</P>
Osaühingu Jõgeva Apteegid farmatseudi Riina Veersalu sõnul küsitakse praegu kõige rohkem C-vitamiini ja multivitamiine. “Kui inimene tuleb apteegist vitamiine ostma, küsin ma alati, kelle jaoks need mõeldud on, kas lapsele, vanemale inimesele, meesterahvale või naisterahvale või näiteks tõsiselt sportivale noorukile. Vastavalt sellele, kes on vitamiinide kasutajaks, soovitan üht või teist toodet,” rääkis Veersalu.
Inimene peaks ka teadma, kui suurt kogust ta plaanib soetada, sest kogused purkides ja karpides on erinevad ja seega on erinev ka hind.
Haiguse ajal aitab C-vitamiin
Praegu ostetakse vitamiine profülaktikaks, aga ka tervise taastamiseks pärast kurnavat haigust. Osa inimesi on viirustest puutumata jäänud, kuid tahavad lihtsalt oma immuunsüsteemi tugevdada.
Riina Veersalu hinnangul oskavad inimesed juba viirushaigusi põdevate koduste jaoks muude ravimite hulgas ka C-vitamiini küsida. “Multivitamiine pole soovitav kasutada siis, kui inimene on juba haigestunud viirusinfektsiooni, samuti pole antibiootikumikuuri ajal mõtet organismi nendega koormata. Kui aga haigus välja ravitud, on vitamiinide võtmine täiesti omal kohal,» tõdes Veersalu.
Talvisel perioodil on soovitav tugevdada organismi niisuguste mineraalainete nagu tsingi- ja kaltsiumipreparaatidega ning need on saadaval apteegis erinevates ravimvormides.
Ka vitamiine on saada erineval kujul. Näiteks on müügil vees lahustuvat C-vitamiini, samuti närimistablettidena, imemistablettidena, koos glükoosiga ja ka drazeedena. Kõige kiiremini omastab organism Riina Veersalu kinnitusel vees eelnevalt lahustatud vitamiinpreparaate.
Sportlastele sobivad lahustuvad vitamiinid, lastele siirup
Ka polüvitamiinide valikus on lahustuvaid tablette, mida eriti soovitatakse vanematele inimestele, kellel on probleeme maoga või seedetraktist imendumine aeglane. Lahustatud preparaat ärritab magu vähem.
Samuti soovitavad apteekrid lahustuvaid preparaate sportlastele, kellel on intensiivse treeningu tõttu vaja organismi kiireks taastumiseks mineraalaineid juurde anda. Lastele mõeldud vitamiine võib osta siirupina. Seda tuleks võtta lusikaga pärast sööki. Siirupist võib veega segades teha ka maitsva vitamiinijoogi. Paljud lastele mõeldud vitamiinid on olemas närimistablettidena, mida võtavad meelsasti ka kõige kapriissemad lapsed.
Riina Veersalu rõhutas, et vitamiine võetakse alati pärast sööki või söögi ajal. Tühja kõhuga ei soovitata neid tarvitada.
Alati kulub talvel ära ka üks või mitu kalamaksaõli kuuri. Maitse pärast ei pea enam muretsema, nüüd on müügil ka maitsestatud kalamaksaõli nende jaoks, kes kapsleid ei saa neelata. Kalaõli sobib hästi ka südame ja veresoonkonna haiguste profülaktikaks, tuletas Riina Veersalu meelde.
Samuti tasub talvel tarvitada küüslaugupreparaate, sest küüslauk hävitab pisikuid ja tugevdab immuunsüsteemi.
“Sõltuvalt tootjafirmast, preparaadi toimeainete sisaldusest ja ravimvormist (siirup, kapslid, lahustuvad tabletid jne) võivad hinnad olla väga erinevad. Usun, et üks või kaks vitamiinikuuri aastas on igale kliendile taskukohane. Kõige odavam vitamiinikuur läheb maksma umbes 15 krooni,» märkis Veersalu.
HELVE LAASIK