Kallastel avati Peipsi järve tutvustav püsinäitus

Näitus valmis Peipsi Koostöö Keskuse ja Kallaste Linnavalitsuse koostöös ning on saanud rahalist toetust USA Suursaatkonnalt Eestis, Maailma Keskkonnafondilt ning ÜRO Arenguprogrammilt.

Eesti Rahva muuseumi giid-metoodik ja Peipsi Koostöö Keskuse projektijuht Virve Tuubel ütles, et Peipsi järv, elukeskkond ja inimesed on üks tervik. Kallaste sobis näitusekohaks eelkõige seetõttu, et linn asub täpselt järve ääres, samuti olid linnavalitsusel parajasti vabad ruumid.

Praegu saab tutvuda stendidega, kus juttu järveäärsetest asulatest nii Eestis kui Venemaal, samuti järvest endast, seal elavatest kaladest ning selle ääres pesitsevatest lindudest. Stendid on varustatud ohtra pildimaterjaliga. Tegemist on siiski vaid näituse esimese etapiga, mis moodustab kogu väljapanekust kolmandiku. Kogu näitus peaks üles saama 2005. aasta jooksul.

Peipsi järv on üks Euroopa parimaid kalajärvi, kus leidub 37 liiki kalu. Väikseim kala järves on kuni seitsme sentimeetri pikkune ja kuni kolm grammi kaaluv luukarits. Priskeimad on aga sägad, kes võivad kasvada üle kahe meetri pikkuseks ja kaaluda üle viiekümne kilo.

Virve Tuubeli sõnul on Peipsi järve püsiekspositsioon ainuke taoline Peipsi ääres ning peaks turistidele ja kõigil loodushuvilistele, eriti kooliõpilastele, kindlasti huvi pakkuma. Kui senised muuseumid ja näitused on keskendunud eelkõige kultuurile, olgu siis vanausuliste või setode omale, siis Kallaste loodushariduslik püsinäitus tutvustab eelkõige järve kui elukeskkonna rikkusi ja saladusi.
Kallaste linnapea Viktor Nukka ütles, et Kallaste linna jaoks on väga tähtis, et näitus just siin avati. Püsinäitus meelitab kindlasti linna rohkem turiste ja muudab Kallaste väikeseks tõmbekeskuseks. “Meil on võimalik läbi Peipsi järve tutvustava väljapaneku ka noori harida ja läbi viia loodusõpetuse tunde, ka täiskasvanutel on huvitav teada, kus me elame ja mida sööme,” sõnas Nukka. Linnapea suureks unistuseks on, et kunagi hakkaks Kallastel olema ka vanausuliste muuseum.

Ekspositsioon jääb kõigile huvilistele avatuks esmaspäevast reedeni kella 11-17.

EVA KLAAS
EEVA PAJUMÄGI

blog comments powered by Disqus