Teisipäeval Jõgeva kultuurikeskuses peetud ettevõtlusseminaril ettevõtte edukat ekspordilugu tutvustanud Valmeco juhatuse liige Raul Taul rääkis, et ühe tellimusena on firma ka Gröönimaale puidust vanglahoone ehitanud.
Taul nimetas Gröönimaad üheks eksootilisemaks ja kaugemaks piirkonnaks, kus ollakse huvitatud Valmeco valmistavatest freesprussmajadest. “Me ehitasime vangla puidust osa, muude töödega, näiteks trellide paigaldamisega tegelesid teised firmad,” lisas ta.
Enamik toodangust Saksamaale
Valmeco on eksportinud ka Taani, Hollandisse, Hispaaniasse ja Prantsusmaale, kuid 70-80 protsenti ettevõtte toodangust läheb Saksamaale, kuhu turustavatel freesprussmajadel arvestatakse ka selle maa traditsioone ning klientide soove.
“Samuti tuleb arvestada saksaste kommetega ärisuhete loomisel. Näiteks meilide saatmine on küll ökonoomne ja operatiivne, kuid nendele reageeritakse üldiselt tagasihoidlikult. Parema tulemuse annab klassikaline paberil kiri, eriti eelistatakse aga kokkusaamist, millega sageli kaasnevad ka ärilõunad,” rääkis Raul Taul.
Tema sõnul valmistab ettevõte freesprussmaju, mille detailide maksimaalne paksus on 94 millimeetrit. “See on suurim jämedus, millist palki suudab meie masinapark läbi lasta,” tunnistas Taul.
Koos välisturule
Seminaril ettekandega “Mis on eksport ja mis eristab eksporti tavalisest müügist” esinenud Pärnumaa Puiduklastri projektijuht Toomas Kuuda ütles, et aktsiaseltsil Valmeco on välisturgudel senisest veelgi rohkem perspektiivi.
“Näiteks kui käsime kevadel Norras ärivisiidil, tundis just üks sealne ettevõte huvi freespalgist aiamajade vastu. Usutavasti on võimalik saata Norrasse ka Valmeco tootekirjeldused koos pakkumistega,” lisas ta.
“Praegu kuuluvad meie puiduklastrisse Pärnumaa ettevõtted ja ka üks Viljandimaa firma. Oleme aga avatud kõikide Eestimaa paikade ja mõistagi ka Jõgevamaa tootjatele. Klastri liikmed tegelevad ühiselt nii tootearenduse kui ka osalemisega välisturul, kus me pole mitte konkurendid vaid koostööpartnerid,” ütles Kuuda.
i
JAAN LUKAS