Adavere kiiruisutajad Pyeongchangi olümpiale

Marten Liiv on taganud endale veebruaris Pyeongchangis toimuvatele taliolümpiamängudele koha 1000 meetri distantsil, Saskia Alusalu teeb kaasa ühisstardiga sõidus. Eesti kiiruisutamine oli olümpiamängudel viimati esindatud viiskümmend aastat tagasi, Jõgevamaa sportlased pääsevad olümpiale kuueaastase vahe järel.

Nädal varem Calgarys toimunud MK-etapil ühisstardiga sõidus neljanda koha saanud Saskia Alusalu näitas head kiirust ka Salt Lake Citys. Ühisstardiga sõidus jõudis ta finaali, 3000 meetris parandas aga taas Eesti rekordit ning teenis ka sel distantsil MK-punkti.

Kui Calgarys tõid Alusalule nii poolfinaalis kui ka finaalis edu vahefinišites teenitud aktiivsuspunktid, siis Salt Lake Citys panustas ta poolfinaalis eelkõige lõpufinišile. Valitud taktika õnnestus adaverelasel ka seekord ellu viia, 16ringilise poolfinaali finišisse jõudis ta taanlanna Elena Möller Rigase ja hiinlanna Dan Guo järel kolmandana ning teenitud 20 punkti viisid Alusalu kolmandana ka finaali.

Laupäevase finaalsõidu algul sõitis peagrupi eest ära kolmik, kuhu kuulusid Dan Guo ning itaallannad Francesca Lollobrigida ja Francesca Bettrone. Kolmekesi tööd tehes nopiti suurem osa aktiivsuspunktidest ning Lollobrigida ja Guo suutsid ette jääda ka lõpufinišini. Kogu distantsi peagrupis sõitnud ning mitme ringi jooksul äraminekut üritanud Saskia Alusalu sai lõpuks 14. koha.

Calgarys ühisstardiga sõidus teenitud 60 MK-punktile lisandus Salt Lake Citys 16, kokkuvõttes on Saskia Alusalu MK-arvestuses 76 punktiga 13. kohal. Olümpiale pääses sellel distantsil 24 enim punkte kogunud kiiruisutajat.

Ühe MK-punkti teenis Saskia Alusalu pühapäeval läbitud 3000 meetri distantsil, kus uus Eesti rekord 4.07,54 andis talle B-divisjonis 14. koha. Kaks ringi enne lõppu kaotas Alusalu nädal varem sõidetud senise rekordi graafikule veel 0,57 sekundiga, tugeva lõpuga pöördus kaotus aga 0,22sekundiliseks eduks.

Olümpiakohta tulemus siiski ei taganud, praeguse seisuga mahub viimasena kahekümne nelja sel distantsil Pyeongchangis startiva uisutaja hulka poolatar Luiza Zlotkowska, kes on tänavu kolm kilomeetrit läbinud ajaga 4.04,20.

1500 meetris lõpetas Saskia Alusalu ajaga 2.00,86, mis jääb Calgarys sõidetud Eesti rekordile alla 22 sajandikuga.

Marten Liiv lõpetas Salt Lake Citys 1000 meetri distantsil ajaga 1.10,86, mis andis B-divisjonis 30. koha. Olümpiakohta seekordne ebaõnnestumine siiski ei mõjutanud, nädal varem Calgarys sõidetud Eesti rekord 1.08,70 andis talle aegade võrdluses kümnenda koha. MK-punktiarvestuse alusel pääseb Pyeongchangis sel distantsil starti 20 paremat, neile lisanduvad 16 paremat aega näidanud uisutajat.

Olümpiastardi võimalus säilis Marten Liivil ka 1500 meetri distantsil, kus ta lõpetas ajaga 1.46,80 (Eesti rekord 1.46,37). Kuigi aegade võrdluses on ta hetkel neljandana joone all, eelistatakse olümpiakohtade andmisel nende riikide atleete, kes antud distantsil on teeninud vähem kohti. Seetõttu on varunimekirjas eestlasest eespool vaid Hiinat esindav Alemasi Kahanbai.

500 meetri distantsil sõitis Marten Liiv Salt Lake Citys välja karjääri paremuselt teise aja, 35,96 jääb Calgarys sõidetud Eesti rekordile alla 24 sajandikuga.

Jõgevamaa sportlastest osales olümpiamängudel viimati jalgrattur Rene Mandri, kes sai 2012. aastal Londonis grupisõidus 50. koha. Taliolümpiamängudel on jõgevamaalastest võistelnud ainult murdmaasuusataja Cristel Vahtra, kes tegi kaasa 1994. aasta Lillehammeri ja 1998. aasta Nagano olümpial. Individuaaldistantsidel jäi Vahtra parimaks Lillehammeris 5 km distantsil saadud 27. koht. Põltsamaa kandi sportlastest on siiani olümpiamängudele jõudnud vaid jalgrattur Janek Tombak. 2000. aastal Sydneys grupisõidu katkestanud Tombak sai neli aastat hiljem Ateenas 61. koha.

1. aastal Innsbruckis 1500 meetri distantsil olümpiavõitjaks tulnud Ants Antson tegi kaasa ka neli aastat hiljem Grenobleʼis toimunud mängudel, kus sai samal alal 12. koha. Eesti lipu all võisteldi kiiruisutamises olümpiamängudel viimati 1936. aastal Garmisch-Partenkirchenis, kus Aleksander Mitt sai nii 500 meetris, 1500 meetris kui ka 5000 meetris 22. koha.