Igal aastal eksib Eesti metsades lapsi. Taoline õnnetus võib juhtuda ka mujal, näiteks linnas. Ka siis, kui lapse elu ei ole otseselt ohus, võib oskamatu käitumine tekitada tõsiste tagajärgedega psüühilisi traumasid. Et ohtu miinimumini viia, vajavad lapsed ettevalmistust võimalikuks eksimiseks.
Kuigi laupäeval oli ilm tuuline ja iga natukese aja tagant sadas vihma, oli kohale tulnud vähemalt 158 last ning 60-70 vanemat. Et kõik osalejad ei läbinud kõiki kontrollpunkte, oli tegelik huviliste arv veelgi suurem.
Politsei telgi juures said lapsed värvida, samas aga jagati kõikvõimalikke teabematerjale, ringi jalutas ka politsei maskott Lõvi Leo. ?Selline üritus on väga vajalik, kui lapsed näevad, et politseinikega koos saab ka huvitavaid asju teha, ei tunne nad nende ametimeeste ees põhjendamatut hirmu,? ütles konstaabel Helmer Hallik. Läbi mängulise tegevuse saab aga lastele edasi anda ka olulist infot.
Vajalikud eraldi õppepäevad
Punase Risti töötajad õpetasid lastele lihtsamaid elustamise võtteid, samas sai õppida ka näiteks sidumist. Kunstliku hingamise tegemine nukul sai vist küll ka kõige väiksematel selgeks. Jõgevamaa Punase Risti vabatahtlik Ülle ütles, et selline üritus on vajalik ja ka huvi on piisav, kuid veel paremaks õppimise viisiks oleksid spetsiaalsed lastele korraldatavad õppepäevad või lühilaagrid, kus spetsialiseerutaks konkreetselt näiteks esmaabile või päästmisele.
Nii saaksid korraldajad rohkem iga lapsega individuaalselt tegelda ja tema küsimustele vastata, samuti asju detailsemalt käsitleda. Ülle sõnul on selliste ürituste korraldamine täiesti võimalik ning mitte ka eriti kulukas.
Jää paigale, ole kuuldav ja nähtav
Kodanikukaitse Seltsi liikme Toomas Tõnissoni juhendamisel läbisid lapsed ?Otsi Otti? raja, kus said selgeks põhitõed, mida teha siis, kui oled eksinud. Selgus, et kõige olulisem on meeles pidada kolme põhitõde: jääda paigale, olla kuuldav ning nähtav.
?Mulle meeldis kõige rohkem, et sain teada, kuidas metsas olla ja käituda,? ütles üheksa-aastane Taisi.
8 – aastane Mart pidas aga kõige põnevamaks seda, et sai politseiautos istuda ja näha ?kongi?, kuhu kurjad inimesed pannakse, samuti näha, kuidas tuld kustutatakse.
Kõige rohkem lapsi oligi kogunenud vaatama, kuidas päästeametnikud vahukustutiga tuld kustutavad. Huvitavaks kujunes ka laskevarustus ja telk, mille Kaitseliidu Jõgevamaa malev oli näha toonud, samuti osaleti usinasti jalgratta vigursõidus. Lapsi juhendas ja päeva aitas huvitavamaks muuta maskott Nublu, keda kehastas Aimar Pihlak.
Ürituse peakorraldaja, Jõgeva maavalitsuse tervishoiu peaspetsialist Eha Anslan ütles, et tema jäi päevaga väga rahule, sest see oli hästi kompaktne ja ka huvilisi oli piisavalt.
?Lastele meeldis igast asjast midagi, huvi pakkusid näiteks Kaitseliidu revolvrid, päästeameti autod, samuti oskasid lapsed üllatavalt hästi siduda ning see meeldis neile,? rõõmustas Anslan.
Üritus sai toimuda tänu jõgeva maavalitsuse, Eesti punase Risti Jõgevamaa Seltsi, Kodanikukaitse Seltsi, Jõgevamaa Päästeteenistuse, Kaitseliidu Jõgeva maleva, Lõuna Politseiprefektuuri Jõgeva Politseijaoskonna, Tartu Teedevalitsuse Jõgeva osakonna ning Aimar Pihlaku koostööle.
EVA KLAAS