Viimasel ajal on päevakorda kerkinud ühe või teise väikese maakooli sulgemise küsimus. See teema puudutab üsnagi lähedalt – ja valusalt – ka Jõgevamaa valdasid. Põltsamaa vallas juba on mõned väiksed koolid oma uksed kinni pannud, nii on juhtunud juba näiteks Pisisaare, Esku-Kamari ja Aidu kooliga.
Nüüd on väikeste koolide sulgemise teema jõudnud otsapidi ka kahte teise Jõgevamaa omavalitsusse – Jõgeva ja Mustvee valda.
Midagi üllatavat siin aga olla ei tohiks, et ühte või teist kooli ähvardab sulgemise kirves – õpilaste arv ja valdade rahakoti paksus on siin määrava tähtsusega.
Kui oleks rikas riik (või omavalitsus), kel raha piisavalt palju, et kasvõi paarikümne õpilasega põhikooli ülal pidada, siis kellel saaks olla midagi selle vastu, et väike kool jätkaks oma tegevust.
Praegu ongi nii, et kui vaadata, kui palju ühes või teises suletavas väikekoolis tegelikult õpilasi õpib, siis olukord just nii trööstitu ongi. Kui kool, kus on üheksa klassi, õpib ainult 20–30 õpilast, siis ei saa seal anda sama korralikku haridust, kui mõnes Tartu, Võru, Pärnu või Tallinna põhikoolis. Kuigi igal õpetajal on pisikeses maakoolis igale õpilasele justkui rohkem aega võimalik pühendada kui suures koolis, on probleemiks siiski see, et kooli ülalpidamiskulud tuleb ka kellelgi kanda. Energiahindade tõustes pole ühelgi omavalitsusel ülejäävat raha, millega väikse kooli ülalpidamiskulusid katta. Ja nii tulebki lõpuks volikogul mõnede kodanike arvates väga ebapopulaarne maakooli sulgemise otsus vastu võtta.
21.03.2023
blog comments powered by Disqus