Akordionifestival oli vägevam kui iial varem

Möödunud neljapäevast laupäeva õhtuni kestnud akordioni-, lõõtspilli- ja suupillifestival oli sel korral vägevam kui iial varem, sest mitte kunagi enne pole Jõgevat külastanud nõnda prominentsed muusikud. Järjekorras kuues festival oli eriline ka seetõttu, et toimus esimest korda mitmel päeval.


Neljapäeval esines trio Leedust ja reedel trio Lätist. Laupäevane peakontsert koondas nii suured muusikud naaberriikidest kui ka kodumaised tegijad.  „Need on väga kõrge kategooria pillimehed, kes siin esinesid,“ kinnitas laupäevast sündmust läbi viinud Elmar Trink.

Laupäeval võis iga pillimees, kes suurtele lavadele trügida ei julge, vabalaval paar lugu mängida. Kursist pärit akordionimees Rein Annamaa nii tegigi. „Kui ma seltskonnas mängin, siis öeldakse, et mängi tasemini, me ei saa muidu rääkida,“ sõnas Annamaa, kellele just oma seltskonnas mängida meeldibki.

Sõrmedel hakkas külm

Tõsi, külm ilm ja kõle tuul olid rasked taluda nii pealtvaatajatele kui ka pillimeestele. Ka Annamaa tõdes viimaks, et sõrmedel on päris külm. Rahvast rõõmustas seejärel Heino Tartese ja Sõprade ansambel.

Õhtul täitus Jõgeva kultuurikeskus muusikasõpradega. Kaheosalist kontserti alustas ansambel Piccolo, kes on  kolmekordne balti- ja põhjamaade meister, kolmekordne Soome lahtiste suupillimeistrivõistluste grand prix omanik. Selles ansamblis on tegev ka Elmar Trink. Muide, kõik suupilli-, akordioni- ja lõõtsamuusika austajad on suvel oodatud Pärnusse, sest seal toimub 17. Pärnumaa suupillifestival, kus teiste seas astub üles ka kvartett Austriast.

Aastast 2016 koos musitseerinud Abja akordionibänd koosneb noortest, kes on lühikese tegutsemisaja jooksul pälvinud muljetavaldavaid autasusid.

Eestlastest pakkus huvitavat muusikaelamust ka Kulno Malva, kes peab end peamiselt pärimusmuusikuks. „Ma olen pärimusmuusik, sest seda olen ma kõige kauem mänginud ja kõige kauem õppinud ja õpin edaspidigi. Mul on suur nõrkus vana regilaulu vastu. Püüan hästi vana regilaulu ja suhteliselt uut instrumenti akordioni ühendada,“ rääkis Malva. Tõsi, tema etteaste erines kõigi teiste omadest märkimisväärselt.

Tulekul suured juubelid

Märkimist on väärt naaberriigist tulnud muusikud – trio Tadas Motiečius ja duo Macats-Hermanis, kus suupillimängija on lõpetanud Läti konservatooriumi viiuli erialal ning arranžeerinud ja produtseerinud üle 50 albumi.

Õhtu krooniks oli lõõtsakuningas Heino Tartese ja Sõprade ansambel. Nende muusika sobis just laupäevaseks tantsuõhtuks. Tartese kontole võib kirjutada 104 Teppo-tüüpi lõõtspilli ehitamise. Eesti vabariigi 100. sünnipäevaks valmis tema meistrikäte all 100. lõõtspill.

Akordioni-, suupilli- ja lõõtsapidu sai selleks korraks läbi, kuid aasta pärast tuleb uus.

Aastal 2021 tähistab suupill oma 200. sünnipäeva ja aasta hiljem peab sama tähtsat sünnipäeva lõõts.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus