Tavaliselt võtab osaühingu Kaavere Agro juhataja Rünno Marmor neljajalgse sõbra Kiffu ka tööle kaasa. Asjaosaline oli ise kohal ka siis, kui peremehe kabinetis juttu ajasime. Lamas kirjutuslaua all ja andis endast aeg-ajalt vaikse urinaga märku. “Võõraid ta ei ründa, kuid praegu kaitseb oma territooriumi,” rääkis peremees Rünno. Tema tööruumi seina kaunistab suur raamitud foto Kiffust, mille autoriks kuulus saksa lambakoerte pildistaja, rootsi fotograaf Urban Peterson.
Koeraomanikuks sai Rünno Marmor viis aastat tagasi. “Mu neljakümnendal sünnipäeval läks kabineti uks lahti, sisenesid mu kaastöötajad. Esimesel oli süles kutsikas, teisel tõutunnistus, kolmandal söögikott. Ega ma algul koeramaailmast midagi ei teadnudki, seda tuli alles tundma õppida. Võtsin ühendust koerteklubiga ja nii see kõik algas.”
Kiffu on sündinud Eestis, kuid tema isa on Saksamaa ja ema Venemaa päritolu. Neljajalgse sõbra auhindu, peamiselt karikaid, hoiab Rünno Marmor kodus kaminasimsil. Nüüdseks on auhindade jaoks ka koguni eraldi kapp ostetud, sest rohkem kui 40 karikat ei mahu enam kaminale ära.
Välisnäitustel osalenud saksa lambakoertest on Kiffu Eestis läbi aegade paremuselt teine. “Saksa lambakoer on teenistuskoer ja neile mõeldud näitused erinevad tavalistest koertenäitustest. Lisaks ilusa välimuse omamisele on seda tõugu koertel vaja osata ka hästi liikuda, omada tugevat iseloomu. Vaja on toime tulla kurjategijat imiteeriva mehe taltsutamisega ja käsu peale ta lahti lasta ” rääkis Marmor.
Saksamaal Ulmi linnas toimunud saksa lambakoerte peaerinäitusel, mida peetakse ka mitteametlikuks näituse MMiks, sai Kiffu 2003. aastal 58. ja 2005. aastal 61. koha. “Arvestades, et kokku konkureeris ca 2500 saksa lambakoera, võib saja parima hulka tulemist igati rõõmustavaks tulemuseks pidada. Täiskasvanud isaste klassis, milles Kiffu 2005. aastal võistles, oli näiteks väljas 396 maailma parimat koera. Ulmi koeranäitusele saabub koeri ja nende omanikke erinevatest riikidest ja mandritelt üle maailma,” rääkis Rünno Marmor.
Samuti on Kiffu käinud näitustel ka Soomes ja Lätis, kus ta hiljuti lisaks Eesti t?empioni tiitlile ka näiteks Lätis välimiku t?empioni tiitli sai. “Autosõitu talub meie koer hästi ja tänu temale oleme saanud ka ise palju reisida,” selgitas koeraomanik.
Adaveres asuvas koduõues saab koer-t?empion piisavalt jalutada. Enne suuremaid näitusi peab ta aga päevas jooksma kuus kuni kümme kilomeetrit traavi. Treeningud toimuvad Adaveres asuval muruplatsil. Varrukatreeningud toimuvad aga Tallinnas.
“Ka näitustel tuleb joosta kilomeetreid, enne kui kohtunik koerale hinnangu annab,” ütles Rünno Marmor. “Kui koer kohtuniku juurde seisma pannakse, siis ta peab laskma võõral inimesel vaadata ka oma hammaste seisukorda. Isased peavad laskma kontrollida ka munandite seisukorda. Oma vastumeelsust ei tohi aga koer ühegi liigutusega välja näidata.”
Kiffu peremees vaatab koera esinemist näituselt ise kaugemalt pealt. Ringis demonstreerib koera aga isik, keda kutsutakse händleriks. Kiffut on alates kutsikaeast treeninud händler Piret Laanetu. “Tippu jõudmiseks on Pirer Kiffuga väga palju head tööd teinud,” kiitis koera peremees.
Paaritamisel erinevate emaste koertega on Kiffu tänaseks saanud ligi poolsada järglast kaheksast pesakonnast. Selleks on tulnud tal edukalt läbida ka aretuskontroll, kus tuleb läbi teha ka varrukakatse. Aretuskontrolli pääsemiseks peab olema dressuuritulemus ja kuulekuskoolitus.
Kiffu andekust ja võimeid tõestab ka suurepärane toimetulek rahvusvahelisel dressuurialal IPO, milles vajalik jälje ajamine, kuulekuskontrolli läbimine ja kaitsetöö.
“Kõik see on justkui tippsport koera jaoks. Ise tunnen aga head meelt ennekõike sellest, et Kiffu on aidanud minul ja mu lähedastel elustiili kujundada. Näiteks ei pea ma enam mõtlema, kuidas vaba aega sisustada,” rääkis kuulsa koera omanik Rünno Marmor.
JAAN LUKAS