Äksi kihelkonnapäev seekord juubelinumbriga

Üheksateistkümne aasta eest ehk 1993. aasta suvel tuldi Tabivere ja Tartu vallast esimest korda Äksi kirikuõuele kihelkonnapäeva pidama ja sellest saati pole see sündmus ühelgi aastal vahele jäänud. Laupäeval, 7. juulil saab seega teoks XX Äksi kihelkonnapäev.

“Kui iseseisvuse esimestel aastatel kõikjal kokkutulekuid ja külapäevi pidama hakati, ütlesin kord Äksi raamatukogu juhatajale Anita Priksile, et võiksime ka  oma külapäeva korraldada. Tema vastas, et see võiks olla juba pigem kihelkonnapäev,” meenutas kultuurisündmuse üks eestvedajaid, Äksi küla elanik Aune Sepp.

Sündis korraldustoimkond, mille tuumik tänaseni kultuurisündmusele truuks on jäänud.

Tänavuse, juubelinumbriga kokkusaamise peakorraldajad on Aune sõnul  Kalev, Marje, Tarmo  ja Priit Raudsepp ehk Äksi Puhkemaja meeskond.  Rahaliselt panevad ettevõtmisele õla alla mõlemad kihelkonda kuuluvad vallad ehk Tabivere ja Tartu vald, samuti on esinejaid olnud mõlema valla rahvamajadest.  

Traditsioonilist ja uut

Aastate jooksul on päevakavva vaheldust toodud, kuid kolm sündmust on põlised traditsioonid. Need on kirikukontsert, kiviviskevõistlus ja munaviskevõistlus.

Kiviviskeidee pärineb Ants Pajult, kes kahjuks ise juba terve aasta manalamees. Tema toodud kivi on aga alles ja traditsioon elus.   Munaviskevõistluse mõtlesid omal ajal välja Marje ja Kalev Raudsepp ning vastandina kiviheitele, kus peatähtis võistleja ramm, on sellel võistlusel oluline roll täpsel käel ja nutikusel.

Täiesti uus asi on seekord Äksi Võll 2012 ehk ülevõllikiikumise demonstratsioonesinemine ja võistlus. Nimelt on  kiriku taga jõe ääres  just äsja valminud kiigepark ning ülevõllikiikumise võistlusest kavatsetakse samuti kihelkonnapäeva traditsioon kujundada.

Tänavugi on kavas nii võrkpalli- kui tenniseturniir, mida juba mitmel aastal  edukalt läbi on viidud. Teist korda on kavas asfaldile joonistamine lastele ning grillimis- ja leivaküpsetusvõistlus kokkamishuvilistele.

“Loodan, et nii grillimine kui küpsetamine on seekord veel populaarsemad, kuigi osalejate vähesuse üle ka aasta eest kurta ei saanud,” rääkis Aune Sepp. Renditud leivaahjud olid tema sõnul eelmisel korral täiesti uued ja käitusid kohati ettearvamatult, tänavu on need juba tuttavamad ja see eeldab ka paremaid küpsetamistulemusi. Võistlejate saavutusi hindas asjatundlik komisjon ja mõistagi said kõik soovijad valminut maitsta.  

Lõngavihil on keeruline “hingeelu” 

Ala, milles ilmselt veel väga kõrgel tasemel võisteldud pole, on lõngakerimine, mis seekord kavas esimest korda.

“Mõte sündis sellest, et Äksi villavabrik töötab ju siinsamas peoplatsi kõrval. Leiame, et sellised haruldaseks jäänud vabrikud vajaksid rohkem tutvustamist ja propageerimist. Villavabriku rahvas on nii lahke ja hoiab oma uksed laupäeval uudistajatele valla. Samuti panevad nemad võistlejatele auhindadeks välja lõngavihid,” rääkis Aune Sepp.

Võistluse põhimõte on iseenesest tuttav kõigile, kes vähegi lõnga pesemise, värvimise ja näputööks ette valmistamisega tegelnud. Võistluspaari peavad kuuluma mees ja naine, kellest üks vihti kätel hoiab ja teine nobedasti kera meisterdab. Kes kõige enne valmis saab, on muidugi võidumees, kel aga varasemaid kogemusi, see teab, et üks tõupuhas  ja normaalsuuruses viht maavillast lõnga polegi oma ehituselt ja karakterilt nii lihtne nähtus, kui võhik ehk arvab, ning võib kannatamatu rapsija käes “tagant üles lööma” hakata.

Et isetegevuslastel suvel nagunii esinemisvabu nädalavahetusi napib, ei ole neid viimastel kihelkonnapäevadel palju tülitatud, aga seekord on lubanud tulla Lähte naisrahvatantsurühm.

Vudila mängumaa rahvas toob omainimestena kohale batuudi, millel kõik marakratid volilt lustida saavad.

Sisuka päeva lõpetab lavastus “Meri ja Orav”, osades Egon Nuter ja Andrus Vaarik.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus