Vesi, vesi ja veelkord vesi!

Esmaspäeval avati koolis üleriigilise fotoaktsiooni «Laps ja loodus» fotonäitus, kus pildistajateks olid olnud lapsed ise. Alates 2000. aastast on selles osalenud üle 700 lapse, ka Ülem-Suetuki, Petseri ja Krimmi eesti koolidest. Nende fotode seast võis leida palju vaimukaid, ilusaid ja muidu vahvaid pilte.

Samal päeval külastas meid meregeoloog Kalle Suuroja, kes rääkis Balti klindist ning näitas sellest ka pilte.

Teisipäeval kohtusime Jõgevamaa veespetsialisti Enn Selgisega. Temalt saime teada, kuidas tuleks veega käituda, et seda mitte liialt raisata. Veel rääkis ta meie valla veepuhastusjaamadest. Külaline ei jõudnud oma juttu veel lõpetadagi, kui juba esitati talle arvukalt küsimusi: miks on kraanivesi sogane, kes saastab põhjavett jne.

Pärast tunde kogunesid pikapäevarühma ja 6. klassi õpilased koolimaja ette, et alustada matka Torma veepuhastusjaama. Seal mõõtsid nad hapniku- ja ammoniaagisisaldust puhastustiikide vees ning õpetaja Toomas Tõnissoo selgitas, kuidas reoveest jälle puhas vesi saab. Edasi jalutati Torma suure tiigi äärde. Ka seal mõõdeti vee puhtust. Nagu arvata võiski, oli tiigi vesi hapnikurikkam ja paha ammoniaaki ei leitud üldse. Matk lõppes väikese piknikuga tiigi ääres.

Kolmapäev oli katsete päev

Õnneks jäid katsete tagajärjel meie armsa koolimaja seinad ikka püsti. Et teemaks oli vesi, siis olid ka katsed põhiliselt vee imepäraste omaduste kohta. Kanamuna kord uppus, kord heljus, kord ujus vees. Kui puhas vesi ja tahke keedusool eraldi elektrit ei juhtinud ja katseseadme lamp ei süttinud, siis nende ainete kokkusegamise järel süttis lamp heledalt põlema.

Selgus, et vee abil saab ka tuld süüdata ja mitte alati ei kõlba see tule kustutamiseks. Silmipimestava leegiga põlevatele magneesiumilaastudele vee valamine lõppes peaaegu plahvatusega ? nii suureks muutus leek! Üks katse jäi aga «järelvalmima». Valged krüsanteemiõied peaksid «võluvees» seistes värvilisteks muutuma alles paari päeva pärast.

Neljapäeval korraldati aga viktoriin vee kohta. Ega see eriti raske polnudki. Parimad olid 5. klassist Martin Orumaa, 6. klassist Margus Sepp, 7. klassist Maigi Poom, 8. klassist Teet Tõemets ja 9. klassist Renna Pärlin.

Parim Teet Lääne talu kaevu vesi

Pärast kolmandat tundi oli terve kari energiat täis õpilasi ummistanud kogu alumise koridori, sest nüüd toimus seal erinevat päritolu vete degusteerimine. Kes tuli sellepärast, et oli janu, kes tahtis aga lihtsalt teada, kui head need veed on. Mõnda huvitasid hindamise tulemused. Kokku oli erineva maitsega vett 11 pudelis: küll gaseeritud, küll gaseerimata, küll poest, küll külakaevust kraanist pärit. Degusteerijate maitsed olid väga erinevad.

Vett hindasime 10 palli süsteemis. I ja II kohta jagasid Taga-Karpaatia looduslik mineraalvesi Sajanskaja ning Teet Lääne talu kaevu vesi. III koha teenis auga välja Aura Pluss arbuusimaitseline vesi.

Üllatusena saavutas 4. koha Torma kooli kraanivesi, mis seekord oli lausa läbipaistev ja erinevalt mõnel päeval kraanist tulevast halli-pruunivärvilisest vedelikust. Kahjuks või õnneks jäi viimasele kohale Torma keskuse pargi puurkaevu vesi, isegi Britta filter ei aidanud.

Reedel toimus vee- ja merelaulude konkurss. Osalesid klassid viiendast üheksandani. Kuigi ettevalmistusaega oli piisavalt, 4 nädalat, jättis etteastete kvaliteet soovida. Mis põhiline ? sõnad ei olnud mitte peas, vaid paberil. Selletõttu saigi esikoha 6. klass, kes lauldes sai julgelt publiku poole vaadata, sest ei pidanud paberit piiluma. Eripreemia sai veel Anu Anderson 9. klassist, kelle esinemisoskus ja -julgus meeldivalt silma jäi.

Tore oli ka kooli pildi- ja fotokonkurss. Ülekaalus olid õpilaste tehtud veeteemalised loodusfotod, aga autorite sekka olid ka mõned õpetajad «ära eksinud». Seinal oli veel igasuguseid lahedaid ja supervaimukaid plakateid ? ka need olid hästi joonistatud. Ürituse peamised korraldajad olid õpetajad Aili Tähepõld ja Meeli Telgmaa.

LAURA SAKS,  8. klassi õpilane

blog comments powered by Disqus