Reede õhtul Jõgeva kultuurikeskuses toimunud valla tänuüritusel anti üle kolm Jõgeva valla kultuuripreemiat. Auhinna, diplomi ja sellega kaasneva rahalise preemia said parim korraldaja, parim kogukond ja üle anti ka valla loomingupreemia.
Vallavanem Aare Olgo tänas kultuuritegijad, kelle tõttu on Jõgeva vald mullu väga hästi välja paistnud. „Meie riik püsib oma kultuuril. Headele tegudele eelnevad head mõtted, kultuurivallas on olete teie nende mõtete ja tegude taga,“ ütles ta.
Kogukonnapreemia sai Härjanurme Maarahva Selts. Seltsielu alustati Sadukülas kohe, kui Eesti taasiseseisvumine seda võimaldas ja tore on see, et seltsiellu on aktiivselt kaasatud kõik põlvkonnad. Noored korraldavad rohkem tantsupidusid nagu Halloweeni pidu, keskealised teevad kultuuriprojekte nagu Kursi kihelkonna rahvarõivaseelikute kudumine. Eakad kogunevad regulaarselt seltsitegevuseks ja raamatukoguhoidja Inna Kübarsepa eestvedamisel toimuvad vestlusõhtud. Ühtehoidev, oma traditsioonidega kogukond teeb koostööd paljude teiste ühendustega.
Tunnustus tuli üllatusena
Härjanurme maarahva seltsi eestvedajale Karina Kaareperele oli tunnustus üllatuseks. „Me tegutseme vaikselt ja rahulikult, seltsil hakkab minema 28. aasta. Selts teeb meelsasti koostööd naabruskonna külaseltsidega,“ rääkis ta, nimetades heade partneritena Vägari, Lustivere, Kamari, Maarja-Magdaleena ja Pajusi külaseltse. „Meie tugevuseks on vist tõesti meie käsitööliin. Osalesime Leader’i projektis koos Vägari seltsiga ja nüüd on meil neli kangastelge. Käsitööprojekte on olnud rohkemgi,“ ütles Kaarepere.
Korraldajapreemia pälvis MTÜ Look, tänu kellel toimus Palamuse kirikus kontsert „Rännak muusikas“, kus esines ERSO keelpillikvartett (Danae Taamal, Kristel Kiik, Mairit Mitt, Villu Vihermäe). Solistid Heli Veskus (sopran) ja Mati Turi (tenor). MTÜ korraldatud Suveklassika on toonud tuntust Palamusele, Jõgeva vallale, Jõgeva maakonnale ja Eestile ning T. Lutsu Filmipäevad samuti.
„1996. alustati Teodor Lutsu sünnipäevade tähistamisega. Hiljem tuli juurde Palamuse rahvakool. 2000. aastal tegime koos Tiinaga MTÜ,“ rääkis Aarne Tegelmann algusest. „Nüüd on liitunud juba lapsed ja väimehedki,“ täiendas Tiina. „Eks see ole nii, et näiteks kontserte on MTÜ-l sageli lihtsam korraldada,“ nentis Aarne.
Loomepreemia anti üle Arlet Palmistele, kes on 2017. a. loodud Kuremaa Mõisateatri lavastaja. Mullu ta kirjutas näidendi „Liiv teel“, Eesti luuletaja Juhan Liivi ja Laiuse Koguduse õpetaja Johan Kõpu loo, mille tegevus toimub 1910. aastal Laiuse pastoraadis. Lavastus tunnistati möödunud aastal Jõgeva- ja Tartumaa harrastusteatrite festivalil parimaks lavastuseks.
Uus näidend valmib
Arlet Palmiste, kse oma näidendi eest loomepreemia sai, ütles Vooremaale, et oli väga üllatunud ja tänulik neile, kes neid preemiaid jagavad. „Praegu on mul käsil järgmise näidendi kirjutamine, mida sobiks Kuremaal mängida. See räägib ajast enne esimest laulupidu, kui Liivimaa tsiviilkubernerilt 1862–1868 August von Oettingen, kes oli Kuremaa mõisniku poeg, oodati luba laulupeo korraldamiseks, mida ta ei andnuki,“ rääkis Arlet Palmiste juba uutest plaanidest. Tõenäoliselt saab seda teatritükki näha augustis Kuremaal. „Kus ja kuidas, selgub siis kui lumi ära läheb,“ ütles Palmiste.
Preemiate nominentide hulka jõudsid veel MTÜ Tähetund, Kuremaa naisrühm, Jõgeva Linnaraamatukogu kollektiiv, Janek Kivimurd, Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja, Ainar Ojasaar, Tiina Tegelmann, Vello Pütsep, Ivo Kiis, Andres Lippur, Mart Nõmmik, Ene Sööt, Pille Tutt, Sergei Jerjomin, Liina Laurikainen, Toomas Reisalu, Lianne Saage-Vahur, Ülle Ottokar, Maris Paas ja Janek Varblas, Palamuse Kultuur – Ehtel Valk, Arukate Akadeemia ja proua Mai Treial, Sadala Külade Selts, Kärde Külaselts ja Torma naisrühm.
ANDRA KIRNA