Aasta kutseõppeasutuse õpetajaks sai Aino Mölder

Tartus Vanemuise kontserdimajas laupäeva õhtul peetud üleriigilisel aasta õpetaja auhinnagalal Eestimaa õpib ja tänab” kuulutati Luua metsanduskooli meisterõpetaja Aino Mölder aasta kutsehariduse õpetajaks.

<em>

Aino Möldrit iseloomustades öeldi, et ta on kutsehariduse hing, tänu tema tööle on Eesti rikkam väärt arboristide, metsameeste, maastikuehitajate ja loodusretkejuhtide poolest. “Aino on nõudlik nii enese kui õppurite suhtes ning tema kõrge töökultuur on eeskujuks paljudele.”

Aino Mölder rääkis, et sai võimalusest üritusel osaleda teada augustikuu keskpaiku, mil haridus- ja teadusministeeriumist võeti kontakti, et saada temast töises keskkonnas tehtud fotot. See pöördumine pani mõtted liikuma, et midagi on teoksil – vähemalt galale kutsumine tundus enam-vähem kindel.  Järelduse nominendiks tunnistamise kohta aga lubas teha vahetult enne suursündmust Õpetajate Lehes avaldatud nominentide nimekiri. Kõige kõrgem tunnustus tuli aga laupäeva õhtul nagu välk selgest taevast. “Ma ei pidanud end pretendendiks, sest “konkurendid” olid väga tugevad,” tõdes Mölder.

Koolimajade lõhna jumaldav õppimissõltlane

Tunnustus tehtud töö eest on talle selgeks signaaliks, et on õpetajana hakkama saanud. “Õppida saab igal pool, rohkem kui koolis tuleb õppida oma õpilastelt, elu vaadeldes ja ettevõtetega suheldes,” rääkis ta.

Aino Mölder vastas küsimusele, kas õpetajaks saab õppida, õpetajaks hakatakse või kasvatakse, et tegelikult tuleb õpetajaks kasvada. “Õpetajaks õppimine üksi ei tee veel kellestki õpetajat, olulised on mõlemad: nii kogemus kui ka õppimine; ka isikuomadused loevad. Olen küll õppimissõltlane, aga enamikul juhtudel on siiski läinud nii, et elu on mulle esitanud mõne väljakutse ja asjad on tulnud endale muudmoodi selgeks teha. Alles seejärel olen läinud ka koolipinki nühkima, et kontrollida, kas kõik on ikka nii, nagu ma juba omal käel õppinud olen. Koolidest olen saanud küll väga palju häid õppematerjale, mida kasutan oma töös, ennekõike metoodilist materjali. Õpetajale on olulised kaks asja: kõigepealt sisu, mida õpetada, ja teiseks ka see, kuidas see sisu edasi anda.”

Aino Möldrile meeldib väga koolide spetsiifiline lõhn. “Ma tunnen selle kohe ära, see lõhn tuleb  raamatutest. Ma tunnen kooli lõhna nii vanades kui ka uutes koolimajades. Kui kõik läheb ükskord digitaalseks, küllap siis ei lõhna enam midagi,” nentis ta. Aino tahab, et koolidest ei kaoks kunagi trükitud raamatute lõhn.

</font>

Inglasega räägi inglise keeles

Aino Mölder ütles, et õpetaja peab alati hingelt nooreks jääma. See ei tähenda, et vanana tuleks käituda nagu teismeline.  “Aga sa pead mäletama, kuidas oli noor olla: kuidas sa käitusid ja mis oli tol hetkel oluline. See tähendab, et tuleb minna sellele tasandile, kus hetkel on õppija: rääkida temaga tema enese keeles ja vaadata maailma tema silmade läbi. Justkui Inglismaale minnes – räägi inglasega inglise keeles. Õppijaga samas keeles rääkimine tähendab õpetamist selle kogemuse pinnalt, mis on just õppijal ja mitte õpetajal. Siis ongi ühine keel saavutatud. Nii et kogemuspõhine pedagoogika põhineb pigem õppija kui õpetaja kogemusel!

Noorusaeg on ju ka õppimise aeg. Kui säilitad oma sisemise nooruse, siis on ka õppimine jätkuvalt su elu osaks – nagu noortel ikka. Hea on mäletada ka omaenese õpetajate õpetamisstiili. Siin kehtib tarkus: õpeta nii, nagu sa ise oleksid tahtnud õpetatud saada,  ja väldi neid vigu, mida su enese õpetamisel on tehtud. Ka see tähendab õppija rolli tagasiminekut, näha asju kogu aeg läbi õppija silmade, läbi tema ea ja hetketarkuse. See kõik ongi teinud minust õpetaja.”

Luua metsanduskooli direktor Haana Zuba-Reinsalu ütles, et Aino pole ainuüksi inimene, kellel on suured teadmised loodusest, vaid ta on ka suure elukogemusega kolleeg. Ta on nõus sind igal hetkel ära kuulama ning teeb alati kordades rohkem, kui temalt oodatakse, väga põhjalik ja väga pühendunud oma tööle ning meie koolile. Alati avatud uutele ideedele, nooruslik.”

Koolijuhi hinnangul valiti just tema kutsehariduse aasta õpetajaks sellepärast, et tema töö mastaabid ning mitmekülgsus olid need, mis määravaks said.

i

Aino on ekspert nii õppekavaarenduses kui ka üksikutes metsandusteemades (arboristika, metsandus, maastikuehitus, dendroloogia), samuti täiskasvanute õpetamises ning kolleegide mentorluses.”


Kooli jaoks tähendab kõrge tunnustus seda, et meie koolis õpetavad tõelised oma ala asjatundjad (ka eelmisel aastal oli aasta kutseõpetaja nominendiks meie kooli õpetaja – Veiko Belials) ning nende tööd märgatakse ka väljaspool kooli. Aino puhul on ka nii, et on õppijaid, kes on tema pärast tulnud Luuale, et just tema õpilaseks saada.”

Luua metsanduskooli direktor Haana Zuba-Reinsalu sõnul on Aino puhul  ka nii, et on õppijaid, kes on just tema pärast tulnud Luuale, et just tema õpilaseks saada. 

<p />

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus