Populaarsed mänguasjakastid ja muud puittooted valmivad Kääpal

Mustvee vallas Kääpa külas, peaaegu tagumises osas asub üks kaarhall. Seal tegutseb perekond Mäerand: Ott, Astra ja väike ilmakodanik Otto, kes on nüüdseks juba seitsmekuune. Väikeettevõtjate käe all valmivad täispuidust mänguasjakastid ja dekoratiivtooted.


Kaarhallis askeldav Ott tõmbab parajasti mänguasjakastidelt maalriteipi maha. Järele jäävad ilusad sirged jooned ning kuju võtavad valgel taustal hallid mäed. Omamoodi märgiline hetk, sest just selle disainiga kaste läheb siit kaarhallist kõige rohkem välja.

Tagasi maale

Oti ja Astra näol on tegemist perega, kes on juurte juurde tagasi tulnud. „Käisin Tartus koolis ning seejärel töötasin seal neli aastat. Linnaelu pole mulle kunagi meeldinud, tahtsime abikaasaga mõlemad maale tagasi. 2015. aasta augustis mõtlesimegi, et võiks siia jäädavalt tagasi tulla. Idee, et võiks midagi ise tegema hakata, oli juba 2013. aastal,“ meenutas Ott. Siis hakkas idanema idee oma ettevõttest.

„Minult küsiti, et kas olen ikka kindel, et tahan maale. Aga mina ei kahelnud, see oli ainuõige otsus. Nüüd, kui teeme linnapäevi, mil käime pakke viimas ja materjali toomas, tahame ruttu tagasi koju,“ lisas Astra.

Esialgu elasid noored Oti vanemate juures. „Ühel hetkel tahtsime oma elamist ja ostsime krundi. Nüüd oleme kaks aastat veetrassi oodanud ja kevadeks peaksime selle saama. Üürisime korteri ja oleme seal peaaegu kaks aastat elanud,“ rääkis Astra.

Kaarhall, kus kõik kastid, lõikelauad, pulma- ja jõulukaunistused oma ilme saavad, kuulub Oti isale, mida Mäerand Grupp OÜ rendib. „Algul oli see kehvas seisus, hakkasime vaikselt parandama, palju on veel teha,“ nentis Ott. Astra lisas, et unistab väikesest kontoriruumist.

„Meil on plaan laieneda ja kõrvale juurde ehitada. Vaja oleks värvimisele eraldi suuremat ruumi. Soovime veel rohkem kaste korraga töösse võtta, sest ootamine võtab aega ning rohkemate kastidega kuluks see aeg mõistlikumalt,“ rääkis Ott.

Valmisid vajaduspõhiselt

Kastid, millest Ott räägib, ongi üks minevamaid tootegruppe. Ning ootamine, mida Ott mainib, seisneb värvimises, mida tehakse südame ja täpse käega. Selleks, et üks mänguasjakast lõplikult valmis saaks, kulub päevi, sest ainuüksi värvi kuivamiseks tuleb kolm päeva oodata. Siis on kindel, et see enam kahjustada ei saa. Seejärel kleebitakse kastile varem laseriga välja lõigatud nimi ja tähekesed. Siis veel kaas, logo ja kaup võib teele minna.

Nii nagu kõik tootegrupid, tekkisid kastid vajaduspõhiselt. „Tegime linnas remonti ja abikaasal oli kaste vaja, ta ei leppinud tavalistega. Siis tegimegi esimesed katsetused ja kõigile meeldis,“ rääkis Ott. Esimesed puidust kastid läksid sugulasele sünnipäevaks, sellest sai väikestviisi alguse ka tänane ettevõte.

„Ülejäänud asjad on aastatega ja käigupealt, vastavalt vajadusele tulnud,“ nentis Astra. Nii jõuavad perekonnani aeg-ajalt kliendid, kes esitavad soovid, mida Ott ja Astra veidi täiustavad. „Kui tulemus on ilus, lisame selle tootegruppi,“ lisas Ott.

Lisaks kastidele meeldivad klientidele ka lõikelauad ja pusled. Pulmahooajal visatakse pilk ja rahakott peale pulmadekoratsioonidele nagu ametimärgid, kohakaardid ja koogitopperid. Jõulude ajal tehakse jõulukaunistusi. Need lõigatakse välja vineerist, kas valmiskujunduse või kliendi kujunduse põhjal. Eelmisel aastal läks ühele ettevõttele näiteks 500 jõuluehet. „Algul lihvisime neid käsitsi. Siis ütles Ott, et ostame lihvimismasina. Olin esialgu skeptiline, aga hea, et sai ostetud, nüüd ei kujutaks ilma selleta tööd ettegi,“ rääkis Astra.

Kogu töö valmibki Kääpal kaarhallis. Materjal tuleb Tartust Puumarketist ja K-Rautast. Seal teatakse Otti juba nime- ja nägupidi. „Alguses ostsime hööveldatud lauad ja tegime ise n-ö liimpuitkilpe, aga kuna mahud läksid suuremaks, siis enam nii ei jõudnud. Pidime leidma parema lahenduse ja praegune on kiirem ja lihtsam,“ rääkis Ott, kes on kõigi täispuidust kastide suurused ise paika pannud. Soovi korral saab lasta teha mänguasjakasti suuruse ka kliendi soovidest lähtuvalt.

Oluline järelturundus

Klientide soovid on aidanud Otil ja Astral nii mõndagi paremaks teha. Näiteks mänguasjakastide kaaned olid esialgu kettidega, et kaas tagurpidi ei käiks. „Üks klient tahtis kindel olla, et kaas lapsele peale ei kukuks, siis asendasime ketid amortidega. Nüüd ilma ei saakski,“ sõnas Ott. Ka mäekujutised mänguasjakastil oli ühe kliendi erisoov. Sellest on nüüdseks kujunenud populaarne artikkel, kus erinevad värvilahendused omavahel mängima pannakse.

Selleks, et tooted võimalikult kaua ilusana püsiksid, panevad Ott ja Astra ka juhised kaasa. „Me ei saada lihtsalt toodet välja, vaid lisame hooldusjuhendi, kuidas näiteks lõikelauda hooldada, et ta ilus jääks. Mu vend pani lõikelaua nõudepesumasinasse ja see on kõige kohutavam asi, mida puiduga teha saab. Lõikelaud muutus halliks ja kaitsekiht kulus maha, sest puit ei kannata nii kuuma vett,“ andis Astra nipi.

Kliente Mäerand Grupp OÜ-le jagub. Nõnda on pererahval käed-jalad pidevalt tööd täis. Natuke liigutab taktikeppi ka seitsmekuune Otto. Üksjagu ärevust tekitas Otto emale ja isale juba läinud aastal. Nimelt oleks pisipoiss pidanud sündima 27. detsembril, ehk ajal, mil tööd on kõige rohkem. „Olin sel päeval veel tööl. Otto sündis hoopis 7. jaanuaril. Saimegi kõik jõulutellimused valmis ja äragi saadetud, just nii nagu lubanud olime,“ rääkis Astra. „Ju poiss teadis, et ei ole mõtet varem trügima hakata, las vanemad teevad tööd,“ muigas Ott.

Kui varem oli Astra ülesandeks laserpingil toimetada ja värvida, siis nüüd jääb üksjagu tööd Otile. Kuid pereisa ei kaeba, isegi kui natuke peab une arvelt näpistama või 14-tunniseid tööpäevi tegema.

„Ma ei ole hommikuinimene, mulle meeldib magada. See-eest pean siis õhtul kauem olema. Kuid kuna mulle meeldib see, mida teen, ma ei kurda. Seni, kuni noor oled, tulebki kõik üles töötada,“ arvas Ott. Vahepeal, eriti jõuludel, on abis ka pereliikmed ning nüüdki, kui Astra Ottoga üldjuhul kodune, täidab suuresti tema ülesandeid Oti täditütar Greta koos oma venna Oskariga, kes töökogemuse saamiseks neil vabatahtlikena ametlikult tööl on.

Tooteid läheb ka välismaale

Lisaks nendib pereisa, et rutiini tööl ei teki. „Meil on kastid erinevate värvilahendustega, vahepeal saab olla laserpingil ja siis muud teha. Hakkasime pakkuma ka epoxy-laudu, mis on Pinterestis teada-tuntud river table nimega,“ rääkis Ott uuest tootegrupist. Üks katsetus kaugemal seisabki.

„Ise tunneme, et neljas aasta jookseb ja nüüd on kõik käima läinud. Ettevõte toimib, meil on kindel klientuur ja igakuiselt kogu aeg tellimusi,“ lisas Astra. Talle teeb rõõmu seegi, et inimesed meeleldi tooteid ostavad, hoolimata pikast ooteajast.

„Meie peamised kliendid on Tallinnast. Nüüd on ka siitkandist ostma hakatud. Oleme müünud ka välismaale, meil on etsy.com-is oma e-pood. Päris palju kaste oleme saatnud Ameerikasse, Saksamaale, Norra. Me ei ole välisklientidega väga palju tegelenud, pigem oleme hetkel Eesti turule panustanud,“ rääkis Astra.

Rõõmu pakub, et eestlased väärtustavad aina enam käsitööd ja täispuidust tooteid. Ka ei ole soovijaid hirmutanud nelja nädala pikkune ooteaeg, mida tuleb kindlasti mänguasjakastide puhul arvestada. Seega ei tasu oma tellimusi viimasele minutile jätta.

Nii Ott kui ka Astra kinnitavad, et ettevõtte pidamine ei ole bürokraatia tõttu alati meelakkumine, kuid sellegipoolest läheb neil hästi. „Alustasime alguses ikka täispanustega. Müüsime isegi auto maha. Suur osa rahast läkski siia,“ rääkis Astra. Ka Ott tõdes, et jõudu ja motivatsiooni peab olema. „Käibe tõus on võrreldes eelmise aastaga poole suurem. Seega läheb meil hästi,“ ütles Ott.

„Mul oli siht paigas, et 10 aastaga tahaks ettevõtte üles töötada. Alustama peab noorelt, siis saab hiljem puhata,“ arvas Ott. Seega tegutseb Mäeranna pere rahulikult Kääpal edasi. Ent üks soov on neil siiski.

„Hiljemalt septembris võiks oma jõulutellimused juba esitada. Siis on kindel, et kõik saab õigeks ajaks valmis,“ rõhutas Ott.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus