Ammu on möödas aeg, kus võis linnas koristustöid kampaania korras ohutult teha.
Tuleb välja, et puhastuskampaania korraldajad ei mõtle üldse inimese tervisele. Nad on unustanud, et praegusel 21. sajandil, kui oleme juba Euroopa Liidus, ei tohiks enam koristustöid kampaania korras korraldada, sest see võib põhjustada nakatumist viirus- ja nakkushaigustesse.
Puhastuskampaania korraldajad on unustanud, et elame ajastul, kus koristustöödest osavõtja võib nakatuda mitmesugustesse viirusinfektsioonidesse, näiteks rahvakeeles hästi tuntud nakkuslikku maksapõletikku e. viirushepatiiti. Haigustekitajad satuvad hooletumal inimesel seedetrakti suu kaudu.
HI-viirusse võib nakatuda viirusekandja verega määrdunud esemest, paberist, riidest jne, kui kokkupuutekohal esineb haavand, samuti võib nakatuda kasutatud süstlanõela juhuslikust torkest. Näiteks tarvitseb vaid koristustalgutest osavõtja käel olla mingisugune haavand, kui puutub kokku nakatatud paberiga või torkab ta juhuslikult sõrme kilekotti peidetud viirusest nakatatud süstlanõela, on tal häda käes, millest puhastuskampaania korraldaja ei taha hiljem kuuldagi. Haigestunud talguline katsugu siis ise, kuidas oma haigusega hakkama saab.
Marrastuste ja kriimustuste esinemisel, kui selle käega prahis või eriti loomasõnnikuga väetatud mullas sobratakse, võib haigestuda kangestuskramptõppe e. teetanusse. Ligi 85 protsenti teetanuse juhtudest on põhjustatud torkehaavadest, kriimustustest, marrastustest või muudest traumadest. Samuti võib haigestuda tuberkuloosi, puutudes kokku tuberkuloosihaige rögaga määrdunud prahiga.
Leian, et üldkasutatavaid kohti tuleb puhastada pidevalt ja ilma kampaaniata. Tänapäeval kampaania korras ilma erivahenditeta ja instrueerimiseta inimeste ja eriti laste saatmine koristustöödele on vastutustundetu.
Jüri Laurson