Paju Sigala osaühingus laiendatakse firmat

Põltsamaa vallas Võhmanõmme külas  tegutsev mitmekülgne põllumajandusettevõtja, Paju Sigala OÜ tegevjuht Toomas Tõnts kavatseb suurendada oma ettevõttes sigade arvu. Võimaluse selleks annab plaanikohaselt mais valmiv rekonstrueeritud sigala. Paju Sigala OÜ müüb ka oma kauplustes lihatooteid ja kasvatab lisaks teravilja.


Praegu on ettevõttel 300 siga, Toomas Tõntsi hinnangul võiks neid aga aasta pärast olla üle tuhande  „Vahepeal oli meil sigu vähem, sest sigalad olid amortiseerunud. Nüüdseks oleme jõudnud ühe sigala osa rekonstrueerida tänapäevaste nõuetele vastavalt, mis võimaldabki sigade arvu kuni 1200 tõsta. Sellega hakkame tegelema tänavu juulist,” rääkis Tõnts.

Tema sõnul kestsid rekonstrueerimistööd sigalas  terve aasta. „Tegime täisremondi, valmisid ristpõrandad ja plastikaiad, paigaldasime plastaknad, nüüdisajastasime valgustuse. Läga voolab ise torusid mööda ära. Sigu söödetakse viis korda päevas automaatsel meetodil. Uuenduskuur sai tehtud omavahenditest ja ka laenu abil. Toetusi me selleks ei saanud,” lausus ettevõtja.

„Peamegi oluliseks arendada ettevõttes kolme valdkonda. Põllult saame sigadele sööta, liha ja lihatooted turustame ise. Nii on kõik ilusti kooskõlas ja me ei sõltu teistest kuigi palju,“ lisas ta.

Tõntsi sõnul pole seakasvatus ilma oma firma korraldatud kaubandusega kuigi tulus, põhjuseks on siin ka loomade eluskaalu madalad hinnad. Bioohutusnõuete täitmisega kaasnevad jälle märkimisväärsed kulutused.

„Kui meil endal poleks müügivõimalust, siis ma seakasvatusega ei tegeleks,” märkis Toomas Tõnts. „Ilma omapoolse turustamiseta otse tarbijale võiks ehk toime tulla siis, kui sigade arv väga suur oleks,” lisas ta.

 Paju Sigalal on Põltsamaal kolm poodi.  „Laseme ka sealihast vorsti valmistada. Šašlõkki, kotlette, šnitsleid ja sinke valmistame ka ise. Ostjaid jätkub, kuigi aasta alguses oli müük tagasihoidlikum.”

Firmajuhi sõnul on ta seakasvatusega kokku puutunud juba lapsepõlvest saati. „Nii kaua, kui end mäletan, olid meil kodus emised. Suuremaks ettevõtmiseks läks aga siis, kui taasiseseisvuvas  Eestis avanes võimalus arendada talutootmist.  Mõneti suurendab konkurentsi see, et isetootjaid ja müüjaid on juurde tulnud.  Põhjuseks ka hiljutine sigade katk, mille tõttu polnud müük välisriikidesse mõeldav. Ainus võimalus oli turustada otse kliendile,” rääkis Tõnts.

Enne meie jutuajamist oli Toomas Tõnts just põllult tagasi jõudnud. „Väetasin rukkipõldu. Põhiliselt kasvatan seda, mida sead söödaks vajavad: otra, nisu, hernest, uba, taliviljadest ka tritikalet, mis on hästi hea seasööt. Sööt oma põllult tuleb ka odavamalt kätte. Praegused kevadilmad on põldudele soodsad. Ärksamad põllumehed juba „sasivad” maid. Peagi alustan sellega ka ise,” lubas ettevõtja.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus