Aimatav, kuid ikkagi ootamatu üllatus

Käesoleva aasta 1. juunist ei tööta Anti Orav enam Põltsamaa Felixi juhatajana. Pärast üheksat aastat pingelist tööd kavatseb  ta esmalt puhata ja seejärel otsustab, kuidas oma töise eluga edasi minna.

Anti Orav ütles, et ta oli küll vahel mõlgutanud mõtteid sellest, et ehk oleks juba aeg töökohta vahetada ja ennast uutele võimalustele avada.

“Teade selle kohta, et mind siin juhataja ametis enam ei vajata, tuli mulle tõesti üllatusena. Kuid mõte võimalikust muudatusest tööelus polnud minu jaoks võõras. Ajalises plaanis tuli selline asjade käik mulle siiski üllatusena. Teisipäeval, 14. mail rääkisin telefonitsi meie ettevõtte nõukogu esimehega, kes soovis minuga neljapäeval, 16. mail kohtuda. Millest sellel kokkusaamisel täpsemalt juttu tuleb, sellest me ei rääkinud. Tegelikult võis meie Orkla kontserni teistes riikides toimuvate muudatuste alusel aimata, et selline teema kõne alla võiks tulla. Nimelt toimub praegu mitmetes riikides — Norras, Rootsis, Taanis, Soomes — kontserni ettevõtete liitmine. Kohtumine ettevõtte nõukogu esimehega kulges igati sõbralikus õhkkonnas.

Ühtäkki ütles ta mulle, et tal on seda keeruline mulle teada anda, aga minuga lõpetatakse töösuhe. Ka Kalevi juht Kaido Kaare, kes Põltsamaal nüüd juhtimise üle võtab, sai minuga ette võetud sammust teada samal päeval, 16. mail. Minu kohta tehtud otsus tuli Orkla kontserni peakontorist Oslost äkki ning ootamatult. Tegelikult on minu üheksa aasta pikkune juhikarjäär siin Põltsamaa Felixis olnud piisavalt pikk, kui pidada silmas seda, mis toimub ettevõtluses mujal maailmas,” arutles Anti Orav. 

Emotsionaalselt keeruline

Orava sõnul oli talle teatavaks saanud otsus loomulikult emotsionaalselt keeruline, sest oli selles ettevõttes ametis olnud enam kui 18 aastat ning sellest üheksa aastat tippjuhi rollis. Esimese hooga on äärmiselt keeruline seda mõista, et tal ülesandeid, mis tema jaoks nii loomulikud  ja harjumuspärased olid, ühest hetkest alates enam pole.

“Kui see reaalsus mulle mingil hetkel kohale jõudis, hakkas mu mõte tööle ja praegu võtan seda juba positiivse muutusena elus, ehkki emotsionaalselt on see siiani veel keeruline. Mitte ainult minu enda, vaid kahtlemata ka minu lähedaste, samuti ettevõtte töötajate jaoks. Mind juba teati ning seda, mida ja kuidas teen, osati oodata. Kuidas hakkab asju korraldama ettevõtte uus juht, seda siiani veel ei tea. Seda tunnet, mis praegu Felixis töötavaid inimesi valdab, võib ühelt poolt nimetada teadmatuseks, teisalt ka hirmuks. Eks praegune olukord tekitab erinevaid spekulatsioone ning kuulujutte,” tõdes Orav.

Ta tegi kõigepealt endale selgeks, et ei hakka kuhugi ülepeakaela tormama ega sea eesmärki, et juba näiteks kuu aja pärast peaks kusagil uues ametis olema. 

Pere soovib jääda Põltsamaale

“Vastupidi – võtsin aja maha, et endas selgusele jõuda ning uueks tõsisemaks muutuseks oma elus võimalikult hästi valmis olla. Kui kellelgi on mulle tööd pakkuda, aga sellega on väga kiire, siis ei tasu minuga arvestada. Paaril korral juba ongi minu vastu üsna konkreetset huvi üles näidatud. Need jutuajamised ei ole olnud seotud Põltsamaaga, aga meie pere soovib sõltumata minu tulevasest töökohast just Põltsamaale elama jääda. Kui elu seda aga nõuab, eks siis peame siit raske südamega ära minema. Ise arvan, et võiksin uues ametis alustada septembris. Ettevõtte omanik on väärtustanud ka minu senist tööd ning tühjade kätega mind firmast ära ei saadetud.”

Oravale teadaolevalt jääb ettevõtte uue juhi Kaido Kaare peamiseks töökohaks Tallinn, aga loodetavasti hakkab ta Põltsamaal käima päris mitmel tööpäeval nädalas. Seda eriti alguses, kui Felixi töötajad tahavad oma uut juhti näha ja n-ö käega katsuda. 

Felixil on kõvasti kasvuruumi

“Kuidas üks tippjuht kahe ettevõtte juhtimisega toime tuleb, on minul küllaltki keeruline ette kujutada. Pealegi on Kalev ja Felix piisavalt erinevad, samas Eesti mastaabis vähemalt keskmise suurusega ning keskmisest keerukamad ettevõtted. Edukaks toimetulekuks on mõlemas ettevõttes tarvis väga head meeskonda ja oskuste ning kogemustega inimesi.

Kogu Orkla kontserni Eesti äri on oma mahtudelt üsna väike ja kui muudatused toimuvad igal pool mujalgi riikides, siis tuleb neid paratamatult teha ka Eestis. Kui Orkla kontserni Eesti ettevõtete aastane kogukäive ulatub 50 miljoni euroni, siis suuremates riikides on need kümneid kordi suuremad. Minu arvates näitab Kalevi ja Põltsamaa Felixi ühendamine Orkla huvi Eestis tegutsevate ettevõtete tuleviku vastu. Selle sammuga soovitakse nende kahe ettevõtte juhtimist efektiivsemaks muuta. Igal juhul on mõlemad ettevõtted praegu kindlalt kaardi peal ja minu nägemusel võiks praeguste Felixi numbriliste näitajate põhjal siinne tegevus hoopis kasvada.

Kui Felixi ja Kalevi suhtes langetatavaid otsuseid juhib kaine mõistus ja põhjalik analüüs, siis mina näen siin küll tuntavaid kasvamisvõimalusi. Kui aga ettevõtte juhtimises tuleb sisse poliitika, siis võivad asjad ka teisiti minna.

Praegune kontserni juhtimise loogika põhineb sellel, et kõiki keerukaid ülesandeid, mida ettevõttes töötavatel inimestel tuleb täita, ei saa efektiivselt täita väikeses ettevõttes, vaid see on võimalik suuremas firmas. Mina loodan, et need plaanid ka õnnestuvad. Mul on hea meel, et mina nende muudatustega enam tegelema ei pea, raske oleks lammutada seda, mida ehitanud olen, Omalt poolt püüan kaasa aidata kõigi nende inimeste edasisele tegevusele, kes samuti siit Felixist võib-olla lahkuma peavad. Samas, tundes nende võimekust ja suutlikkust, mina nende pärast väga muretsema ei pea,” rääkis Põltsamaa Felixi endine juhataja Anti Orav oma eelviimasel tööpäeval.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus