Kõik kartulikasvatajad, kelle põllud pole vee all või lehemädanikuga kahjustatud, võivad sügisel hea saagi saada. Ainuüksi lehemädanikutõrjeks on nad juba tuhandeid kroone kulutanud.
Väikestel lappidel kartulit kasvatavad inimesed arvutasid kartulipäeval välja, kui kalliks võib tänavu lehemädanikutõrje minna. Viis kilogrammi taimekaitsevahendit maksab 1600 krooni. Ühele hektarile kulub 2-2,5 kilogrammi. Kui ikka seitse korda töödelda, kas siis on oma tarbeks kasulikum kartul hoopiski turult osta?
Kõik kartulit armastavad tarbijad peavad aga oma rahakotirauad lahti tegema, sest kartulikilo hind võib sügisel üsna kõrgeks kujuneda. Kui kõrgeks, ei julge kartulikasvatajad veel ennustada, kõik sõltub ikka sellest, milline ilm on augustis ja septembri algul. Kartul kasvab tänavu asjatundjate hinnangul veel septembriski, kui ainult sooja oleks ja niiskus liiga ei teeks.
Paljud kartulikasvatajad aga kiruvad praegu veel liigset vett. OÜ Hansukartul omanik ja juht Hans Tamm kasvatab kartulit 54 hektaril. Ka tema põllul on kartulivagude vahel kohati vett. Teist aastat suurtel pindadel kartulit kasvatav Liin Villem Peipsi äärest Kasepäält märkis, et 25 hektarist on 5 hektarit suurvee poolt kahjustatud ja jääbki võtmata. Olukord oleks veelgi hullem olnud, õnneks asuvad põllud endise Kirovi-nimelise kalurikolhoosi drenaaziga aladel, kust liigne vesi ära voolab. Ümbruskaudsete kartulikasvatajate põllud on aga suurelt jaolt vee all. Eelmisel aastal kasvatasid Liin Villem ja Raimu Hanst kartulit 20 hektaril. Nad ehitasid Kasepääle ka 500 tonni mahutava kartulihoidla.
Johannes Hälvin Põltsamaa lähedalt teatas, et proovib ilma taimekaitseta hakkama saada. Tal kasvab kartul ainult ühel, kurk aga 0,3 hektaril.