Suure Paunvere väljanäituse ja laada eestvedajad olid näinud aastaid vaeva selle nimel, et Palamusel toimuv suvine sündmus saaks selliseks suurürituseks, kuhu tullakse kokku ka kaugemalt ja suurte massidena. Ja mitte lihtsalt korraks, vaid tihtilugu terveks päevaks, et osa saada ka kultuuriprogrammist, vaadata niisama ringi, saada osa üldisest laadamelust.
Suvine Eesti laadakalender on teadupärast tihe – iga laat peab oma ellujäämise eest võitlema.
Kui keegi alustab mõne uue laada korraldamisega, siis kulub selleks enne aastaid, kui sellest saab suursündmus. Suur Paunvere väljanäitus ja laat on heaks näiteks, kuidas väiksest üritusest kasvab maakonna suurüritus.
Kui Jõgeva vald kuulutas välja enampakkumise Paunvere väljanäitusele korraldaja leidmiseks, siis räägiti läbi ka inimestega, kes siiani olid laadaga tegelenud ja omavad vastavat teadmiste pagasit.
Mis aga edasi juhtus? Juhtus see, et teineteist kas ei mõistetud või saadi üksteisest valesti aru. Praegu oleme ju olukorras, kus vallavanem väidab ühte, Paunvere väljanäituse senised korraldajad räägivad aga midagi muud. Sellel, kas 10 000 eurot tuleb maksta aastas või 10 000 eurot tuleb maksta kolme aasta peale kokku, on ju ikkagi väga suur vahe. Kuidas saab siis olla, et üks saab asjast ühtemoodi, teine teistmoodi aru?
Laskumata siinkohal üksikasjadesse tuleb nüüd hoopis küsida, miks Eestis tuleb tihtilugu ette, et ühel hetkel asutakse mingit seni toiminud süsteemi, üritust või institutsiooni kardinaalselt muutma ning selle suure muutmistuhina käigus visatakse ka n-ö laps pesuveega välja.
9.02.2024
blog comments powered by Disqus