Igaüks peab oma loorbereid ise kandma

Vanarahval on siiski ütlemine, et julgesid teha, julge ka tunnistada. Kui omaaegsed ajaloolastest ministrid tahtsid Eesti põllumajanduse ajalukku saata, siis ei tasu neid loorbereid nüüd teiste kaele sokutada. Isamaaliitlasest riigikogulane Helir-Valdor Seeder ilmutas 18. märtsi ?Vooremaas« artikli, kus igaks juhuks jäetakse osa teavet lugejate eest varjule ning ülejäänut tõlgendatakse üsna meelevaldselt.

Vigadest ei õpitud

Isamaaliit meenutab ulakat koolipoissi, kes laseb klassi paha haisu täis ja siis kisab ise esimesena ja hästi kõva häälega: «Kesse peeretas!?», vaadates ringi nagu õige mees kunagi. Haritud inimesed teavad, et majandusprotsessid võtavad aega ning otsuste järelmõju ilmneb alles mõne aasta pärast.

Eesti põllumajandus oli kõige viletsamas seisus KMÜ valitsuse ajal, kuid sinna olid selle viinud eelmise, maa-asjades sügavalt asjatundmatu valitsuse otsused. Helir-Valdor Seeder kinnitab, et Rahvaliidu eelkäijad said 1999. aasta valimistel hävitavalt lüüa, kuid ei pea vajalikuks mainida, kui palju Isamaaliit 1995. aastal pärast oma valitsemisaega Riigikokku kohti sai. Mälu värskendamiseks: Rahvaliidust vähem. Veel kord mälu värskendamiseks: vigadest ei õpitud, 2003. aastal maadles Isamaaliit taas valimiskünnisega.

Koguti 160 000 allkirja

Artikli kõige vahvam osa on see, kus omaaegseid Eesti Maarahva Erakonna ministreid süüdistatakse selles, et nad olid valitsuses Narva elektrijaamade erastamisprotsessi ajal.

Riigikogulasest kirjamehel on ligipääs valitsuse istungite protokollidele. Kui ta soovib teemasse süveneda, siis nii Villu Reiljan kui Andres Varik jäid eriarvamusele, st olid ka valitsuses strateegiliselt tähtsate ettevõtete erastamise vastu. Pealegi oli toona juttu erastamise algatamisest ja parima võimaliku erastaja otsima hakkamisest.

Riiulifirmale surus elektrijaamu poolvägisi ja erastamisnõustajale maksis kümneid miljoneid tuulde lennanud kroone ikka isamaaliitlik valitsus. Rahvaliit oli see, kes 160 000 allkirja kokku sai ning rahva toel pidurit tõmbas.

Peaminister Mart Laar oli sunnitud survele järele andma, mitte ei loobunud vabatahtlikult ja heameelega. Hea meel on vaid selle üle, et viimasel hetkel õnnestus see sunnitud loobumine kätte saada. Praeguseks on Narva elektrijaamu poolmuidu endale tahtnud nn rahvusvahelise kogemusega energeetikafirma põhja läinud.

Samas ei saa siiski öelda, et kogu artikkel oleks olnud vaid pooltõdedele üles ehitatud. Isamaaliit kannab praegu opositsioonis olles vastutust oma tegemiste ja tegematajätmiste eest.

Koit Prants, Riigikogu liige, Rahvaliit