Turistide majutamise-kostitamise kõrval teenibki Mokko talu tulu ka varaste tulpide ja nartsisside müügist. Aga lilli jätkub ka lillepeo pidamiseks. Kui kahel varasemal aastal on pidu peetud talus kohapeal, siis seekord kandus sündmuste raskuspunkt hoopis Palamusele, täpsemalt kirikusse. Mokko lillepidude alalised külalised, Tartu Kameelia lillekooli floristid meisterdasid nimelt seekord just kiriku jaoks mõeldud kaunistusi. Tulbid, nartsissid ja muu taimmaterjal oli aga ikka Mokkolt toodud. Seadete valmistamisel peeti muu hulgas silmas saabuvat emadepäeva.
Kui täiskasvanud huvilised võisid kirikus askeldavate floristide tegevust jälgida, siis lapsed said kiriku taga pargis ratsutada või vedruvankril sõita: Mokkol on ju ka hobused.
Seitsme floristi mitmetunnise töö tagajärjel sai kirik tõesti kauniks. Lilletaiesed tervitasid kirikusse tulijat juba kahel pool välisust, ent neid jätkus altaribalustraadile, seintele ja põrandalegi. Isegi pingiotstele olid pandud väikesesse oasisetükikesse torgatud nartsissiõied. Kogu selle ilu keskel toimus õhtul Tartu meeskoori Gaudeamus kontsert, millel solistina tegi kaasa Tartu Elleri nimelise Muusikakooli laulutudeng, Palamuselt pärit Kadri Tegelmann. Kameelia floristid olid aga hästi hoolitsenud selle eest, et nende lilletaiesed nii pea ei närbuks ning rõõmustaksid silma järgmisel päevalgi: siis toimus kirikus ju emadepäeva jumalateenistus.
Mokko talus olid aga nii laupäev kui ka pühapäev kuulutatud avatud uste päevadeks: kes tahtis, võis sealset lilleilu kaema minna. Huvitav oli seal neilgi, kes Mokkol varem käinud: perenaine Hilja Alekand on nartsissi- ja tulbipeenrad põhjalikult ümber kujundanud ning tiigile on rajatud uued lillesaared.
“Algul kavatsesime lillepeo teha 15. mail, aga õnneks taipasime selle õigel ajal nädala võrra ettepoole tuua: just nüüd olid tulbid ja nartsissid täies õiteilus ning ilm ka soe ja kena,” ütles Hilja Alekand.
Kirikusse lillekaunistuste tegemine turgatas talle pähe pärast seda, kui Palamuse koguduse inimesed möödunudsügisese Paunvere väljanäituse ajaks tema käest sügislilli palusid, et nendega kirikut kaunistada.
“Ma ise tookord kirikusse ei jõudnudki, aga tütred käisid ja ütlesid, et nende meelest sai lilli sinna nii suure ruumi jaoks vähevõitu. Seepeale tuligi mul idee, et kaunistaks siis kevadel kiriku juba põhjalikumalt,” ütles Hilja Alekand. “Gaudeamuse mehed ütlesid mulle aga ühe talvise peo ajal, et nemad on valmis siia tasuta esinema tulema, ainult transpordikuludele tahaksid nad katet saada. Võtsin siis transpordikulud enda kanda ja nad tulidki. Ja õnneks tuli ka piisavalt rahvast neid kuulama.”
Pärast kirikukontserti tegi meeskoor visiidi Mokkole. Ja siis said nii proua Alekand kui ka tema pereliikmed tõeliselt uhke tasu ilusa lillepeo korraldamise eest: Gaudeamus andis nende koduõues nende auks väikese kontserdi.
Nii ilus traditsioon nagu Mokko nartsissipidu väärib kindlasti jätkamist.
“Eks me siis nuputa aasta jooksul jälle midagi uut välja,” lubas Hilja Alekand.
RIINA MÄGI