb igaüks seda, mis ise tahab. Kel on kaasas kudumisvardad, kes vildib, kes teeb pärlitest ehteid, ehk mida hing ise ihkab, igal ühel on oma spetsialiteet ja omad kindlad huvid. Samas ei kehti kogunemistel käibefraas “iga kingsepp jäägu oma liistude juurde,“ mis tähendab, et üksteisele õpetatakse erinevaid käsitöönippe. Viimase aja trendiks on seltsingus pärlitest ehete valmistamine. Üks seltsingu liikmeist tegeleb ise aktiivselt pärlite ostmise ja ka nende vahendamisega. 

Kunst ja taaskäitlus käsikäes

Reeglina juuakse igal koosviibimisel ka tervislikku teed ning tavaliselt on keegi naistest kodus valmistanud ka midagi tee kõrvale hammustamiseks. Liikmete endi sõnul on kooskäimisel käsitöö tegemine boonuseks, sest nemad peavad tähtsamaks koos käimise võimalust.

“Varem, kui siin see metsamajand oli, ei olnud sellist kogunemist tarvis, sest seal käisid kõik ümberkaudsed inimesed tööl ning kõik päevad veedeti koos ühes kollektiivis. Kui see asutus oma töö ära lõpetas, läksid kõik igale poole laiali ning nüüd ma ei tea isegi, kes mul naabriteks on,“ meenutas Kurista elanik ning käsitööringi aktiivne liige Tiiu Hirse, kes on Aita Saksingule sellise käsitööringi loomise eest äärmiselt tänulik.

MTÜ Airaani juhataja ise end grupi liiderliikmeks ei pea. “Mina ei ole siin juhendajaks, õpin samamoodi nagu teisedki,“ selgitas Saksing, lisades, et tegevusest ja ideedest Kurista käsitöörühmas puudus ei tule. “Igaühel on siin oma kindlad nipid ja nii-öelda leivanumbrid. Malle teeb näpunukke ja väikelastele kindaid ning sokke, Anneliis on spetsialiseerunud maalimisele jne jne..“ selgitas Aita Saksing, kes ka ise hea meelega näputööd teeb.

Üheks aktiivsemaid seltsingu liikmeid Ene on meister kanga ja lõnga taaskäitlemises. Enamik asju, mida proua on käsitööringis valmistatud, on millestki vanast tehtud. “Kui linna kaltsupoodidesse satun, siis vaatan seal sellis pilguga ringi, et millest saaks midagi ilusat teha,“ selgitas Ene, demonstreerides samal ajal enda valmistatud tarbeesemeid.

“Näed, leidsin kodust ühed vanad kardinad, ajasin käärid sisse, tegin nendest hoopis põlle,“ sõnas Ene, sidudes endale ette peenpitsilise riideeseme. Veel näitab vanaproua ka mitmeid kaunitstaud kandekotte, mis peaasjalikult on valmistatud secon-hand poest ostetud kangast, riietest või endal seisma jäänud rõivaesemeist. 

Plaan saada Kauni Kodu auhind

Esimesed neli tegutsemiskuud on olnud Kurista käsitöö tegijatele niivõrd produktiivsed, et aprilli keskel jõuti ka esiknäituseni, mille pealkirjaks “Kuninglikud kingid“. Selleks ajaks sai Kurista lasteaia tagumistesse ruumidesse lausa kahe toa jagu käsitööd, mida seltsiliikmed kooskäimise aja jooksul olid valmistanud. Ka näitust avama tulnud vallavolikogu esimees Aivar Kokk leidis, et selliseid meeneid oleks uhke kinkida valla sõpradele ja koostööpartnereile. Juba praegu mõlgutab juhataja Aita Saksing mõtteid uue näituse avamise suunas, mis peaks reaalseks saama sügisel. “Põhiideeks sügisese näituse puhul oleks esivanemate aegne käsitöö ja tehnika,“ lisas Saksing.

Kevade ja soojade ilmade tulekuga kipuvad kõigi mõtted liikuma toast välja poole, erandiks pole ka aktiivsed Kurista käsitööhuvilised. Peagi asendatakse tubased näputööd õues riisumise, istutamise, istikute vahetamise ning ümbruskonna korrastamisega. MTÜ juhataja Aita Saksingu sõnul on järgmiseks plaan ühiselt korrastada küla võrkpalliplats ning külakeskuse tagune Ämbumäe lõkkekoht ja selle ümbrus. “Eks me tasapisi jõudumööda siin liigutame, ja püüame üheskoos ümbruskonda ilusamaks muuta. Tahame selle külaseltsiga jõuda Kauni Kodu auhinna saajate hulka,“ rääkis helgest unistusest MTÜ juhataja Aita Saksing. 

MTÜ Airaan ajalugu

*asutati 2009. aasta märtsis

*registreeriti 2009. aasta juulis

Eesmärgid

*looduslähedase eluviisi propageerimine

*keskkonda säästva arengu toetamine

*looduse tutvustamine

*kohaliku küla-ja kultuurielu elavdamine

*elukeskkonna kaitsmine

*rahvusvahelise koostöö arendamine

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus