Pikaajalise psüühikahäire või vaimupuudega inimesed pole tänapäeval enam koju nelja seina vahele surutud, vaid neilgi on võimalusi olla aktiivsed ühiskonnaliikmed. Jõgeval käivad sellised inimesed koos Jõgeva Haigla Päevakeskuses, Tartus Vaimse Tervise Hooldekeskuses. Hiljuti käis Jõgeva päevakeskuse rahvas vaatamas, kuidas Tartu hooldekeskuses elatakse.
Tartus Staadioni tänavas asuv Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus on üsna laia tegevusvaldkonnaga asutus: peale päevakeskuse toimivad seal rehabilitatsioonikeskus ja töötoad. Rehabilitatsiooniteenust pakutakse nii kohapeal kui ka kliendi kodus ning esimese variandi kasutajaile pakutakse ka majutust. Töötubades saavad vaimupuudega inimesed tegelda kunsti, õmblus-, käsi- ja puutööga ning õppida süüa tegema ja koristusteenust osutama.
Jõgeva päevakeskuse rahvale tehti Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuses põhjalik ekskursioon: kahes grupis käidi maja kõik ruumid ja osakonnad läbi.
“Maja on kenasti renoveeritud ning avarad ruumid otstarbekalt sisustatud,” ütles Jõgeva Haigla Päevakeskuse juhataja Helbe Karukäpp. “Et sealset päevakeskust rahastatakse arvestusega, et seal käib 150 klienti, meil on see number aga vaid 23, siis on neil vastavalt sellele ka palju paremad võimalused maja sisustamiseks.”
Tartu hooldekeskuses nähtu oli Jõgeva inimestele põnev ja avaldas neile muljet, eriti näiteks ilus, puhas ja hästi sisustatud köök, kus kliendid olid ise osalised söögi tegemisel. Kes tahtis, sai kaasa osta ka hooldekeskuse klientide tehtud meeneid.
<p style=”TEXT-ALIGN: justify; MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=”MsoNormal”>Naeruteraapia külakostiks“Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse külastamise üks mõte oli see, et meie kliendid näeksid oma silmaga, missugused tingimused selles keskuses on. Siis tekib neil ehk soov ka ise selles asutuses rehabilitatsiooniteenust kasutada: Tartu keskusse on ju oodatud ka Jõgevamaa kliendid ning teatud arv riigi poolt kinni makstavaid rehabilitatsioonipäevi on vaimupuudega inimestele igal aastal ette nähtud,” ütles Helbe Karukäpp.
Jõgeva Haigla Päevakeskuse näitering pakkus võõrustajatele lustlikku külakosti, etendades hooldekeskuse töötajatele ja klientidele estraaditükki “Juuli ja Maali”. Nii mõnedki arvasid, et see lugu mõjus kui naeruteraapia seanss. Sama tükiga on päevakeskuse näitering käinud esinemas ka Tartu ja Tabivere kohvikklubis ning Viljandi Puuetega Inimeste Kultuurifestivalil. Möödunud nädalal astuti sama tükiga üles Jõgeva kultuurikeskuses toimunud puuetega inimeste päeval.
Pärast etendust istus Tartu ja Jõgeva rahvas ühises kohvilauas, kuhu jõgevlased olid kaasa küpsetanud mitu pitsakringlit. Lahkudes lepiti kokku, et peatselt tuleb Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse esindus Jõgeva Haigla Päevakeskust kaema.
Abi nõrgematele
Jõgeva päevakeskuse rahva Tartu-päev jätkus aga Tartu Kodutute Loomade Varjupaiga külastamisega. Sinna viidi kaks kastitäit loomatoidukonserve, mille ostmiseks koguti raha nii päevakeskuse inimestelt kui ka haigla töötajatelt. Varjupaigale viidi ka haiglast saadud vanu tekke ja madratseid loomade magamisalusteks.
Varjupaiga töötajad tutvustasid Jõgeva päevakeskuse rahvale varjupaiga elu- ja töökorraldust.
“Loomade puurid olid puhtad ja korras, ent hinge pani kripeldama see, et kõik loomad oleksid meelsasti meiega kaasa tulla tahtnud,” ütles Helbe Karukäpp. Tema sõnul käis päevakeskuse seltskond varjupaigas külas juba teist aastat järjest ning sinna tahetakse minna ka tuleval aastal.
“Meie inimesed armastavad väga loomi ja tahavad neid aidata,” kinnitas Helbe Karukäpp.
Jõgeva Haigla Päevakeskuses käib koos ligemale kolmkümmend psüühilise häire või vaimupuudega inimest. Iga päev on kohal kümmekond klienti. Neile pakutakse mitut laadi huvitegevust: tegutsevad kunsti- ja käsitööring, mida juhendab Piret Männiste, näitering, mida juhendab Laile Sukk, ja võimlemisring, mida juhendab Helbe Karukäpp. Laile Suka ja Kaja Nikkareva juhendamisel saab õppida lihtsamate toitude valmistamist.
“Sellised väljasõidud nagu hiljutine Tartus käik laiendavad meie klientide silmaringi ja kasvatavad neis grupitunnetust,” ütles Helbe Karukäpp.
i
RIINA MÄGI