E-Piim Tootmine ehitab aastaks 2022 Paidesse 29 miljonit eurot maksva tehasekompleksi, millest saab seni suurim Eestisse rajatud piimatööstus. Sinna kolib üle ka seni Põltsamaal tegutsenud juustutootmine. See on põhjustanud väikelinnas hirmu, et E-Piim suleb peagi jäädavalt uksed ja seni paljudele leiva lauale toonud töökohad kaovad.
„Neil hirmudel ei ole mingit alust,“ kinnitas E-Piim Tootmine juhatuse esimees Jaanus Murakas Vooremaale.
„Tõesti – pärast Paide tööstuse tööle hakkamist juustu Põltsamaal enam ei toodeta, kuid toodangu pakendamine, viilutamine ja riivimine toimub Põltsamaal kindlasti edasi.“ Ta ütleb aga ka, et tegelikult on tegu pigem tootmise peatamise kui lõpetamisega.
Juustutootmisel uued ideed
„Meil on mõningaid plaane ja mõtteid, et juustu tootmine ses ajaloolises paigas ikkagi jätkuda saaks, kuid kuna ideed on veel algusjärgus, siis räägiks neist mõni aeg hiljem.“
Juhatuse esimees toob juustutootmise Paidesse üleviimise põhjuseks vajaduse tootmise ajakohastamise järele. „Esimest korda valmistati Põltsamaal juustu 1910. aastal. On ju loogiline, et meilgi tuleb ajaga kaasas käia ja tootmist nüüdisajastada. Paides saab juustutoodangu maht olema kolm korda suurem kui praegu Põltsamaal,“ annab Murakas aimu uutest plaanidest.
Juustutegijaid Paides kindlasti kolm korda rohkem tööle ei võeta, sest uued tootmisliinid on automatiseeritud ja töökäsi vajavad vähem kui praegu.
„Töötajad on ettevõtte kõige suurem varandus ja kõik me teame, et tööjõu leidmisega on Eestis tõsiseid probleem. Nii tulebki muuta tootmist vähem tööjõumahukaks või tuua töökäsi väljast sisse. Meie läheme pigem seda teed, et automatiseerime nii palju kui võimalik. See võimaldab meil töölistele paremaid töötingimusi luua ja rohkem palka maksta,“ selgitas Murakas.
Paides läheb ehituseks
Paari-kolme aastaga ei juhtuvat aga Põltsamaal E-Piimas veel midagi. Selle ajaga, kui Paidesse uut tootmist ehitatakse, suunatakse seda soovivad töötajad ümberõppele. Esimene grupp on juba koolituse läbinud, kohe alustavat teine õppegrupp.
„Kõik juustutootmisega seotud töötajad, kes soovivad tulla edaspidi tööle Paidesse, on teretulnud. Töökohtade täitmisel on loomulikult eelistatud praegused töötajad, sest oleme oma töötajatele senitehtu eest tänulikud ja soovime neile ka edaspidi tööd pakkuda,“ ütles Jaanus Murakas.
Tema sõnul teevad nad iga päev pingeliselt ööd selle nimel, et Paides ehitusega pihta hakata. „Ehitustööd algavad 2020. aasta alguses ning tootmise avamisajaks on planeeritud 2022. aasta kevad. E-Piima tehasekompleksi ehitus on kindlasti üks suuremaid investeeringuid Eesti tööstusesse viimaste aastate jooksul,“ kinnitas Murakas.
Lõunanaabrid pundis, eestlased veel ootavad
Planeeritav tööstus vajab iga päeva 1000 tonni toorpiima. E-Piima ühistuliste partnerite päevane piimatoodang on täna 300 tonni, mis on ka maksimum kogus Põltsamaa meierei töötlemisvõimsuste jaoks. Lihtne arvutus ütleb, et lisaks tuleb Paidesse kokku saada veel 700 tonni toorpiima. Kust see tuleks? E-Piim nõukogu liikme, kohaliku piimatootja Viraito juhatuse liige Riho Kensi sõnul on lõunanaabrid lubanud ettevõtmises kaasa lüüa. „Nad on julgemad uute ettevõtmisega kaasa tulema, Eesti piimatootjad on pigem seisukohal, et ehitage valmis, pange asi tööle ja siis me vaatame,“ nentis Kens. Uue tehase projektiga on tänaseks juba liitunud või eellepingud sõlminud märkimisväärne hulk piimatootjaid –kokku 850 tonni ulatuses päevas.
Riho Kens on aga optimistlik ja loodab, et uus ajakohane tootmine aitab toodangu omahinda madalal hoida ja sellevõrra saab tootjale edaspidi ka kõrgemat piima hinda maksma hakata.
Miks eesti piimatootjad ei ole varmad kampa lööma?
Lembit Paal, Pajusi ABF juhataja
Olen piimatootjana kahe käega Paidesse rajatava tootmise poolt, sest teravnev konkurents piimaturul on tootjale eeldatavalt kasulik. Kuid mis puutub Eesti piimatootjate pelglikusse, siis on seegi õige. E-Piim ühistusse kuuluvate piimatootjate päevane kogutoodang on 300 tonni, Paide vajaks aga päevas 1000 tonni toorpiima. Kui seda kogust aga iga päev tootmise torudest läbi ei käi, on tehas üsna kiirest n-ö vee all.
Isegi kui mingi osa puuduolevast toormest tuleks Lätist ja Leedust, tuleks ikkagi veenda väga paljusid eesti piimatootjad, et E-Piima tootmisse piima müüa on tulus. Nii peaks sealne piima kokkuostja suutma ka tootjale kõrgemat hinda pakkuda kui praegused tootjad nagu Valio, Maag, Tere jne. Oleme E-Piima rahvaga asju kordi arutanud ja üritanud leida seda ühisosa, mis paneks tootjaid just toodangut neile müüma, mitte mujale. Kahjuks pole me seda seni leidnud, samuti ei hakka keegi enne konkreetsete hinnapakkumiste tegemist mingeid eellepinguid sõlmima. Pajusi ABF lõpetas E-Piimale toorpiima müümise 2018. aasta veebruaris ja seda sel lihtsal põhjusel, et mujal makstakse rohkem. Kui ühistuliselt tegutsejad suudavad tõesti tagada kõrgema piima kokkuostuhinna ja seda jätkusuutlikult, siis pole mingit takistust, miks kõik eesti piimatootjad ei võiks oma piima edaspidi Paidesse viia. Seni aga olen seisukohal, et lubadustega arveid ei maksa ja ootan huviga E-Piima meeste edasisi samme. Piimaäri on otseses mõttes sendiäri. See tähendab, et tootjale on iga sent, mis piimaliitrile lisaks makstakse, väga oluline. Ja nii taandubki kõik sellele, et kes rohkem maksab, selle oma on ka piim. Mul pole vahet, mis kirjadega piimaauto hommikul lauda juurde veereb, tähtis, et saan toodangu eest sellist hinda, mis võimaldab mul töötajatele palgad maksta ja arved tasuda. Kui Jaanus Murakas suudab Paidesse selle tehase valmis ehitada ja selle ka töös hoida, väärib see mees tõesti ausammast. Seni aga hoiame kahe käega pöialt, et asjad laabuksid, nii nagu E-Piima eestvedajad on plaaninud.
Paide uue tööstuse vastuvõtuvõimsus on 1000 tonni toorpiima ja 85 tonni kontsentreeritud vadakut päevas. Paide tehase toodang on suunatud ennekõike ekspordiks: selle võimsus saab olema 33 000 tonni erinevaid juuste ja 30 000 tonni vadakupulbrit aastas.
Uus tootmisüksus suudab töödelda umbes neljandiku Lätis ja Eestis toodetavast piimast. Raha uue kombinaadi jaoks tuleb nii Piena Celsilt kui ka E-Piimalt, lisaks on kaasatud Euroopa Liidu rahastus ning erainvesteeringud.
ASi E-Piim Tootmine käive oli eelmisel aastal 46,6 miljonit eurot ja kasum veidi enam kui 920 000 eurot.
MERIKE KASK