Aprill pakub heitlikku ilma

1956. aastal oli aprilli alguses Jõgeval veel koguni 23,7 kraadi külma. 1988. aastal sadas aga jüripäeval maha paks lumi ja tuiskas nii, et hanged ulatusid enam kui meetrini. See lumi jõudis tookord alles mai alguseks ära sulada. Samas oli aga 2000. aastal jüripäeval 27,1 kraadi sooja ja kevadtööd täies hoos. Kõige varem on Jõgeva ümbruses põllule saadud 1. aprillil 1990. aastal.

Ka 2002. aastal saadi juba aprilli alguses põllule. Tavaliselt sulab kelts siinkandis 11. aprillil ja mullad saavad harimisküpseks 24. aprillil.

Paljud rändlinnud on juba kohal

Kevad on jõudsalt arenenud. Lumi läks põldudelt kiiresti ja varakult, metsaalustes see veel sulab ning annab jõgedesse vett. Juba on paljud rändlinnud kohal. Põldude kohal lõõritab lõoke, metsas ja parkides laulavad vindid ja rästad, on näha linavästrikke oma saba õõtsutamas, põldudel haneparvi ning ka kured on kohal. Esimesed varased kevadlilled õitsevad peenral ja metsa all, liblikadki lendavad.

Märts oli pisut soojem kui tavaliselt

Märtsi keskmine õhutemperatuur oli Jõgeval 83 aasta keskmisest kaks ja pool kraadi kõrgem. Viimasel ajal on palju räägitud kliima soojenemisest ja just kevadkuude arvelt see ongi toimunud. Kui 83 aasta keskmine õhutemperatuur on Jõgeval -3,3 kraadi, siis viimase 40 aasta keskmine on ainult -2,1 kraadi.

Samuti on soojaperioodi algus nihkunud viimase 40 aasta jooksul võrreldes kogu vaatlusreaga nädal aega varasemale ajale. Tänavu läks püsivalt soojaks (keskmine õhutemperatuur tõusis üle 0 kraadi) alates 14. märtsist.

Kuu kõige kõrgemaks temperatuuriks mõõtis Jõgeva SAI automaatilmajaam 11 kraadi ja see oli 30. märtsil.

Öine külm lõhub taimejuuri

Aprilli alguses on öösiti olnud ?4…-8 kraadi külma, päeval aga kuni 11 kraadi sooja.

Selline suur temperatuuri kõikumine taimedele soodne ei ole. Öine külmumine ja päevane sulatamine lõhub taimejuuri ja tõstab neid pinnale.

Muld jõudis aprilli esimestel päevadel Jõgeval päevasoojaga põllu pinnal 20 sentimeetri sügavuseni üles sulada, öösiti aga külmus uuesti 5…7 sentimeetrini.

LAINE KEPPART, Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus