Maria Orbi tänavused tippsaavutused on noorte teaduspreemia ja kuldmedal

 

Hiljuti olid Jõgeva raudteejaama Tallinna-Tartu rongi vastu kogunenud rohkesti rõõmsaid Jõgeva Ühisgümnaasiumi abituriente. Neil oli kaasas plakat tunnustussõnadega oma klassikaaslasele Maria Orbile, kes saabus preemiaga tagasi Ameerika Ühendriikides Atlantas toimunud noorte teadusmessilt INTEL ISEF, kus pälvis preemia uurimistöö eest “Katlakivi tekke vähendamine magnetseadmega”. Rahvusvahelisel tasemel tunnustuse pälvinud Jõgeva neiul on põhjust rõõmustada teisegi suursaavutuse üle: gümnaasiumi lõpetab ta kuldmedaliga.

 

Küsisin Marialt, kas ta oli väikese tüdrukuna veidi teismoodi laps kui teised, kes rohkem ümbritsevasse maailma süvenes, kõike uuris ja puuris.

“Ma ei ütleks, et mul lapsepõlves teadushuvi oleks olnud. Mängisin ikka tavalisi mänge: poodi, kodu, olin nukkudele emaks. Kui suuremaks kasvasin, sai harrastuseks ka muusika. Lõpetasin kaks aastat tagasi Jõgeva Muusikakooli, kus õppisin flööti ja lisapillina klaverit,” rääkis ookeani tagant naasnud tütarlaps. Tema ema Merike Katt on muide Jõgeva Muusikakooli direktor ja meeskoori Mehis dirigent. “See fakt pole mu muusikahuvi tekkimises aga arvatavasti põhiline,” ütles Maria.

 Kooli uurimistöö, mida Jõgeva Ühisgümnaasiumis tavaks koostada, otsustas Maria Orb kirjutada keemiast. “Keemia on mulle alati hästi loogiline tundunud, olen sellega hakkama saanud ning võitnud korra ka keemiaolümpiaadi, ” rääkis ta. 

Uurimistööst tasub otsida praktilisi tarkusi

Oma uurimistöö pühendas Maria Orb katlakivile, kõvale sadestisele, mis entsüklopeedia definitsiooni kohaselt moodustub vees leiduvatest karedust põhjustavaist sooladest ja metalli korrosiooni produktidest katla või soojusvaheti soojusvahetuspindade veepoolsele küljele.

“Uurimuse koostamist alustasin ma taustmaterjali kogumisest teoreetilise osa jaoks. Vee ja vee kareduse kohta teavet ikka leidus. Vee magnettöötluse teemadel aga polnud vähemalt Jõgeva linnaraamatukogus ühtegi raamatut ja internetis leidus peamiselt inglisekeelset informatsiooni. Uurimuse koostamisel pidi arvestama ka spetsiaalseid nõudeid, näiteks alapunkte, mida töös tarvis välja tuua ja muuhulgas kirja suurust. Seadsin eesmärgiks uurida, kas magnetseadmed on katlakivi ära hoidmiseks efektiivsed ja jõudsin järeldusele, et vähemalt Jõgeva linna oludes on nendest kasu. Põhimõte on tegelikult lihtne. Kui vesi voolab torust läbi, siis läbib see magnetvälja, mis seda mõjutab. Kui vett pärast seda kuumutada, siis tekibki katlakivi vähem. Mu sooviks oligi kirjutada uurimistöö, millest võiks inimestel ka praktilist kasu olla. Konkreetse idee pakkus välja aga keemiaõpetaja Neeme Katt, kes oma ainet õpilastele väga mõistevavalt seletada oskab ja igaks tunniks põhjalikult valmistub. Tema keemiatundides on iga minut ära planeeritud.”  Need tunnustussõnad pedagoogile on suunatud mõneti ka perekonda, nimelt on paljude laste lemmikõpetaja Neeme Katt Maria Orbi isa. 

Teadusmess suures hoones

Kui Maria Orbi katlakivi aineline uurimistöö sihtasutuse Archimedes korraldatud Eesti õpilaste teadustööde riiklikul konkursil teise koha pälvis, teatati neiule, et lisapreemiaks on talle võimalus minna Atlantasse noorte teadusmessile INTEL ISEF.

“Muidugi rõõmustasin seda uudist kuuldes, kuid olin ka mingil määral shokis ega saanud justkui aru, mis mu ümber toimub. Tööd ei tarvitsenud teadmusmessil esitlemiseks ümber kirjutada, küll aga tuli selle tutvustamiseks valmistada poster.”

Et jõuda teadmusmessi toimumispaika, sõitis Maria Orb koos sihtasutuse Archimedes saatjatega Tallinnast Stockholmi, edasi lennukiga New Yorki ja lõpuks Atlantasse. Suure ajavahe tõttu tundsin end kohale jõudes üsna kurnatuna, kuid peagi kohanesin ümbritseva keskkonnaga. Hoone, kus teadusmess toimus, oli tohutu suur ja seal oli kohutavalt palju ruume. Ürituse korraldamisega seotud inimesed ja suunaviidad võimaldasid aga kiiresti vajalikku sihtkohta jõuda. Kergendus oli seegi, et  elasime hotellis, mis oli kongressikeskusele üsna lähedal.”

Maria sõnul tutvusid  tema uurimistööga mitmed zürii liikmed. “Üks neist “piinas” mind kõiksuguste küsimustega lausa pool tundi. Töö vastu tundsid huvi ka mitmed noorte teadusmessi külastajad, muu hulgas Ameerika mereväe ohvitserid ja Hambaarstide Ühingu liikmed.”

Teadusmessi eelviimasel päeval sai Maria Orb teada, et töö eest  määrati talle 1000 dollari suurune preemia. “Teatasin sellest uudisest telefonitsi kohe vanematele. Milleks raha kasutan, pole veel täpselt teada, kuid eks see toiminguterohkel suvel ikka ära kulub.” 

Eestist kuulmine hämmastas

Rääkisime Mariaga ka reageeringutest tema kodumaa kohta. “Kui kuuldi, et olen Eestist, tehti mõnigi kord suured silmad. Enamik inimesi ei teadnud, kus selline riik asub. Kui ütlesin, et  Soome lähedal, aitas see mõneti selgust tuua. Enamik teadusmessil osalenud noori oli saabunud USA erinevatest osariikidest, aga ka Norrast, Suurbritanniast ja Egiptusest. Vahetasime omavahel märke ja õhtul veetsime vaba aega ka diskol. Kellegagi põhjalikumalt tuttavamaks ma aga ei saanud. Üldiselt osutus see ka väga raskeks, sest suures rahvamöllus olnuks lausa ime, kui ühe inimesega mitu korda kokku saad.”

Kuldne koolilõpp ja loosiõnn

Jõgevamaa hariduslukku on Maria Orb oma nime jäädvustanud kui kuldmedaliga koolilõpetaja. “Kuldmedalit ei seadnud ma endale just raudseks eesmärgiks. 12. klassis õppisin siiski rohkem kui tavaliselt. Päris pikka aega pole Jõgeva Ühisgümnaasiumi lõpetajate hulgas kuldmedali saajaid olnud. Möödunud aastal oli üks kullaga lõpetanu, tänavu aga kolm, ja samuti üks hõbemedal. Nii suurt medalisaaki võib meie kooli jaoks tõesti ilusaks ja uhkeks sündmuseks pidada,” rääkis nii igapäevases õppetöös kui ka noorteteaduses silma paistnud neiu.

Oma lemmikaineteks nimetas ta keemia kõrval ka kirjandust, inglise keelt ja bioloogiat. Aega jätkuks tal kooliajal ka kaasa tegemiseks näiteringis ja rahvatantsurühmas.

Mõnikord soosib aga tarku inimesi ka loosiõnn. Kui maavanem Aivar Kokk loosis parimate koolilõpetajate vastuvõtul välja kaks piletit rokkooperile “Ruja“, sai nende omanikuks Maria, kes 21. augustil koos oma kaaslasega suurejoonelist muusikaetendust vaatama läheb.

 Kes kaaslaseks on, jättis Maria enda teada. Küll aga avalikustas ta oma kavatsused meeldivalt suve nautida, võib-olla nii taskurahaks kui ka eneseteostuse eesmärgil raha teenida ning minna Tartu Ülikooli farmaatsiat õppima.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus