SISUTURUNDUS
Kui igapäevatoimetusi segavad terviseprobleemid või vähene liikumisvõime, siis tasub kaaluda abivahendi kasutusele võtmist. Nendeks võivad olla nii liikumisabivahendid, põetus- ja hooldustooted, tugisidemed või ortoosid kui ka uriinipidamatuse tooted. Teinekord piisab vaid ühe abivahendi kasutuselevõtust, et säilitada iseseisev toimetulek ning parendada elu kvaliteeti.
GERLI SELGE
Kõigepealt tuleks hinnata, millised tegevused tekitavad inimesele raskusi ja miks. Tasuks veenduda, et asjade paigutus kodus on mõistlik ja inimesele võimalikult käepärane. Vajadusel saab teha vabaks liikumisteed ja koridorid.
Liikumisraskuste puhul on palju abi näiteks käimiskepist või rulaatorist ehk ratastega ees veetavast käimisraamist. Viimase seas leidub tooteid nii siseruumides kasutamiseks kui ka suuremate ratastega välitingimustes olevale ebatasasele pinnasele. Rulaatoritel on lukustuvad pidurid ja istmeplaat, mis võimaldab igal hetkel peatuda ja puhata. Üldiselt on rulaatoritel olemas ka istmealune riidest poekorv.
Palju erinevaid võimalusi
Pesemistoimingutel võivad olulist abi pakkuda erinevad tugikäepidemed, dušitoolid ja vanniistmed, aga ka pika varrega pesunuustikud. Kui seismisel tekib kergesti väsimus või on probleeme tasakaaluga, siis teeb dušitool pesemistoimingud turvalisemaks ja ka mugavamaks. Dušitool mahub üldjuhul keskmise suurusega dušinurka ja samuti saab sobiva istme või tooli paigutada ka vanni või kasutada vanni minekuks spetsiaalset tugikäepidemega astet.
Lisaks libisemisvastastele mattidele on olemas ka muid väiksemaid abivahendeid, mis võivad pesemist oluliselt lihtsustada. Näiteks saab pika varrega nuustikut või kammi kasutada ka inimene, kes hästi ei paindu ja kelle käeline liikumine on raskendatud.
Kui aga inimest on keeruline pesuruumi saada, siis saab peapesuks kasutada täispuhutavat vanni. Peapesuvann asetatakse näiteks voodis lebava hooldatava pea alla ning vanni küljes oleva voolikuga juhitakse vesi kõrvale ämbrisse. Igapäevaseks hoolduseks saab kasutada ka vett mittevajavaid pesuvahte, mille saab kanda kohe kehale ning niiske rätikuga puhastades eemaldada.
Kui öine tualettruumi külastamise vajadus on sagenenud ja tekitab raskusi, siis on mõistlik kaaluda potitooli vajadust. Potitooli saab asetada sobivasse kohta magamisaseme lähedusse ja nii saab pärast toiminguid muretult tagasi magama heita. Potitoole on ka mugava pehme istme ja kaetava kaanega, mis teeb nende kasutamise mugavaks ja diskreetseks.
Uriinipidamatuse korral on soovitatav kasutada täiskasvanute mähkmeid või sidemeid. Uriinipidamatust esineb küllalti sagedalt ja tänapäeval on väga suur valik tooteid, mis sobivad erineva imavuse vajaduse ja aktiivsustasemega inimestele. Lisaturvalisust saab anda nii ühekordsete või ka pestavate imavate aluslinade või niiskuskindlate madratsikatetega. Abivahendeid leidub ka riietumiseks ja muudeks igapäevasteks toiminguteks, mis võivad tagasi anda iseseisvuse ja parema enesetunde.
Soetamine riikliku soodustusega
Abivahendite soetamisel ja laenutamisel tasub teada, et riik toetab teatud juhtudel abivahendi saajat, hüvitades teinekord ka koguni 90% toote või selle rendi maksumusest. Vastavalt tootele toimub hüvitamine kas sotsiaalkindlustusameti või haigekassa kaudu.
Eesti Haigekassa soodustuse alla kuuluvad eelkõige ortoosid, uriinikotid ja kateetrid. Nende abivahendite jaoks on vajalik küsida arstilt digiretsepti. Soodustust saab arst määrata ortoosidele juhul, kui kindlustatud isikul on 6 kuu jooksul toimunud trauma või operatsioon ning samuti ka siis, kui isikul on vastav diagnoos fikseeritud haigusloos.
Sotsiaalkindlustusamet hüvitab abivahendeid nagu näiteks liikumis-, laste- ja olemeabivahendid, põetus- ja hooldusvahendeid ning uriinipidamatustooteid. Riiklikud soodustused kehtivad neile toodetele aga vaid arstitõendi alusel isikutele, kellel on puue, täielik või osaline töövõimetus või lastele eriarsti tõendi alusel, aga ka vanaduspensionäridele. Arstitõendil peab olema kirjas konkreetne abivahend(id), millele tõend kehtib. Seega ei piisa üldisest nimetusest, nagu näiteks liikumisabivahendid, vaid arstitõendil peab olema täpselt nimetatud abivahend, st näiteks käimiskepid, rulaator, ratastool vms.
Kasulik on teada, et kui muude abivahendite jaoks on vaja küsida arstitõendit, siis vanaduspensionäridele kehtib riiklik soodustus uriinipidamatustoodetele automaatselt! Nii on näiteks täiskasvanute mähkmed ja sidemed vanaduspensionäridele ligikaudu 40% soodsamad (sõltuvalt tooterühmast ja riigi poolt kehtestatud piirhinnast).
Soodustuse saamiseks ei ole vaja teha muud, kui külastada abivahendi kauplust ning võtta kaasa enda isikut tõendav dokument. Pikka aega kasutuses olnud paberkandjal olev isiklik abivahendi kaart on jäänud minevikku ning juba viimased aastad ei ole seda vaja kaasas kanda.
Suur valik abivahendeid on leitavad ka Jõgevas asuvas ITAK Terviseabivahendite kauplusest. Kauplus on kolinud suuremale ja avaramale pinnale, et võimaldada paremat toodete väljapanekut ja teha kauplus kõigi jaoks ligipääsetavamaks. Uus Jõgeva ITAK OÜ abivahendite kauplus asub nüüd Pargi 5 ning uuest aastast on kauplus avatud E, N 10–18 ja T, K, R 9–17. Riikliku soodustusega saab tooteid soetada ka mugavalt koju kätte või endale lähimasse pakiautomaati e-poest pood.itak.ee.
Nõu saamiseks tasub võtta ühendust abivahendite spetsialistiga ITAKi Terviseabivahendite ettevõttest ja ka Jõgeva kaupluses kohapeal saab küsida nõu abivahendite valiku ja valdkonda puudutavate küsimuste kohta.