Juba jaanipäeva paiku kollendavad turulettidel esimesed kukeseenekuhilad, ajades ärevile “metsahullud” — järelikult kusagil juba on!
Seeneralli kogub kõvemaid tuure augustis, kui ka pilvikud ja riisikad nina sambla seest välja suruvad. Pärast esimesi tõsisemaid sügisvihmu on asjatundjatele teada, kas käsil on kehv, keskmine või rikkalik seeneaasta. Tänavuse on mõned asjatundjad üle keskmise heaks kuulutanud, kuid mõnel pool leidub vaid noorelt ussitanud pilvikuid. Seega, nii, nagu suvist vihma, ei jagu ka seeni igasse kanti ühtviisi. Siin-seal meenutavad seenefanaatikud mullusügisest kuuseriisikaküllust, kuid on tihnikuid ja hekialuseid, kust neid tänavugi ämbrite kaupa välja tassitakse.
Korvide ja nugadega relvastatud metsaminejad liigituvad mitmesse tõugu ja seltsi. Mõni neist võtab korilusretke ette oma pere talvise toidulaua mitmekesisuse nimel, mõnel mõlguvad meeles kokkuostus ja turul saada olevad eurod ja sendid. Aga on neidki, kelle põhiline eesmärk on metsavaikuses ringi lonkida. Nõuandeid ja retsepte, mida saagiga hiljem köögis ette võtta, leiab ajakirjandusest, raamatutest ja internetist, kuid enamasti kujunevad igas peres välja oma marinaadid ja soolamismeetodid, pitsad ja pirukad, raguud ja seljankad, mida igal sügisel omal meetodil vaaritatakse. Retseptid liiguvad aga ka köögist kööki, laienevad ja täienevad ja on seega lausa üks rahvapärimuse alaliike.
Millest kodus alustada?
Märkimist väärib, et tehnoloogia, kuidas värskelt korjatud seene töötlemist alustada, võib meie väikeses Eestis paikkonniti, aga ka perede kaupa üsna erinev olla.
“Kindlasti tuleb keetmist vajavaid seeni enne ööpäev külmas vees hoida, et mõru välja liguneks,” teatakse Pala kandis. Sama meelt on ka mitmed keskeestlased “No kuumast veest tuleb ikka kõik läbi lasta,” on veendunud mõni Peipsi lähedal kasvanu, kuid samas pole see meetod sealgi eranditeta reegel.
“Mis neist leotada, võtavad asjata vee sisse nagu käsnad,” väidavad võrukesed ja tartlased, kes prahist puhtaks solgutatud metsaannid, mis kupatamist vajavad, kohe kastruliga pliidile tõstavad. Kui on tegemist eriti mõrude sortidega nagu männiriisikad või tõmmuriisikad, on tark ka keeduvett vahetada. Katlast tulnud seened tuleb pikemaks ajaks külma vette ligunema ja jahtuma jätta, selles on kõik köögitargad ühte meelt.
Kui on võõras, jäta metsa!
Fakt on aga see, et kui koju on toodud õige söögiseen, jääb täie tervise juurde nii saagi hoolikas töötleja kui muretum käitleja. Söödavaid, kuid üldiselt tundmatuid seeni kasvab meie metsades üllatavalt palju, kuid leidub ka uskumatult mürgiseid — üksainuke suutäis võib tappa! Seenetarkused liiguvad kodudes tegelikult põlvkonnalt järgmisele ja neid järgida ongi kõige kindlam ja ohutum. Kui te ikka siiani näiteks šampinjoni vaid kaupluseriiulil purgis kohanud olete, pole eriti tark enda ja lähedaste peal “inimkatset” teha ja metsast midagi koju vedada, mis seda peent suupistet ehk meenutab.
Seeneinfot leiab netis surfates ja teatmeteoseid lapates küllaga, aga kui kõigele vaatamata tekib kahtlus, et on tehtud viga ja taldrikult on suhu rännanud eluohtlik või hirmsaid vaevusi tekitav pala, saab tarka nõu ka mürgistusteabekeskusest, mille telefoninumber on 16662. Keskusel on ka meiliaadress www.16662.ee, kuid kui häda juba käes, on sealt infot hankida hilja ja tark oleks kiirabi kutsuda.
Loodusemärgid lubavad leebet ilma veel mitu nädalat, minge te kah seenele!
Mõned kaua rännanud ja täienenud toiduretseptid
Seeneseljanka
1 kg kupatatud hakitud seeni
150g õli
0,5 kg tomateid
300 g porgandeid
0,5 kg sibulaid
Maitse järgi soola, suhkrut ja äädikat
Kuumuta kastrulipõhjas õli, lisa hakitud sibul ja riivitud porgand, hiljem muu kraam ja maitseained. Hauta pehmeks. Võib kohe kartuli kõrvale ära süüa või talveks purki sulgeda.
NB! Hea säilimise nimel tuleb äädikat lisada nii palju, et roal haput maitset enne purkisurumist tunda oleks!
Seene-juustupirukas
Põhja tarvis mätsi kokku:
100 g hakitud margariini
1klaas (2 dl) jahu
1 tl küpsetuspulbrit
œ klaasi riivitud juustu
2 spl hapukoort
veidi soola
Katteks:
1 klaas hakitud kupatatud seeni
paprikatükke, tomativiile, riivitud peterselli (kui ei maitse, ära pane!), soovi korral ka singikuubikuid
100 g riivjuustu.
Kõige peale vala munasegu:
2 lahtiklopitud muna, 3/4 klaasi kohvikoort, punet või pitsamaitseainet, soola, hakitud küüslauku, veidi jahvatatud pipart.
Kui küpseb 200 kraadi juures pealt helepruuniks, ongi valmis!
i
KAIE NÕLVAK